Jump to content

σαλιγκαρια με νεροχελωνες??


Liza

Recommended Posts

θα θελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος καποιο ειδος σαλιγκαριου που μπορω να βαλω με νεροχελωνες 2,5 ετων, να μη φαγωθουν απο τις νεροχελωνες, να τρωνε αλγη και να μη βγαινουν εξω απο το νερο (γιατι το ενυδρειο ειναι ανοιχτο)... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα θελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος καποιο ειδος σαλιγκαριου που μπορω να βαλω με νεροχελωνες 2,5 ετων, να μη φαγωθουν απο τις νεροχελωνες, να τρωνε αλγη και να μη βγαινουν εξω απο το νερο (γιατι το ενυδρειο ειναι ανοιχτο)... :thumbup:

Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο... :D

Αν μιλήσουμε για μεγάλα σαλιγκάρια που θεωρητικά δεν κινδυνεύουν (προσωπικά πιστεύω ότι κινδυνεύουν) είναι τα Apple Snails τα οποία όμως έχουν τρελές τάσεις φυγής...

Ας περιμένουμε και τη γνώμη άλλων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι νεροχελώνες δεν νομίζω να τρώνε σαλιγκάρια, διότι το σκληρό κέλυφος δεν πρέπει να είναι και το πιο ευχάριστο γι'αυτες. Δοκίμασε μερικους "λαθρεπιβάτες"... Τι ενυδρείο έχεις; Ποσο χαμηλά είναι η στάθμη του νερου (ποσο απέχει απο το τζάμι);

Link to comment
Share on other sites

Οι νεροχελώνες δεν νομίζω να τρώνε σαλιγκάρια, διότι το σκληρό κέλυφος δεν πρέπει να είναι και το πιο ευχάριστο γι'αυτες. Δοκίμασε μερικους "λαθρεπιβάτες"... Τι ενυδρείο έχεις; Ποσο χαμηλά είναι η στάθμη του νερου (ποσο απέχει απο το τζάμι);

οι νεροχελωνες τρωνε τα παντα...

εδω εβαλα μεσα στο νερο μπαμπου, και επειδη δε μπορουσαν να φανε τον "κορμο" εφαγαν οτι ριζακι περισσευε!! γενικως δαγκωνουν τα παντα..

τα apple snail τα φοβαμαι λιγο γιατι βγαινουν απο το κελυφος πολυ οταν κανουν βολτα και μπορουν να τα τσιμπισουν,

σκεφτομαι τα Zebra Nerite..

αν βαλω λαθρεπιβατες που ειναι και μικρα σιγουρα δε θα μεινει τιποτα!

το ενυδρειο ειναι περιπου στα 40 εκατοστα υψος το μισο γεματο για να κολυμπουν οι νεροχελωνες...σκεφτομαι να το κλεισω πανω για να μη ψαχνω σαλιγκαρια στο σπιτι..

Έγινε επεξεργασία - Liza
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατί η θυληκια μου τρώει μονο γαρίδες και ζαμπονάκι; Τις έχω δώσει λαχανικά μερικές φορές αλλα μου φαίνεται πως τα φοβάται!

Τα σαλιγκάρια δεν θα σκαρφαλώσουν 20 εκατοστά, γκαραντι. Εγω που έχω πολλα σαλιγκαρια σε ενα πλαστικο, με το νερό σχεδόν ως πάνω, βγαίνουν μεχρι την κορυφή και ξαναμπαίνουν μεσα. Τουλάχιστον δεν έχω βρεί εγώ κανενα εκτός.

Τα zebra είναι όντως καλη επιλογή γιατί έχουν σκληρό καβούκι. Απλα να ξές οτι θα σου κολλάνε αβγά απο εδώ και απο εκεί (απο τα οποία δε βγαίνουν μικρά διότι θέλουν υφάλμηρο νερό) και μπορεί να είναι λίγο ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες έφαγαν τις ρίζες απο τα μπαμπου γιατι είναι για αυτες μεγάλη λιχουδιά..αν δεν τα φάνε τα apple snails οι χελώνες σου και αντέξουν απο τα υψηλά επίπεδα αμμωνίας τοτε μπορείς να τα συνδιάσεις.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειδος νεροχελωνας ειναι?Aν σου ειναι ευκολο βαλε μια φωτο η' αμα ξερεις ακριβως τι ειναι θα σου απαντησω αμεσως...

Αν ειναι red-eard sliderpost-3521-1266864092_thumb.jpg

βγαλτα αμεσως γιατι θα τα φανε...ασε που θα σου πεθανουν απο την αμμωνια....(για τα σαλλιγκαρια μιλαω παντα)

Χελωνες και σαλλιγκαρια δεν πανε μαζι....

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειδος νεροχελωνας ειναι?Aν σου ειναι ευκολο βαλε μια φωτο η' αμα ξερεις ακριβως τι ειναι θα σου απαντησω αμεσως...

Αν ειναι red-eard sliderpost-3521-1266864092_thumb.jpg

βγαλτα αμεσως γιατι θα τα φανε...ασε που θα σου πεθανουν απο την αμμωνια....(για τα σαλλιγκαρια μιλαω παντα)

Χελωνες και σαλλιγκαρια δεν πανε μαζι....

εβαλα ενα neritina, εχω φιλτρο μεσα eheim αλλα βεβαια το νερο κιτρινιζει στη εβδομαδα με τις νεροχελωνες..

θα εχει θεμα το σαλιγγαρι με την αμμωνια??? Δε θελω να παθει κατι... :thaman:

οι νεροχελωνες μου ειναι αυτες ακριβως που εβαλες..

και ενα video που εφτιαξα.. :thaman:

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα neritina, εχω φιλτρο μεσα eheim αλλα βεβαια το νερο κιτρινιζει στη εβδομαδα με τις νεροχελωνες..

θα εχει θεμα το σαλιγγαρι με την αμμωνια??? Δε θελω να παθει κατι... :thaman:

οι νεροχελωνες μου ειναι αυτες ακριβως που εβαλες..

και ενα video που εφτιαξα.. :thaman:

:thaman:

Ναι θα εχει προβλημα...κανονικα θελουν αλλαγη νερου καθε δυο μερες(το 30-40%)μην το αφηνεις να κιτρινιζει γιατι σε λιγο θα εχουν προβλημα με τα ματια τους...τα ποσοστα αμμωνιας που εκρινουν οι συγκεκριμενες χελωνες ειναι πολυ υψηλα..

Αμα δεν το φανε(ειναι ακομα μικρες) θα πεθανει απο την τοξικοτητα...

Θα σε παρακαλουσα να το βγαλεις ειναι κριμα για το ζωο...

Το υποχρεωνεις σε αργο θανατο...

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω τι θερμοκρασιες νερου εχεις και αν εχεις λαμπα uvb(θελουν αναγκαστικα 5% ακτινοβολια)αλλιως δεν μεταβολιζουν με αποτελεσμα να εχεις προβληματα με το κελυφος με αθριτιδες και σκελετικα γενικα...

Θα πρεπει να το βαλεις στην εξεδρα για να βγαινουν απο το νερο και να καθονται κατω απο αυτο...οπως και λαμπα θερμανσης με 35 βαθμους περιπου σε αποσταση 20-30 ποντους απο το ζωο για να μην καει...και αυτο στην εξεδρα για να στεγνωνει...επισης ριξε λιγο την σταθμη για να μπορει οταν βγαινει στην εξεδρα να ειναι ολη εξω απο το νερο....

Ειναι ζωα πολυ ευκολα αλλα θελουν μερικα πραγματακια για να τις εχεις παντα υγειεις και ευτυχισμενες.... :rasp:

Το επιστημονικο τους ονομα ειναι Trachemys scripta elegans...ψαχνοντας στον ιστο με αυτο το ονομα θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτες...

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εχει προβλημα...κανονικα θελουν αλλαγη νερου καθε δυο μερες(το 30-40%)μην το αφηνεις να κιτρινιζει γιατι σε λιγο θα εχουν προβλημα με τα ματια τους...τα ποσοστα αμμωνιας που εκρινουν οι συγκεκριμενες χελωνες ειναι πολυ υψηλα..

Αμα δεν το φανε(ειναι ακομα μικρες) θα πεθανει απο την τοξικοτητα...

Θα σε παρακαλουσα να το βγαλεις ειναι κριμα για το ζωο...

Το υποχρεωνεις σε αργο θανατο...

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω τι θερμοκρασιες νερου εχεις και αν εχεις λαμπα uvb(θελουν αναγκαστικα 5% ακτινοβολια)αλλιως δεν μεταβολιζουν με αποτελεσμα να εχεις προβληματα με το κελυφος με αθριτιδες και σκελετικα γενικα...

Θα πρεπει να το βαλεις στην εξεδρα για να βγαινουν απο το νερο και να καθονται κατω απο αυτο...οπως και λαμπα θερμανσης με 35 βαθμους περιπου σε αποσταση 20-30 ποντους απο το ζωο για να μην καει...και αυτο στην εξεδρα για να στεγνωνει...επισης ριξε λιγο την σταθμη για να μπορει οταν βγαινει στην εξεδρα να ειναι ολη εξω απο το νερο....

Ειναι ζωα πολυ ευκολα αλλα θελουν μερικα πραγματακια για να τις εχεις παντα υγειεις και ευτυχισμενες.... :thaman:

Το επιστημονικο τους ονομα ειναι Trachemys scripta elegans...ψαχνοντας στον ιστο με αυτο το ονομα θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτες...

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

εχω λαμπα uvb αλλα μεσα δεν εχω θερμοστατη, το νερο εχει θερμοκρασια 25 βαθμους, δε νομιζω οτι εχουν προβλημα γιατι ειναι υπερκινητικες, με πολυ ορεξη!! νομιζω οτι 35 βαθμους που λες δεν ειναι υπερβολικο...?

τους εχω εννοειται και εξεδρα, βγαινουν συχνα απο το νερο..

το σαλιγκαρι το εβγαλα

να υποθεσω πως δεν μπορω να κανω κατι για τις αλγες περα απο τις συχνες αλλαγες?

επισης το φιλτρο να το πλενω με νερο βρυσης?

να αλλαζω ολο το νερο στο ενυδρειο??

καμια λυση ....help...!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

εχω λαμπα uvb αλλα μεσα δεν εχω θερμοστατη, το νερο εχει θερμοκρασια 25 βαθμους, δε νομιζω οτι εχουν προβλημα γιατι ειναι υπερκινητικες, με πολυ ορεξη!! νομιζω οτι 35 βαθμους που λες δεν ειναι υπερβολικο...?

τους εχω εννοειται και εξεδρα, βγαινουν συχνα απο το νερο..

το σαλιγκαρι το εβγαλα

να υποθεσω πως δεν μπορω να κανω κατι για τις αλγες περα απο τις συχνες αλλαγες?

επισης το φιλτρο να το πλενω με νερο βρυσης?

να αλλαζω ολο το νερο στο ενυδρειο??

καμια λυση ....help...!

Σε παρακαλω ξαναδιαβασε αυτα που σου εγραψα...δεν μιλησα για το νερο τους 35 αλλα για την θερμοκρασια κατω απο την λαμπα..(θερμοκρασια αερα...)

Για το νερο θελεις θερμοστατη γιατι πρεπει να ειναι στους 27-28...θερμοκρασια νερου...ααα και το βραδυ για κανενα λογο δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 25.....

Αλλαγες νερου καθε δυο μερες το 40% της ποσοτητας του συνολου..

Φωτοπεριοδο 10-12 ωρες(δηλαδη ανοικτα τα φωτα)

Οταν θα αλλαζεις νερο μεσα σε λεκανη εκει η' με αυτο θα ξεπλενεις το φιλτρο..

Δεν θα αλλαζεις ολο το νερο...

Οτι αλλο θελεις ρωτα.... :thaman:

Καλα εκανες και εβγαλες το σαλιγγαρακι...εσωσες μια μικρη αλλα ομορφη ζωουλα...

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασε σε παρακαλω ΕΔΩ

καταλαβα τι εννοεις με τη λαμπα, εχω μονο τη uvb,

θα παρω και μια θερμαντικη

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Με ισχυρή φίλτρανση θα μπορέσεις να περιορίσεις τις αλλαγές νερού αλλά κυρίως να εξασφαλίσεις υγειές νερό επί μονίμου βάσεως και όχε με σκαμπανεβάσματα, τότε και μόνο όταν η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι σταθερά στο μηδέν, μπορείς να βάλεις neritina που δεν τα τρώνε, τα παραπάνω τα έχει δοκιμάσει φίλος με επιτυχία. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Με ισχυρή φίλτρανση θα μπορέσεις να περιορίσεις τις αλλαγές νερού αλλά κυρίως να εξασφαλίσεις υγειές νερό επί μονίμου βάσεως και όχε με σκαμπανεβάσματα, τότε και μόνο όταν η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι σταθερά στο μηδέν, μπορείς να βάλεις neritina που δεν τα τρώνε, τα παραπάνω τα έχει δοκιμάσει φίλος με επιτυχία. :thaman:

Οι Trachemys ειναι παμφαγα ζωα και εχει να κανει καθαρα και μονο με το μεγεθος που εχουν για το αν θα φανε η οχι τα σαλιγγαρακια...επισης εχει να κανει με το ποσο καλοταισμενες ειναι και αν περνουν τα σωστα συμπληρωματα διατροφης αλλιως αν τους λειψει κατι και το βρουνε σε καποιο ζωντανο οργανισμο....απλα τελος...αυτο συμβαινει σε πολλα ειδη χελωνας χερσας η' οχι..... :thaman:

Y.γ...ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ....

Έγινε επεξεργασία - HERCULES
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω το εκανα το πειραμα με τις νεροχελωνες και το σαλιγκαρι.εχω 2 μικρες και λογο τις λαμπας το νερο εβγαζε τρελεσ αλγες.απο τιν στιγμη του εβαλα το σαλιγκαρακι ειναι πεντακαθαρο.αλλαζω 80% του νερου 1 φορα την βδομαδα. (30 λιτρα ενυδρειο εως την μεση το νερο). οσο για την συνυπαρξη 1 μηνα ειναι μαζι.μερικες φορες υπαρχουν κατι παρενοχλησεις απο τα χελωνακια αλλα τπτ ιδιαιτερο. το νερο ειναι σταθερα στους 25C.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα το πειραμα με τις νεροχελωνες και το σαλιγκαρι.εχω 2 μικρες και λογο τις λαμπας το νερο εβγαζε τρελεσ αλγες.απο τιν στιγμη του εβαλα το σαλιγκαρακι ειναι πεντακαθαρο.αλλαζω 80% του νερου 1 φορα την βδομαδα. (30 λιτρα ενυδρειο εως την μεση το νερο). οσο για την συνυπαρξη 1 μηνα ειναι μαζι.μερικες φορες υπαρχουν κατι παρενοχλησεις απο τα χελωνακια αλλα τπτ ιδιαιτερο. το νερο ειναι σταθερα στους 25C.

Ποιό είδος σαλιγαριού και τι μέγεθος χελωνάκια?

Link to comment
Share on other sites

golden apple snail πρεπει να ειναι και τα χελωνακια εχουν 3,5 εκ καβουκι.τωρα ηλικια δεν ξερω.εγω τα εχω 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

golden apple snail πρεπει να ειναι και τα χελωνακια εχουν 3,5 εκ καβουκι.τωρα ηλικια δεν ξερω.εγω τα εχω 2 μηνες

Ελπίζω να συνηθίσουν τα apple και να μην τους επιτεθούν όταν μεγαλώσουν...

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ελπιζω γιατι εχω δει τρομερη διαφορα στην ποιοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σήμερα έριξα μερικούς λαθρεπιβάτες από το ενυδρείο μου, πολύ μικρούς βεβαια και οι χελώνες τους έκαναν μια χαψιά. με το apple snail πάντως δεν έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το πείραμα τελικά απέτυχε. μετά από μια απότομη επίθεση σήμερα που κατέληξε σε μια μικρή δαγκια ο κύριος σαλιγγαρις μετακόμισε στο ενυδρείο με τα ψαράκια για παρέα. κρίμα είναι να έρθω μια μέρα και να λείπει.

ευτυχώς φαίνεται μια χαρά

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...