Jump to content

Betta sp.


kouzman

Recommended Posts

Μετά απο κάποιες άλλαγές σκέφτομαι το ενυδρείο 14 λτ που θα αδειάσει να φυλοξενίσει Betta Sp. (1 αρσενικό και 2 θηλυκά)!

Υπάρχει περίπτωση να συνυπάρξουν ;

Γι' αυτό έβαλα 2 θηλυκά!!!

Αν δεν ζευγαρώσουν θα μαλώσουν ;

Αν ζευγαρώσουν ξέρω την τύχη μου !!!

Γενικά θα πέσουν κεφάλια ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να διαλέξει ο αρσενικός μία από τις 2 θηλυκές και να σκοτώσει την άλλη. Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να σκοτώσει και τις 2.

Το θέμα είναι ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και είναι δύσκολο να προβλέψουμε την συμπεριφορά τους. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιος που θα σου πεί με σιγουριά τι θα γίνει και να είναι αυτό που θα κάνουν τα ψάρια σου.

Μπορούμε να πούμε τι τάσεις παρουσιάζουν τα ψάρια αλλά να προβλέψουμε ακριβώς την συμπεριφορά τους δεν μπορούμε ποτέ.

Η Δικιά μου πρόταση είναι να προχωρήσεις όπως λές και εσύ με 2 θυλικά και 1 αρσενικό και όταν δείς ότι ο αρσενικός έχεις επιλέξει κάποιο από τα 2 θηλυκά να απομακρίνεις το άλλο. Βέβαια καλό θα ήταν να δημιουργήσεις κρυψώνες μέσα στο ενυδρείο (όσες πιο πολλές μπορείς σε αυτά τα λίτρα) για να μπορούν να ξεφεύγουν οι θηλυκές στις άγριες επιθέσεις που μπορεί να δέχονται. Επίσης καλό θα ήταν να μπούνε πρώτα οι 2 θηλυκές στο ενυδρείο και μετά από λίγο καιρό ο αρσενικός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ απλά νόμιζα ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα συνύπαρξης χωρίς γέννα!

Κάτι που μάλλον δεν παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Στα 14λτ θα πρεπει να βαλεις μονο τον αρσενικο χωρις καμμια θηλυκια παρα μονο αν θες να τα ζευγαρωσεις. Μπορεις να του το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειακι και ας εχεις μονο ενα ψαρι κι εγω μονους τους εχω σε 20λτ με κανα δυο σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Gin γιατι δεν έχω σκοπό να τα ζευγαρώσω και είχα ελπίδες συνύπαρξης κάτι που δεν παίζει απ' ότι κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορουν να ειναι συνεχεια μαζι τ αρσενικα με τα θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε θα πάρω μια κοπελιά για το κοινωνικό μου!

Και ο τύπος μόνος του !

Λέω να βάλω κανα γατόψαρο;

Στον παλιό μου είχα και δεν είχα δεί κάτι κακό!

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες κοινωνικο τι ψαρακια εχεις ακριβως μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Μην ρωτάς καλύτερα μιλάω για τις παλιές μου αμαρτίες που ακόμα τις διορθώνω!

Θα σου πω σύντομα ότι έχει τα εξής:

70 λτ καθαρα με πολλα φυτά και

1 Fantail, 1 Pearlscale, 1 Shubunkin, 2 Guppy, 2 Black Lyre-Tail Molly, 4 Γατοψαρο, 3 Πλεκο, 3 Gymnocorymbus Ternetzi (White Skirt Tetra), 1 Corbicula Fluminea και 2 Apple Snails.

Ξέρω ότι έχω χρυσόψαρα και τροπικά αλλά τα πήρα τι να κάνω να τα βάλω στα 14 λτ και τα 3 ; Πάλι μικρό το βρίσκω!

Στο μέλλον έχω δόση υπόσχεση στο εαυτό μου να τα βάλω αλλού αλλά όχι τώρα!

Δώσε καμιά γνώμη!

Μια ερώτηση που θέλω να σου κάνω είναι αν μπορώ να βάλω τον θηλυκό μονομάχο εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3737&hl=

Και πάντα περιμένω τα φώτα σου εδώ (πριν γίνει κανα λάθος πάλι):

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3766&hl=

Ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα την θηλυκια betta με τιποτα στο ενυδρειο με τα ψαρια που εχεις θα γινει σφαγη.

Λοιπον θα πρεπει να βγουν οποσδηποτε τα χρυσοψαρα και να πανε μονα τους σε καποιο 100λτ τουλαχιστον ενυδρειο (δεν το συζηταω να μπουν σε 14λτ με τιποτα) με τα σαλιγκαρια σου, μετα τα ζωοτοκα θα μπουν και αυτα μονα τους για να μην εχεις προβληματα με τα πλεκο και τα γατοψαρα σου.

Το γκουραμακι καλο θα ειναι να μπει μονο του απ τη στιγμη που ειναι και επιθετικος και αργοτερα του βαζεις και κοπελιτσες

Αρα την θηλυκια bettitsa μαλλον καλο θα ειναι να μην την παρεις ή αλλοιως να της φτιαξεις ενα ενυδρειακι και να ειναι μονη της

Τωρα εχω απαντησει και στα 2 ποστς σου εδω ελπιζω να μην σε πειραζει

Ελπιζω να βοηθησα οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Είχα και παλιότερα μια εκεί!

Αυτή που ήταν άρρωστη (δεν ξέρω αν θυμάσαι το post?)!

Τώρα την έχω βάλει ήδη και περιμένω να δω αντιδράσεις (παλιά δεν είχα κανένα πρόβλημα)!

Αν έχω τώρα θα δω και θα σου πω!

Όντος πρέπει να βάλω τα χρυσόψαρα αλλού αλλά δεν υπάρχει περίπτωση τώρα!

… «μετα τα ζωοτοκα θα μπουν και αυτα μονα τους για να μην εχεις προβληματα με τα πλεκο και τα γατοψαρα σου» …

Δεν έχω κανένα πρόβλημα τι εννοείς;

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα απλά για την λειτουργικότητα του forum θα ξαναποστάρω την απάντηση σου στο άλλο θέμα για να υπάρχει μια συνέχεια στις συζητήσεις!

Δεν υπάρχει λοιπόν θέμα να συνυπάρξουν το Gourami και η Betta Sp.!

:thumbup:

Νόμιζα πως ήταν καλή λύση!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στην βιασυνη μου δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα

Λοιπον τα ζωοτοκα θα τα βαλεις με τα πλεκο σου και τα γατοψαρα χωρις να εχεις προβλημα κι εγω ετσι τα εχω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχω ήδη 14 λτ έτσι και θα ενωθεί στο μέλλον με το αμφιλεγόμενο κοινωνικό τανκ των 70 λτ!

Και τα χρυσοψαρα αλλου!

Απλα δεν παίζει τώρα!

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

KOUZMAN ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ BETTA ΚΑΙ GOURAMI. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Nmancer,

Αρχικά είχα φιλοξενήσει στο ίδιο ενυδρείο ένα θηλυκό Betta και ένα Gourami χωρίς πολλά προβλήματα, αντίθετα η θηλυκή ήταν η μόνο στο ενυδρείο που έβαζε το Gourami στη θέση του. Τα άτυχα τα άλλα ψάρια πάντως όχι!

Στο μέλλον το ίδιο Gourami βρέθηκε σε χωρισμένο ενυδρείο με έναν μονομάχο και έβρισκα μια το ένα ψάρι και μια το άλλο από την άλλη πλευρά (αρχικά δεν είχα σκεπάσει το ενυδρείο για λόγους που δεν θέλω να αναφέρω τώρα μια και δεν έχουν πλέον καμιά σημασία), μιλάμε για τρελή επιθετικότητα!

Τι να πω όπως ανέφερα και σε άλλο post έχω αρχίσει να μελετάω και ψυχολογία για ψάρια!!!

Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι αν δεν είναι από την φύση τους ήσυχα τα ψάρια δεν ξέρεις πως θα σου βγουν!

Το εν λόγω Gourami, που μου σκότωσε τόσα ψάρια, όταν το έδωσα ήταν το πιο καλό ψαράκι, οπότε τι να πεις!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ο μαγκας το ποιο καλο ψαρι γιατι αλλαξε σπιτι και συγκατοικους και προφανως δεν τον επερνε για τσαμπουκαδες ......

Παντως καλο ειναι να αποφευγεται να μπαινουν μαζι διαφορα ειδη αναβαντιδων γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν και αν θα γινει σφαγη και ειναι κριμα να τα εχουμε ολη την ωρα στην τσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Gin!

Το έχω καταλάβει πλέον αυτό!

Όμως το ζήτημα της συγκατοίκησης αρσενικού και θηλυκού είναι ίδιο για όλες τις Αναβαντίδες;

Απ’ ότι διάβασα τα αρσενικά είναι όλα πολύ επιθετικά με τα θηλυκά τους;

Σε σημείο μάλιστα να τα σκοτώνουν πολλές φορές!

Για αυτό κάποιοι δίνουν αναλογίες 1m προς 3f για να μοιράζονται τα δαγκώματα!

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα γκουραμακια μπορει να βαλεις 1m + 3f και να ειναι ολα μια χαρα αλλα με τιποτα δεν θα πρεπει να βαλεις αρσενικα betta με θηλυκιες μαζι παρα μονο για την περιοδο του ζευγαρωματος, εχει υποψιν πως μπορει να δεις να χτυπιουνται και μεταξυ τους οι θηλυκιες οταν ειναι με τον αρσενικο για το ποια θα τον κερδισει και μαλιστα πολυ ασχημα, καποιες φορες, γι αυτο και θελουν προσοχη. Αν δεις τετοιες καταστασεις θα πρεπει να απομακρυνεις τις θηλυκιες που τρωνε το ξυλο για να μην τις σκοτωσει το "κυριαρχο" θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...