Jump to content

κερατόφυλλο ναι ή όχι


sailim

Recommended Posts

Ειναι γνωστο οτι κανει καλό στο ενυδρειο όντας ρουφιχτρα νιτρικών.. Το θέμα όμως ειναι οτι μηπως υπάρχει σε βάρος των άλλων συγκατοικων φυτών; Μήπως μας αναγκαζει να προσθέτουμε εξτρα ΝΟ3 εκει που αρχικα δεν τα θελαμε κ τα απομακρυναμε με τις αλλαξες νερου;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ειπώθηκε και αλλού, μην ρωτάμε συνέχεια τα ίδια, όλα θέλουν μέτρο. Αν δεις ότι τραβά από τα άλλα οι συνέπειες θα φανούν. Αυτό δεν είναι κάτι που το αποφασίζεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόωρη ωρίμανση και κιτρινισμένα φύλλα, μειωμένη ανάπτυξη (φυτών εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως τα έβγαλα!! Εκτός ότι τραβάν όλα τα ΝΟ3, γεμίζουν και το ενυδρειο διότι τρίβεται!! Πολύ όμορφο αλλα φοβάμαι.. Τα πέταξα και ησύχασα!!

Link to comment
Share on other sites

αν το φυτο ειναι καλα να ξερεις πως ειναι σχετικα σκληρο και δεν τριβεται....

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το έχω μια βδομαδα (νιτρικά δεν έχω μετρησει) κ δεν είχα προβλημα με φυλλόπτωση..μια χαρά ειναι..

Θα ήθελα να ακουσω και εμπειριες αλλων φιλών :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω βαλει κανα μηνα τωρα...μεγαλωνει πολυ, δεν μου τριβεται καθολου κ τα νιτρικα μου ειναι περιπου στο 10 πριν αλλαξω νερο ανα 10 μερες.....

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά καταναλώνουν NH3/NH4+. Επειδή στα ενυδρεία μας θεωρητικά δεν υπάρχει αμμωνία αφού είναι στρωμένα :thumbup: απομένει νιτρικό άλας NO3 για να κάνει αυτή τη δουλειά. Προσοχή! Το γεγονός ότι τα φυτά καταναλώνουν αμμωνία (πηγή αζώτου) δεν σημαίνει ότι ένα άστρωτο ενυδρείο με πολλά φυτά δεν αποτελεί δυνητικά πρόβλημα για τα ψάρια μας. Όμως γι αυτό λέμε συχνά ότι βάζουμε τα φυτά από την αρχή αφού βοηθούν στη γρήγορη ολοκλήρωση του κύκλου. Είναι αλήθεια επίσης ότι υπάρχουν και ενυδρεία FULL PLANTED στα οποία συγχομπίστες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΤΡΟ. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι ένα πείραμα για αρχαρίους.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά καταναλώνουν NH3/NH4+. Επειδή στα ενυδρεία μας θεωρητικά δεν υπάρχει αμμωνία αφού είναι στρωμένα :thumbup: απομένει νιτρικό άλας NO3 για να κάνει αυτή τη δουλειά. Προσοχή! Το γεγονός ότι τα φυτά καταναλώνουν αμμωνία (πηγή αζώτου) δεν σημαίνει ότι ένα άστρωτο ενυδρείο με πολλά φυτά δεν αποτελεί δυνητικά πρόβλημα για τα ψάρια μας. Όμως γι αυτό λέμε συχνά ότι βάζουμε τα φυτά από την αρχή αφού βοηθούν στη γρήγορη ολοκλήρωση του κύκλου. Είναι αλήθεια επίσης ότι υπάρχουν και ενυδρεία FULL PLANTED στα οποία συγχομπίστες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΤΡΟ. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι ένα πείραμα για αρχαρίους.

:thumbup::D Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...