Jump to content

ανθρακας και φυτα


eja

Recommended Posts

Εχωντας στο ενυδρειο 3 φυτα προς το παρον, υστερα θα βαλω κι αλλα πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα απο το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Α) Τον ανθρακα πρέπει να τον αφαιρούμε και να τον αλλάζουμε καθε μήνα, γιατί μετά απο κάποιο σημείο ο ανθρακας δεν απορροφάει αλλο και αντιστρέφει την λειτουργία του. Δηλαδή οτι έχει απορροφήσει το βγάζει πίσω στο νερό και μετα απλα υπάρχει (δεν κανει τίποτα -ουτε καλό, -ουτε κακο)

Β) Εξαρταται τι φυτά έχεις, δηλαδή εξαρτάται απο το αν χρησιμοποείς λίπασμα. Επίσης εξαρτάται απο το τι υλικά έχεις μεσα στο φίλτρο, και πόσα ψάρια.

Γ) Γενικά ο ανθρακας δεν είναι καποιο υλικό που χρησιμοποιείται σε μόνιμη βάση. Τον βάζουμε οταν έχουμε ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική θεραπεία για να απορροφήσει τα υπολλείματα φαρμάκων, και μετά τον πετάμε.

Περιμένω απαντηση στο (Β) για να σε βοηθήσω. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Α) Τον ανθρακα πρέπει να τον αφαιρούμε και να τον αλλάζουμε καθε μήνα, γιατί μετά απο κάποιο σημείο ο ανθρακας δεν απορροφάει αλλο (Σωστό) και αντιστρέφει την λειτουργία του (Λάθος Δεν ισχύσει πλέον με τους νεους) . Δηλαδή οτι έχει απορροφήσει το βγάζει πίσω στο νερό και μετα απλα υπάρχει (δεν κανει τίποτα -ουτε καλό, -ουτε κακο)

Β) Εξαρταται τι φυτά έχεις, δηλαδή εξαρτάται απο το αν χρησιμοποείς λίπασμα. Επίσης εξαρτάται απο το τι υλικά έχεις μεσα στο φίλτρο, και πόσα ψάρια. (Λάθος. Οταν έχουμε φυτά ΔΕΝ βάζουμε άνθρακα. ¨Οποια και αν είναι αυτά. Και φυσικά κάμία σχέση με το τι υλικά έχεις μεσα στο φίλτρο και πόσα ψάρια)

Γ) Γενικά ο ανθρακας δεν είναι καποιο υλικό που χρησιμοποιείται σε μόνιμη βάση. Τον βάζουμε οταν έχουμε ακολουθήσει κάποια φαρμακευτική θεραπεία για να απορροφήσει τα υπολλείματα φαρμάκων, και μετά τον πετάμε.

Περιμένω απαντηση στο (Β) για να σε βοηθήσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχωντας στο ενυδρειο 3 φυτα προς το παρον, υστερα θα βαλω κι αλλα πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα απο το φιλτρο?

Ναι απο τωρα! :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

παλικαρι εγω εχω ενα ενυδρειο με 17 νεον 10 γαριδες 2 γλυφτες ενα αλλο μικρο ψαρακι σαν γλυφτης και ενα σαλιγκαρι.επισης εχω και 13 ανουμπιες μεσα.να το βγαλω τον ανθρακα?μου ειχαν πει να τον βγαλω μονο οταν εριχνα ενα φαρμακο για τα ψαρακια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγάλτων από τώρα.

Εγώ θα στο θέσω διαφορετικά το ερώτημα ο άνθρακας στο γλυκό τη προσφέρει αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την απορρόφηση του χρώματος για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Μην ξοδεύεται τσάπα χρήματα όσο και φτηνός να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγάλτων από τώρα.

Εγώ θα στο θέσω διαφορετικά το ερώτημα ο άνθρακας στο γλυκό τη προσφέρει αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την απορρόφηση του χρώματος για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Μην ξοδεύεται τσάπα χρήματα όσο και φτηνός να είναι.

αν τον βγαλω μετα τι μπορω να βαλω στην θεση του μεσα στο φιλτρο?υπαρχει κανενα αλλο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

Ή τίποτα ή αυξάνεις το υπάρχον βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. πχ αν έχεις Substrat Pro βάζεις λίγα ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Ή τίποτα ή αυξάνεις το υπάρχον βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. πχ αν έχεις Substrat Pro βάζεις λίγα ακόμη

εχω το juwel 60 και εχει μεσα τον υαλοβαμβακα ενα μπλε ενα πρασινο και τον ανθρακα.αν ξερεις τι χωραει να βαλω στην θεση του ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο φυτα : 1 anubia nana,1 microsorum pteropus,1Cryptocoryne lucens ( και οι μετρησεις του νερου αρκετα καλες)

και κατι ακομα ξερετε γιατι γινετε λασπη ο υαλοβαμβακας ειναι καλο ι κακο?

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

η λάσπη που μαζεύει το ενυδρειακό βαμβάκι σου είναι είτε ακαθαρσίες, είτε χρήσιμα βακτήρια. Για πες λίγο με ποια σειρά έχεις βάλλει τα υλικά στο φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Α) Τον ανθρακα πρέπει να τον αφαιρούμε και να τον αλλάζουμε καθε μήνα, γιατί μετά απο κάποιο σημείο ο ανθρακας δεν απορροφάει αλλο (Σωστό) και αντιστρέφει την λειτουργία του (Λάθος Δεν ισχύσει πλέον με τους νεους). ΟΟΟοοο! Δεν το ήξερα αυτό!Δηλαδή οτι έχει απορροφήσει το βγάζει πίσω στο νερό και μετα απλα υπάρχει (δεν κανει τίποτα -ουτε καλό, -ουτε κακο)

Β) Εξαρταται τι φυτά έχεις, δηλαδή εξαρτάται απο το αν χρησιμοποείς λίπασμα. Επίσης εξαρτάται απο το τι υλικά έχεις μεσα στο φίλτρο, και πόσα ψάρια. (Λάθος. Οταν έχουμε φυτά ΔΕΝ βάζουμε άνθρακα. ¨Οποια και αν είναι αυτά. Και φυσικά κάμία σχέση με το τι υλικά έχεις μεσα στο φίλτρο και πόσα ψάρια)

Σε σχέση με το (Β). Αυτό το είπα διότι αν είχε, π.χ. μόνο ανούμπιες οι οποίες δεν απορροφουν και πολλά νιτρικά απο το νερό, και δεν απαιτούν λιπασματα, θα μπορούσε να χρησιμοποιεί κανείς κάποια μικρή ποσότητα ανθρακα.

Αν για παράδειγμα είχε καποιος ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα, και μερικά σαλιγκάρια, και απο φυτά είχε ανούμπιες και βαλλισνέριες, δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιεί άνθρακα επι μονίμου βάσεως για να βοηθάει στον καθαρισμό απο τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά ρωτώ

ο άνθρακας στο γλυκό τη προσφέρει αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την απορρόφηση του χρώματος για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

υαλοβαμβακας , ειχα ανθρακα , πρασινο σφουγγαρι, μπλε απλο , και μακαρονι

Link to comment
Share on other sites

Και ξανά ρωτώ

ο άνθρακας στο γλυκό τη προσφέρει αν εξαιρέσουμε την χρήση του μετά από θεραπεία και την απορρόφηση του χρώματος για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Μαζευει επικύνδινα στοιχεία οπως τα νιτρικα, νιτρώδη, κτλπ. Ή όχι; Δεν χρησιμοποιώ και δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αυτά που έχω ακούσει απο 'δω και απο 'κει λεω.

Link to comment
Share on other sites

Μαζευει επικύνδινα στοιχεία οπως τα νιτρικα, νιτρώδη, κτλπ. Ή όχι; Δεν χρησιμοποιώ και δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αυτά που έχω ακούσει απο 'δω και απο 'κει λεω.

Αγαπητέ tsoum καταλαβαίνω πως πρόθεση σου είναι να βοηθήσεις αλλά καλό είναι να διαβάσεις 5 πράγματα πρώτα στα υπάρχοντα θέματα του ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε ευθύνη όταν απαντάμε κάτι, αν δεν ήμαστε σίγουροι καλύτερα να περιμένουμε να απαντήσει κάποιος άλλος. Αλλιώς απαντάμε, αλλά λέμε από την αρχή ότι δεν το ξέρουμε 100% οπότε τελικά τι απαντήσαμε τι όχι δεν βοηθάει το παιδί που ρώτησε.

Τέλος πάντων, ο άνθρακας δεν δεσμεύει αμμωνία, ούτε νιτρώδη, ούτε νιτρικά. Δεσμεύει φάρμακα και λιπάσματα.

φίλε eja, βάλε πρώτα πράσινο ή μπλε σφουγγάρι, μετά μακαρόνι και τέλος το ενυδρειακό βαμβάκι. Έτσι το νερό μόλις μπαίνει στο φίλτρο περνά από το σφουγγάρι, αυτό κρατά τα πολλά σκουπίδια-μπίχλα, μετά περνά από το μακαρόνι-χρήσιμες αποικίες βακτηρίων και τέλος το βαμβάκι εμποδίζει τα ακόμη μικρότερα σκουπιδάκια από το να γυρίσουν πάλι στο ενυδρείο σου.

Βάζοντας το βαμβάκι πρώτο θα κρατά αυτό όλα τα σκουπίδια, δεν είναι κακό, αλλά θα βρωμίζει πιο εύκολα και θα μπουκώνει το φίλτρο σου πολύ συχνά.

Αν πρόσεξες είπα να βάλλεις το 1 σφουγγάρι (όποιο θες δεν έχει σημασία) το χώρο που θα σου μείνει από το άλλο σφουγγάρι γέμισέ τον με μακαρόνι! όσο περισσότερο μακαρόνι τόσο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αρκετές φορές σε τη χρησιμεύει ο άνθρακας όχι για να το παίξω έξυπνος, αλλά για να προτρέψω τα μέλη να αναρωτηθούν λιγάκι και να ψαχτούν.

Μην τα δεχόμαστε όλα έτσι απλά επειδή το είπε κάποιος. Καλό είναι όταν βάζουμε οτιδήποτε στο ενυδρείο μας να ξέρουμε γιατί το βάζουμε και όχι γιατί μας το είπαν.

Εν ολίγης με βάση αυτά που ξέρω σε ένα υγιές ενυδρείο ο άνθρακας δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα.

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω να μας το πει να το μάθουμε και εμείς και δεν το λέω με την ειρωνική ένια αλλά κυριολεκτώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει το θέμα.

Άνθρακα σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού βάζουμε ΜΟΝΟ.

1. Αν έχουμε ΕΝΤΟΝΟ χρωματισμό του νερού από κάποια ξύλα για μερικές μέρες και μετά τον βγάζουμε.

(Αλλά εγώ ακόμα και εδώ θα έλεγα όχι και να περιμένουμε σιγά σιγά να φύγει με τις αλλαγές)

2. Μετά από μία θεραπεία με φάρμακο και αυτό μόνο αν το λένε οι οδηγίες του φαρμάκου. (Υπάρχουν πλέον

αρκετά φάρμακα που διαλύονται από μόνα τους.

3. Δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια να ειστε καλα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tsoum καταλαβαίνω πως πρόθεση σου είναι να βοηθήσεις αλλά καλό είναι να διαβάσεις 5 πράγματα πρώτα στα υπάρχοντα θέματα του ΑΖ.

Επειδή έχουμε ευθύνη όταν απαντάμε κάτι, αν δεν ήμαστε σίγουροι καλύτερα να περιμένουμε να απαντήσει κάποιος άλλος. Αλλιώς απαντάμε, αλλά λέμε από την αρχή ότι δεν το ξέρουμε 100% οπότε τελικά τι απαντήσαμε τι όχι δεν βοηθάει το παιδί που ρώτησε.

Μαζευει επικύνδινα στοιχεία οπως τα νιτρικα, νιτρώδη, κτλπ. Ή όχι; Δεν χρησιμοποιώ και δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αυτά που έχω ακούσει απο 'δω και απο 'κει λεω.

:thaman:

Τελοσπαντων. σορρυ που προκάλεσα τόση φασαρία :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Τελοσπαντων. σορρυ που προκάλεσα τόση φασαρία :thaman::thaman:

Κανενα προβλημα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει το θέμα.

Άνθρακα σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού βάζουμε ΜΟΝΟ.

1. Αν έχουμε ΕΝΤΟΝΟ χρωματισμό του νερού από κάποια ξύλα για μερικές μέρες και μετά τον βγάζουμε.

(Αλλά εγώ ακόμα και εδώ θα έλεγα όχι και να περιμένουμε σιγά σιγά να φύγει με τις αλλαγές)

Αν ειναι να μου παρει και το χρωματακι, δεν τον βαζω ουτε με σφαιρες :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...