Jump to content

Nano 60l


jimk1

Recommended Posts

Καλημέρα σας,ειμαι ο Δημητρης μετα απο καποια χρονια απουσιας επανηλθα ξανα στο χομπι.

Με χαρά διαβάζω το site εδώ και μέρες και φρεσκάρω και πλουτίζω τις γνώσεις μου μεσα απ αυτό.

Μπραβο σ ολους σας που με σοβαρότητα και υπευθυνότητα συμβουλεύεται τους νέους χομπιστες ετσι ωστε

να πάρουν τις σωστές βασεις.Πειραματικα εστησα ενα juwel record 60lt για να δω αν καποια πράγματα που

κατα καιρους εχω διαβασει κυριως απο ξένα site ισχυουν και στην πράξη π.χ θέμα σκιμμερ στα νανο βεβαια

αυτο θα το κάνω αργοτερα σ αλλο ενυδρειο.

οπως ειπα record 60λτ(αφαιρεσα το εσωτερικο φιλτρο που ειχε)

εξωτερικο φιλτρο fluval 205 με ανθρακα-αντιφωσφορο (αφησα μεσα τα σφουγγαρια του προφιλτρου)

σκιμμερ read sea prizm (για τα 190λτ που το ειχα δεν εκανε)

2 κυκλοφορητες coralia nano

θερμοστατη juwwel

φωτιστικο glo με 2 24w t5

11 κιλα ζωντανο βραχο

5 κιλα live sand

2 κιλα κοραλι σπασμενο

Ο βραχος μπηκε στο ενυδριο 2/2 αφου πλυθηκε και καθαριστηκε με βουρτσακι με γλυκο νερό.

Νερο στο ενυδριο μπηκε απο βρυση και οχι απο οσμοση παροτι εχω.

Η κοραλινη στους βράχους υποχωρησε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

img0875b.jpg

img0876p.jpg

img0878vn.jpg

Ζητω συγνωμη απο τους mod για το διπλο μυνημα,παρακαλω σβηστε το ενα που δεν εχει τισ φωτογραφιες

Έγινε επεξεργασία - jimk1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε μου το νέο σου nano!!!!

2 παρατηρισουλες μόνο

1ον νομίζω ότι καλύτερα να βγάλεις ότι σφουγκαρι έχεις γιατί θα γίνει πηγή για no3

2ον θα ήταν καλύτερα χωρίς το σπασμένο κοραλι γιατί θα βρωμιζει και δεν θα μπορείς να το καθαρίσεις....

Τώρα εφόσον έχεις οσμωση ίσως να ήταν καλύτερα να την χρησιμοποιήσεις....

Αυτά από μένα καλή συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα για το nano σου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης μεγαλο λαθος το πλυσιμο του ζωντανου βραχου με γλυκο νερο,καθως ετσι μεγαλο μερος των οργανισμων που φιλοξενει,νεκρωνονται και επομενως δεν ειναι πια και τοσο ζωντανος.

Ισως καθυστερισει λιγο το στρωσιμο του ενυδρειο ετσι,αλλα με λιγη παραπανω υπομονη θα εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ,μηχανικο φιλτρο δεν εχω,μονο τα σφουγγαρια του προφιλτρου του εξωτερικου που μαλλον θα πρεπει να

τα βγαλω η να τα καθαριζω τουλαχιστον καθε τρεις μερες.

Μετα την προσθηκη του εξωτερικου φιλτρου με τον ανθρακα-αντιφοσφορο το skimmer σταματησε την παραγωγη αφρου και γεμισε το ενυδρειο με μικρες φυσαλιδες οπως οταν ξεκινησε θελει παλι περιοδο

στρωσιματος ισως?

Το ασπρισμα του βραχου ειναι φυσιολογικο?

Ποιος ειναι κατα την γνωμης ο ιδανικοτερος χρονος συσκοτισης του βραχου(μετα βεβαια και την γκαφα που ισως εκανα να τον πλυνω με γλυκο νερο παροτι ετσι αφαιρεθηκαν και λαθρεπιβατες καβουρες κλπ)ασχαιτως τιμων τεστ,ετσι ωστε να εχουμε το δυνατο καλυτερο αποτελεσμα σε βαθος χρόνου?

Φιλικα Δημητρης

Έγινε επεξεργασία - jimk1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ,μηχανικο φιλτρο δεν εχω,μονο τα σφουγγαρια του προφιλτρου του εξωτερικου που μαλλον θα πρεπει να

τα βγαλω η να τα καθαριζω τουλαχιστον καθε τρεις μερες.

Μετα την προσθηκη του εξωτερικου φιλτρου με τον ανθρακα-αντιφοσφορο το skimmer σταματησε την παραγωγη αφρου και γεμισε το ενυδρειο με μικρες φυσαλιδες οπως οταν ξεκινησε θελει παλι περιοδο

στρωσιματος ισως?

Το ασπρισμα του βραχου ειναι φυσιολογικο?

Ποιος ειναι κατα την γνωμης ο ιδανικοτερος χρονος συσκοτισης του βραχου(μετα βεβαια και την γκαφα που ισως εκανα να τον πλυνω με γλυκο νερο παροτι ετσι αφαιρεθηκαν και λαθρεπιβατες καβουρες κλπ)ασχαιτως τιμων τεστ,ετσι ωστε να εχουμε το δυνατο καλυτερο αποτελεσμα σε βαθος χρόνου?

Φιλικα Δημητρης

με μπερδεψες!!!! :thumbup:

κανεις την ερωτηση με ποιο απλα λογια????

το απρισμα σημαινει οτι the rock is dead! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chris z3 μαλλον σε μπερδεψα οποτε παμε παλι

Ο βραχος οταν τον αγόρασα ειχε αρκετη κοραλινη,σιγα σιγα την χανει ειναι φυσιολογικο η οχι ?

Επειδη για μια φορα στα ενυδριακα μου χρονια λεω να δειξω και την αναλογη υπομονη,και επειδη τα αρθρα

αλλα και οι γνωμες παγκοσμιος διαφερουν σε αρκετα σημεια (φωτοπεριοδος-συσκοτιση-κλπ) για ποσο διαστημα θα με συμβουλευαται πρεπει τα φωτα να μεινουν κλειστα (αν πρεπει) για να εχουμε το ιδανικοτερο αποτελεσμα σε αποδοση του

βραχου σε βαθος χρονου

Φιλικα Δημητρης

Έγινε επεξεργασία - jimk1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημητρη και καλως ορισες.Στην ερωτηση σου το λιγοτερο 1 μηνας συσκοτισης παραλληλα με στρωσιμο του ενυδρειου σου.Προμηθευσου με υγρα τεστ για να δεις στο διαστημα αυτο που βρισκεσαι.Το σκιμερ θελει 2-3 μερες να στρωσει οπως λες κι εσυ.Οσο για την κοραλινη σου θα επανελθει οταν το ενυδρειο σου αρχιζει σιγα-σιγα και οριμαζει.Το σπασμενο κοραλι πανω πανω στον αραγωνιτη δεν ειναι οτι καλυτερο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ασπρισμα της κοραλινης,οφειλεται στο πλυσιμο με γλυκο νερο.Μην σε απασχολει αυτο τωρα.Θα επανελθει με τον καιρο,οταν στρωσει το ενυδρειο και αρχισεις να αναβεις και τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.....το ασπρισμα ειναι εξαιτιας του πλυσιματος.....

τα φωτα πρεπει να παραμεινουν τελειως κλειστα μεχρι να μηδενιστουν

no2

nh4

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις συμβουλες σας,εβγαλα ολο το σπασμενο κοραλι του υποστρωματος αφησα μονο τον αραγονιτη

περιπου 2cm,ο βραχος πατησε πανω σε σχαρα απο pvc.

Επισης βγηκε το εξωτερικο φιλτρο και αντικατασταθηκε απο refugium 10l με αμμο βαθους περιπου 10cm

λιγο ζωντανο βραχο.

Το φως του refugium το αναβω απο τωρα κανονικα?

Υποθετικα ξεκινω παλι απο σημερα την περιοδο στρωσιματος μια και εκανα ανω κατω το ενυδριο?

Φιλικα Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις συμβουλες σας,εβγαλα ολο το σπασμενο κοραλι του υποστρωματος αφησα μονο τον αραγονιτη

περιπου 2cm,ο βραχος πατησε πανω σε σχαρα απο pvc.

Επισης βγηκε το εξωτερικο φιλτρο και αντικατασταθηκε απο refugium 10l με αμμο βαθους περιπου 10cm

λιγο ζωντανο βραχο.

Το φως του refugium το αναβω απο τωρα κανονικα?

Υποθετικα ξεκινω παλι απο σημερα την περιοδο στρωσιματος μια και εκανα ανω κατω το ενυδριο?

Φιλικα Δημητρης

Πολυ καλα φιλε μου!και για την βαση του βραχου και για το σπασμενο κοραλι.Στο refugium αν δεν εχεις αλγη μεσα,γιατι να αναψεις το φως?

Επισης το εξωτερικο φιλτρο γιατι το αφαιρεσες?τον ανθρακα και το αντιφως που τα εχεις τωρα?

Μπορεις να βαλεις λιγες φωτο και λιγες πληροφοριες για το refugium?

Kαλυτερα να ξεκινησει απο σημερα η τελευταια ερωτηση σου!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια συμβουλη .

Ποια ειναι η καλυτερη γαριδα που μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ?

Εχω μια boxer αλλα εχω απογοητευτει , θα την στειλω . ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε venom το refugium εχει ενα χωρο στην εξοδο του και εκει εβαλα ανθρακα-αντιφως

ριξε και μια ματιά

http://www.cpraquatic.com/products/aquafuge.html

τι αλγες θα μπορουσαν να μπουν και απο που μπορω να τις προμηθευτώ.

Φιλικά Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια συμβουλη .

Ποια ειναι η καλυτερη γαριδα που μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου ?

Εχω μια boxer αλλα εχω απογοητευτει , θα την στειλω . ..

γιατι να την στειλεις??

μια χαρα γαριδουλα ειναι.....!

αν δνε την θες να ξερεις εδω ειμαστε εμεις! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

γιατι να την στειλεις??

μια χαρα γαριδουλα ειναι.....!

αν δνε την θες να ξερεις εδω ειμαστε εμεις! :thaman:

Πειτε μου μια γαριδα που να ειναι καλη και σας την χαριζω αυτην μαγκες ...

Για μια γαριδα θα κανουμε ετσι ? Εχω αγορασει ανεμωνες , αστεριες , ερημιτες , ψαρια και μολις εβλεπα επιθετικη συμπεριφορα στο reef τα χαριζα . . .

Ολο μπελαδες μου δημιουργει αυτη η γαριδα ! :-(

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΑΡΙΔΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ REEF ?

και βασικα sorry που ποσταρα σε αλλο topic ,

αυτο που γραφω για το δικο μου ειναι το Nano Reef 60l και μπερδευτηκα

*Edit* Αλλαξα το γαλαζιο χρωμα των γραμματων γιατι δεν διαβαζοταν ευκολα

Link to comment
Share on other sites

To φως στο refugium το εχω αναμενο μιας και σ ενα βραχακι που εχω υπαρχουν καποιες μικροαλγες

το αφηνω η το σβηνω οπως και στο υπολοιπο ενυδριο?

Link to comment
Share on other sites

lozd βαλε γαριδα lysmata amboinensis που θα τριγυρναει ολη τη μερα στο ενυδρειο.

jimk εχε αν θελεις το φως στο refugium ανοιχτο,αλλα αν δεις οτι ξεφευγει η αλγη (πολυ πιθανο κατα τη διαδικασια του στρωσιματος) σβηστο και εφαιρεσε οση αλγη μπορεις γιατι θα πνιξει το βραχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλη επιλογη αυτο το refugium και καλα εκανες που εβαλες εκει τα υλικα.Διακρινω αρκετους χωρους για να τοποθετησεις στο μελλον κοραλακια.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγινε αναβαθμιση του ενυδριου σε lido της juwel 120 λιτρα

σκιμερ red sea prizm

3 coralia nano

11 κιλα βραχο

4 κιλα αραγονιτης+ 1 live sand

ανθρακας+αντιφος+υαλοβαμβακας στο εσωτερικο φιλτρο

4 τ5 για φωτισμο (2 του φωτιστικου του ενυδριου + 2 της glo)

img0890sf.jpg

img0891e.jpg

φτου και απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Εναν απο τους κυκλοφοριτες,ανεβασε τον ψηλα για να αναταρρασει την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...