Jump to content

Φίλτρο Οικιακό Και Ενυδρειακό Ταυτόχρονα


divemaster

Recommended Posts

νομιζω οτι η συγνωμη μου παντως ειναι αληθινή..άλλωστε πριν απο καιρό ειχα εκφράσει δημόσια την άποψη μου για την ΕΤΑΙΡΙΑ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33644

Αγαπητε Κωστα ,

Σε οτι μας αφορα δεν υπηρξε ή υπαρχει κανενα θεμα :D Αναφεραμε απλα αυτο που μας ξενισε στην αναφορα που εγινε σε αλλο καταστημα (που σιγουρα δεν εγινε απο ''δολο'') και τιποτε παραπανω.

Πραγματικα φιλικα ,

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

Συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα αυτο το Σαββατοκυριακο κλεισαμε για λιγο τα pc :Dδεν πειράζει φίλε μου

Στις ερωτησεις σου :

1) Η αναλογια καθαρου/βρωμικου ειναι 1:3 και ειναι η μικροτερη δυνατη που μπορεις να ρυθμισεις μια μεμβρανη . Οπως ανεφερα και παραπανω , το σημαντικο ειναι να εχετε καλη πιεση δικτυου.Η τελικη αποδοση θα εξαρτηθει και απο το TDS της βρυσης σας.για να καταλαβω 1 είναι καθαρό 2 πετάει?

2) Το κοστος συντηρησης των οικιακων συστηματων ειναι :

-Αλλαγη προφιλτρων : καθε εξι μηνες (κοστος 18 ευρω συνολικα για 3 προφιλτρα 10'')

-Αλλαγη φιλτρου μετεπεξεργασιας ενεργου ανθρακα (post carbon) και φιλτρου mineral (οπου αυτο υπαρχει) : καθε χρονο (8 ευρω ο ανθρακας - 16 ευρω το φιλτρο mineral)

-Αλλαγη μεμβρανης TFC : προκειται για την καρδια του συστηματος.Εφοσον τα προφιλτρα συντηρουνται σωστα , η διαρκεια ζωης της μεμβρανης αναμενεται να ειναι 2-5 ετη .εδώ μιλάμε για 42 ευρό τον χρόνο?

Μια σημειωση εδω γενικοτερη για τα φιλτρα που αφορα ομως ιδιαιτερα τη μεμβρανη TFC :εστω μια περιοχη της ΑΘηνας εχει νερο βρυσης με TDS = 140 ppm και το φιλτρο αντιστροφης οσμωσης χρησιμοποιειται απο ενα ζευγαρι (διμελες νοικοκυριο).Εστω επισης και μια μοναδα αντιστροφης οσμωσης εγκατεστημενη σε περιοχη λιγο εξω απο τη Χαλκιδα οπου το TDS ειναι συνηθως 580-600 ppm , σε οικια πενταμελους οικογενειας.Ειναι προφανες πως η διαρκεια ζωης ή καλυτερα τα διαστηματα αλλαγης και συντηρησης του φιλτρου και ειδικα της μεμβρανης TFC θα ειναι διαφορετικα.Αλλη συνολικη ποσοτητα νερου στη μοναδα του χρονου θα παραγει το φιλτρο της διμελους οικογενειας και αλλη της πενταμελους.Πιο σημαντικα ομως, αλλο φορτιο επωμιζεται το φιλτρο που καλειται να διαχειριστει ενα TDS =140 ppm (χαμηλο) και αλλο φορτιο αυτο που θα διαχειριστει το (υψηλο)TDS = 580-600 (ppm τι είναι?)

3) Η εγγυηση ειναι διετης και περιλαμβανει ολα τα υδραυλικα/μηχανικα τμηματα με αμεση εγκατασταση.Αν υπαρχει διαρροη για παραδειγμα σε ενα κανιστρο , αυτο θα αντικαταθισταται ολοκληρο.Απο την εμπειρια μας ,εφοσον το συστημα εγκατασταθει και συντηρειται σωστα , δεν θα εχετε κανενα προβλημα.οκ

Οσο αφορα το κοστος :

Με τα βανακια και το Τ για παραλληλη ενυδρειακη χρηση , η εξτρα χρεωση ειναι 11 ευρω

Το συστημα με μεγαλυτερες μεμβρανες υπολογιζεται ως εξης πχ για το μοντελο M5 :

1) με μεμβρανη TFC 50 GPD : 195 ευρω (το συστημα βασης)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29845

2) με μεμβρανη TFC 75 GPD : +6 ευρω

3) με μεμβρανη TFC 100 GPD : +11 ευρω

4) με μεμβρανη TFC 150 GPD : +19 ευρω

Τα παραπανω GPD αναφερονται σε Γαλονια ανα ημερα και ειναι η αποδοση καθε μεμβρανης στα 50-60 psi πιεσης και θερμοκρασια νερου 25 βαθμους κελσιου.

Τα παραπανω ισχυουν γενικα για τα συστηματα μας (τιμες καταλογου).

Για οποιαδηποτε εκπτωση που αφορα τη ζητηση σου , θα το συζητησουμε τηλεφωνικα :unsure: Ειναι δεδομενο πως θα προσπαθησουμε να διευκολυνουμε την μαζικη αγορα σας :blink: .

ΜΦΧ

WaterWaves

οπότε για το δικό μου

195 ευρώ + με μεμβράνη TFC 150 GPD : +19 ευρώ + Με τα βανακια και το Τ για παράλληλη ενυδρειακη χρήση , η εξτρά χρέωση είναι 11 ευρώ

σύνολο είναι 225 ευρώ

για ένα σκέτο οικιακό χωρίς όσμωση και τα υπόλοιπα είναι 195?

συγνώμη αν σε κούρασα

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερου δοχείου

αποθήκευσης πόσιμου νερού και το κόστος αυτού

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερου δοχείου

αποθήκευσης πόσιμου νερού και το κόστος αυτού

Καλημερα ,

Μεγαλυτερα δοχεια δεν ειναι διαθεσιμα.12 λιτρα ειναι συνηθως αρκετα για μια πενταμελη οικογενεια και ειναι καλο το δοχειο να αδειαζει/γεμιζει συχνα.

TDS ειναι το συνολο των ιοντων (ανιοντα/κατιοντα) που βρισκονται διαλλυμενα στο νερο της βρυσης και μετριεται σε ppm (μερη ανα εκατομμυριο).

Η οσμωση για καθε ενα λιτρο καθαρο νερο , θα απορριπτει 3 λιτρα βρωμικο περιπου (στην πραξη) . Η ακριβης αναλογια θα εξαρτηθει απο τη διαθεσιμη πιεση δικτυου , το TDS της βρυσης και τη θερμοκρασια νερου.

Το κοστος ανταλλακτικων μιας οικιακης οσμωσης ειναι 42 ευρω το χρονο εφοσον τοποθετηθει φιλτρο mineral.Στα διαστηματα συντηρησης μιας οικιακης οσμωσης ειμαστε ''απολυτοι'' : καλυτερα κανενα οικιακο φιλτρο , παρα ενα φιλτρο που δεν συντηρειται σωστα :D

Το απλο οικιακο συστημα αντιστροφης οσμωσης κοστιζει 195 ευρω .

Φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

και ακόμη μία ερώτηση το βρόμικο νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί πουθενά γιατί κάποιος μου

είπε πώς είναι ακατάλληλο και δεν κάνει για τίποτα είναι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει τοξικα το νερο του δικτυου και ειναι απλα σκληρο μπορεις μεχρι και να ποτιζεις ή να το βαζεις σε ενυδρειο σκληρου νερου.

Αλλιως κανει για ολες τις δουλειες καθαρισμου και αν γινει καποια εγκατασταση για να τροφοδοτει το καζανακι της τουαλλετας που πεταμε πολυ και καθαρο νερο.

Κανε αναζητηση εχει ξανασυζητηθει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δω και την απάντηση του Βασίλη όχι γιατί μπορεί να μην ξέρεις

αλλά την επιβεβαίωση του μηχανήματος που αντιπροσωπεύει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει τοξικα το νερο του δικτυου και ειναι απλα σκληρο μπορεις μεχρι και να ποτιζεις ή να το βαζεις σε ενυδρειο σκληρου νερου.

Αλλιως κανει για ολες τις δουλειες καθαρισμου και αν γινει καποια εγκατασταση για να τροφοδοτει το καζανακι της τουαλλετας που πεταμε πολυ και καθαρο νερο.

Κανε αναζητηση εχει ξανασυζητηθει.

Ισχυουν τα παραπανω :D

Η καλυτερη χρηση ειναι ποτισμα / καζανακι κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...