Jump to content

Σειρά τοποθέτισης υλικών σε φίλτρο


karrot

Recommended Posts

Το πιο πανω boyu φιλτρακι το ειχα δει στο e-bay, το ξαναειδα τωρα και βλεπω τσιμπημενη τιμη και δεν αξιζει με τα ιδια λεφτα παιρνεις eheim 2211.

Ειδα τωρα ενα παροιμοιο πιο οικονομικο της resun RESUN CY-20 http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-Fish-Cyclon...=item20af66f0a2

Πρεπει να κανει απο ροη, αν το μπουκωσεις και με υλικα και με τρυφη θα πεσει η ροη απο 200 λ/ω στα μισα, εχει και spraybar.

Εγω θα το δοκιμαζα.

Και αλλο ενα παρομοιο ειναι αυτο http://cgi.ebay.co.uk/3-Layer-filtration-m...=item562ca0a4bf

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ....θα ενημερώσω για τις επόμενες κινήσεις μου όταν πάρω το φίλτρο και την τύρφη και το siporax mini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πήγα σε 4 pet-shop για να βρω φίλτρο(δεν έχω πιστωτική για να κάνω αγορά από το internet) παρόμοια με αυτά που μου πρότεινες αλλά δεν μπόρεσα να βρω.Συζητώντας με ένα παιδί από το forum μου πρότεινε σε μια λεκάνη που θα βάζω το νερό για αλλαγή να βάλω και ένα φίλτρο με τύρφη(έβαλα 40 ml όπως μου πρωτινές Σπύρο) μέσα και να το αφήσω για 3 μέρες όπως μου είπε για να πέσει το ph.Αφού πέρασαν 3 μέρες έκανα σήμερα ένα test να δω άμα έπεσε το ph και δεν είδα διαφορά...Τι να κάνω να βάλω πιο πολύ τύρφη και αν ναι πόσο πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μη την πεταξεις αυτην την τυρφη, ουτε το νερο, απλα προσθεσε κι αλλα 60 ml (100ml συνολο) και αστη να δουλεψει 4 -5 μερες.

ΥΓ ουτε εγω εχω πιστωτικη δεν μαρεσει να ψωνιζω βερεσε. :D

Εβγαλα μια απλη προπληρωμενη, εβαλα 100 ευρω και ψωνιζω απο αυτα, μολις τελειωσουν και δεν μπορω να ψωνισω, τη γεμιζω παλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι σε 3 μονο ημερες θα κατεβασεις το ph σου.θελει τουλαχιστον 5-6 ημερες για να δεις να κατεβαινει το ph.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι σε 3 μονο ημερες θα κατεβασεις το ph σου.θελει τουλαχιστον 5-6 ημερες για να δεις να κατεβαινει το ph.

Για το ενυδρειο μιλας ή το δοχειο προετοιμασιας?

Στο δοχειο προετοιμασιας παντως και αναλογα την ποσοτητα του νερου και τη ποσοτητα και ποιοτητα της τυρφης, θα δει μεσα σε 1-2 μερες την τιμη να πεφτει και μεσα σε 4-5 μερες θα ειναι ετοιμο.

Στο ενυδρειο παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο, οποτε εξαρταται το ποτε θα δει αποτελεσμα.

Οπως και να εχει ομως, οσο πιο σταδιακη ειναι η μεταλλαγη σε νεες παραμετρους τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο μιλας ή το δοχειο προετοιμασιας?

Στο δοχειο προετοιμασιας παντως και αναλογα την ποσοτητα του νερου και τη ποσοτητα και ποιοτητα της τυρφης, θα δε μεσα σε 1-2 μερες την τιμη να πεφτει και μεσα σε 4-5 μερες θα ειναι ετοιμο.

Στο ενυδρειο παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο, οποτε εξαρταται το ποτε θα δει αποτελεσμα.

Οπως και να εχει ομως, οσο πιο σταδιακη ειναι η μεταλλαγη σε νεες παραμετρους τοσο το καλυτερο.

για το δοχειο που αλαζει το νερο λεω.καλο ειναι να το αφησει 5 μερουλες οπως λες και θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα μέτρηση στο δοχείο προετοιμασίας μετά από 5 μέρες και η τιμή του ph είναι 7 από 7.5.να κατεβάσω και άλλο την τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Για τι ψαρια μιλαμε θυμησε μου.

Οπως και να εχει ομως, το 7 ειναι καλο για να ξεκινισεις σταδιακα το κατεβασμα της τιμης.

Χρησιμοποιησε το νερο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

μέσα έχω έναν μονομάχο,3 amano γαρίδες και ένα neritina snail....

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έκανα ξανά μία μέτρηση και μου βγήκε μεταξύ 6.5 και 7....έκανα αλλαγή νερού με αυτήν την τιμή.Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα?Άμα είναι θα την ελαττώσω τη τύρφη που έχω μέσα στο φίλτρο.Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω την τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα αλλα καλυτερα να ειναι στο 7, οποτε ελλατωσε ποσοστητα.

Καθε 15-30 μερες αναλογα.

Θα δεις απο τις μετρησεις ποτε χανει τη δραστικοτητα της η τυρφη που χρησιμοποιεις.

Καλυτερα να εχεις την ποσοστητα της τυρφης μοιρασμενη σε δυο "καλτσακια" και να τα αλλαζεις εναλλαξ καθε πχ 15 μερες για να μην αλλαζει αποτομα η δραση της τυρφης, απο ξεθυμασμενη σε φρεσκια δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...