Jump to content

Recommended Posts

Χαιρετώ σας :thaman: !!!

Ψάχνω παντού για τις συγκεκριμένες γαριδούλες και δεν βρίσκω πουθενά τίποτα!!!Έψαξα σε γουγλη και σε site για γαρίδες αλλά τζίφος!Ξέρει κανείς επιστημονικό όνομα και γενικά πληροφορίες γι' αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα ότι είναι οι bamboo shrimp (Atyopsis moluccensis)!Δηλαδή αυτές

Σωστά?

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

ναι, τις έχω συναντήσει κ εγώ με τα 2 αυτά ονόματα. Μονο προσοχή στον τρόπο διατροφής τους θέλει λίγο. Είσαι ενημερωμένος; Προτιμούν να την αράζουν κάπου με υψηλή ροή και να παγιδεύουν με τα ποδαράκια τους (που κλείνουν σαν απόχες) σωματίδια τροφής.

Με άλλα λόγια αν ρίξεις ταμπλέτα ή άλλη τροφή δεν θα πάνε να την φάνε, πρέπει να διαλύσεις τροφή σε μικρά ψίχουλα, να την ρίξεις και με το φίλτρο ανοιχτό αυτές θα τοποθετηθούν σε κάποιο σημείο πχ ψηλά σε κάποιο φυτό και θα αρπάξουν ό,τι μπορούν.

Δες:

Link to comment
Share on other sites

ναι, τις έχω συναντήσει κ εγώ με τα 2 αυτά ονόματα. Μονο προσοχή στον τρόπο διατροφής τους θέλει λίγο. Είσαι ενημερωμένος; Προτιμούν να την αράζουν κάπου με υψηλή ροή και να παγιδεύουν με τα ποδαράκια τους (που κλείνουν σαν απόχες) σωματίδια τροφής.

Με άλλα λόγια αν ρίξεις ταμπλέτα ή άλλη τροφή δεν θα πάνε να την φάνε, πρέπει να διαλύσεις τροφή σε μικρά ψίχουλα, να την ρίξεις και με το φίλτρο ανοιχτό αυτές θα τοποθετηθούν σε κάποιο σημείο πχ ψηλά σε κάποιο φυτό και θα αρπάξουν ό,τι μπορούν.

Δες:

Νάι ενημερώθηκα χθες βράδυ :thaman: !!!Ευχαριστώ πάντως αλλά μάλλον δεν θα πάρω γιατί γίνονται τέρατα (μέχρι 12cm) και έλεγα να τις βάλω σε 20 λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...