Jump to content

αναγνωριση αλγης


stelios8

Recommended Posts

γεια σας θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει πια ειδη αλγης εχω στο ενυδρειο μου

και πως μπορω να απαλαγω απο αυτα.

αυτη που ειναι στο τζαμι ειναι σαν μαυρη θολουρα και οταν τη καθαριζω γινεται σαν σκονη

η αλλη στα φυτα ειναι σαν μικρες ριζες και εχει πιασει πανω σε ολα τα φυτα.. εβαλα γαριδες (red cherry, amano)

μπας και τη φανε αλλα τιποτα...

οριστε και φωτο :

post-15543-1266609291_thumb.jpg

post-15543-1266609310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο?

Λίπασμα υγρό ρίχνεις? Αν ναι ποιο, κάθε πότε και πόσο?

Θα βοηθήσουν και άλλες πληροφορίες και μετρήσεις νερού.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου καθε βδομαδα 15%

λιπασμα δεν εχω ριξει ποτε... (εχω φυτα χαμηλων απαιτησεων)

μετρησεις 15/2/2010 :

gh 9

kh 6

ph 7,2 (με το ματι)

no2 0

no3 20

nh3 -

μετρησεις με υγρα τεστ tropical

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πράσινη τριχοειδή απ' ότι φαίνεται και καφέ στα τζάμια.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ?

Μην ταΐζεις πολύ. Επίσης ρόλο παίζει και ο φωτισμός (φωτοπερίοδος και ένταση). Κάνε αλλαγές στο 30% τουλάχιστον είναι κομμάτι ψηλά τα νιτρικά αλλά αυτό είναι συνάρτηση και των φυτών που έχεις μέσα. Από ότι είδα σε άλλο post έχεις και σχετικά μεγάλο αριθμό colombian και γενικά υψηλή ιχθυοφόρτωση. Αυτό μάλλον ανεβάζει σχετικά τα οργανικά στοιχεία που έχει μέσα το ενυδρείο σου (έχεις και υπόστρωμα?) και τα φυτά δεν προλαβαίνουν να καταναλώνουν όσο πρέπει.

Το θέμα είναι να αναπτυχθούν τα φυτά σου αρκετά ωστε να μην παίρνει το πάνω χέρι η τριχοειδής.Αν βάλεις SAE ή CAE μπορεί να καταναλώσουν την άλγη αλλά θα έχεις άλλα προβλήματα (ιχθυοφόρτωση, επιθετικότητα). Ένας άλλος τρόπος είναι η χρήση excel ή η χρήση οξυζενέ για την εξόντωσή της. Τέλος καθάρισμα με το χέρι.

Η καφέ άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Εσύ απλά καθάριζέ την.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Στα φύλλα της java fern φαίνεται να έχει αναπτυχθεί black beard algae πράγμα που δείχνει ίσως οργανικά και μάλλον κακής ποιότητας και ποσότητας φωτισμό.

Το 15% την εβδομάδα ίσως να μην είναι επαρκές για το ενυδρείο σου, είναι σαν να αυξάνονται κάθε εβδομάδα οι ρύποι κατά 10 και εσύ να αφαιρείς 8, αυτό δεν καλύπτεται με γενικούς κανόνες, εξαρτάται από το κάθε ενυδρείο.

Θα πρότεινα σε κάθε περίπτωση 2-3 αλλαγές νερού 50% με διαφορά 4-5 μέρες, μην φοβάσαι για τη βιολογία σου είναι καλά προστατευμένη στα βιολογικά υλικά του φίλτρου, εσύ απλά φρόντισε το νερό της αλλαγής να μην έχει χλώριο και να έχει ίδια θερμοκρασία.

Να ξέρεις οτι σε κάθε φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται υγρή λίπανση ανεξάρτητα με το αν είναι εύκολα τα φυτά εκτός αν μιλάμε για μια ανούμπια σε 100 λίτρα, αυτό ισχύει περισσότερο για τον σίδηρο και το κάλιο που υπάρχει μόνο σε ίχνη στο νερό με αποτέλεσμα μετά την αλλαγή νερού να τον τραβάνε άλγες ή φυτά. Στα δικά μου ενυδρεία έχω παρατηρήσει έξαρση άλγης όταν δεν ρίχνω λιπάσματα ενώ αν ρίξω παραπάνω απ' όσο χρειάζεται (2-3 φορές παραπάνω) όλα καλά, τα φυτά αν είναι αρκετά και σε καλή κατάσταση προλαβαίνουν να τα απορροφήσουν.

Να θυμάσαι το εξής, όταν οι άλγες είναι πράσινες ο φωτισμός είναι οκ αλλά κάτι δεν πάει καλά με το νερό, όταν είναι καφέ μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το φως ακόμα και αν φταίει και κάτι άλλο.

Οπότε τι λάμπες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γ την απαντηση. η ιχθυοφορτιση μου βεβαια εχει μειωθει κατα 1/3

απο εκεινη την παρουσιαση αλλα οντως παραταιζω...

θα ψαξω λοιπoν να βρω πληροφοριες για το exel και θα βρω τροπο να μειωσω το no3...

ευχαριστω για τις απαντησεις μου δωσατε μια βαση να αρχισω να ψαχνω..

τωρα ειδα και την αλλη απαντηση οντως δεν εχω καλο φωτισμο και η αλγη στα φυτα εναι μαυρη και οχι πρασινη.

εχω μονο μια λαμπα τ5 δεν ξερω ποσα βατ ειναι και εβαλα εγω εξτρα ανακλαστηρα...

τελικα το εξελ ειναι το σωστο λιπασμα?

Έγινε επεξεργασία - stelios8
Link to comment
Share on other sites

το εξελ ειναι υποκαταστατο διοξειδιου σε υγρη μορφη.ΔΕΝ ειναι λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

το εξελ ειναι υποκαταστατο διοξειδιου σε υγρη μορφη.ΔΕΝ ειναι λιπασμα.

ξερω τωρα αυτο διαβαζα :thumbup:

τελικα θα βαλω diy co2 και καποιο γενικο λιπασμα.. εχει καποιος να μου προτεινει κανενα καλο?

Link to comment
Share on other sites

flourish seachem+iron+potassium της ιδιας εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...