Jump to content

Καπακι και φωτισμος για ενυδρειο Elite 1,80Χ50 εκ


MAMBO

Recommended Posts

Το εβλεπα οτι δεν ηταν και πολυ σοι το καπακι και εδω και λιγο καιρο δεν αναβε μια απο τις μικρες λαμπες.

Το εβγαλα λοιπον για να το επισκευασω, του αλλαξα σταρτερ και στεγνωσα και τις υποδοχες τους αλλα βρεθηκε οτι δυο απο τις βασεις εχουν προβλημα (σπασμενες) .... τωρα δεν αναβουν μια μικρη και μια μεγαλη λαμπα, δηλαδη δουλευει με τις δυο μεγαλες (90εκ) και τις δυο μικρες λαμπες (60εκ).

Ξερει κανεις απο που μπορω ν΄αγορασω ενα καινουργιο καπακι διαστασεων 1,80Χ50 και ισως και ποσο κανει περιπου? Καλο θα ηταν να ηταν αλλη μαρκα ωστε να μην ξαναμπλεξω με τα ιδια προβληματα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορεσεις να βρεις αλλο καπακι αλλου κατασκευαστη να ταιριαζει στο ενυδρειο σου. Εαν θυμαμαι καλα τα Elite ειναι αντιγραφη των Juwel οποτε εχεις ενα πλαστικο i-bar με τις λαμπες σου. Προτεινω κοντρα πλακε περασμενο με βερνικι, θα του φτιαξεις κουτι απο κατω για το starter. Το μονο αρνητικο ειναι οτι θα προεξεχει το νεο καπακι σε σχεση με το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση φιλε μου.

εχεις απολυτο δικιο απ οτι διαπιστωσα γιατι η ιασταση 1,80 βγαινει μονο στα Elite.

απο χθες το ψαχνω γερα το θεμα και δοθεντος οτι η μια βαση εχει σπασει και η αλλη ειναι επισης ετοιμοροπη αλλα ευτυχως και οι δυο ειναι απο την ιδια πλευρα.... σκεφηκα την εξης λυση λοιπον http://aquaponicscatalog.com/subcategories...Lux-Ballast-Kit.

σκεφτομαι ν αφαιρεσω τις παλιες βασεις εντελως και να προσαρμοσω αυτο το κιτ με τις λαμπες και να βαλω γαντζους ή κρικους με βιδες για να κρατιωνται οι λαμπες.

δεν βρισκω αλλη λυση αλλα νομιζω οτι αυτη θα ειναι πιο αξιοπιστη απο την εργοστασιακη του κινεζου :D

Link to comment
Share on other sites

και ιδου και το site και το ακριβες προϊον http://www.aquaclubdesign.com/aquarium-sys...th-endcaps.html

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Οταν εγραψες για σπασμενη πλαστικη βαση εγω καταλαβα οτι σου εχει χαλασει η ακρη του i-bar κει που παταει πανω στο περιμετρικο πλαστικο. Προφανος εσυ αναφερεις τις υποδοχες της λαμπας. Εαν σου εχουν σπασει μονο οι υποδοχες τις λαμπας τοτε μπορεις να αγορασεις ειτε αυτο που λες ειτε να αντικαταστησεις απλα την βαση με μια αλλη. Το προβλημα στην αντικατασταση της βασης μονο ειναι πως θα ανοιξεις το κουτι για να συνδεσεις τα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε μου ισως δεν το διετυπωσα σωστα...

αν και η συνημμενη φωτο δεν ειναι οτι καλυτερο τα προβληματα ειναι τα παρακατω:

πρωτη φωτο

1) εχει σπασει η πλαστικη βαση στο στο σημειο που ενωνεται στο καπακι με αποτελεσμα να μην μπορω να βαλω αλλη λαμπα γιατι υποχωρει και ανοιγει αλλα και αυτη που εχει ειναι σχεδον στον αερα... βεβαια θα μπορουσα να την κολλησω αλλα και παλι δεν θα ειναι αξιοπιστη και θα ξανασπασει μετα απο λιγο καιρο.

2) εχει σπασει η υποδοχη που ειναι μεσα στο φις της λαμπας που δεν αναβει αλλα και η αλλη εχει προβλημα στο φις και τρεμοπαιζει αν κουνηθει εστω και ελαχιστα.

δευτερη φωτο

εξωτερικα το καπακι δειχνει οκ

τριτη φωτο

ο φωτισμος εχει σιγουρα μειωθει χωρις δυο λαμπες (1χ90εκ & 1χ60εκ) αλλα με τις υπολοιπες (2χ90εκ & 2χ60εκ) προσωρινα και για λιγο κανουμε τη δουλεια μας....

το μονο θεμα ειναι η στεγανοποιηση του κεντρικου κουτιου του καπακιου στο οποιο προσαρμοζονται τα φτερα διοτι θα πρεπει να κλειστουν οι τρυπες απο την αφαιρεση των παλαιων βασεων αλλα και των στηριγματων των νεων βασεων.... εκει πιστευω θα ειναι ολο το παιχνιδι για να ειναι ολα σωστα...

post-6590-1267357856_thumb.jpg

post-6590-1267357896.jpg

post-6590-1267358408.jpg

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απαντηση φιλε μου.

εχεις απολυτο δικιο απ οτι διαπιστωσα γιατι η ιασταση 1,80 βγαινει μονο στα Elite....

Νομιζω και τα Anubias εχουν σε 1.80 ενυδρειο, με παρομοιας ομως ποιοτητας φωτιστικο.

Αν βρεις ακρη με το I-BAR και δεν βρισκεις flaps σωστα σε μεγεθος για το πλατος του ενυδρειου μπορεις να παραγγειλειε σε plexiglass ή σε ακρυλικο απλο μαυρο, αυτο που βαζουν στις επειγραφες.

Προσοχη μονο στο καθαρισμα γιατι γρατζουνιεται ευκολα το Plexi.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και τα Anubias εχουν σε 1.80 ενυδρειο, με παρομοιας ομως ποιοτητας φωτιστικο.

Αν βρεις ακρη με το I-BAR και δεν βρισκεις flaps σωστα σε μεγεθος για το πλατος του ενυδρειου μπορεις να παραγγειλειε σε plexiglass ή σε ακρυλικο απλο μαυρο, αυτο που βαζουν στις επειγραφες.

Προσοχη μονο στο καθαρισμα γιατι γρατζουνιεται ευκολα το Plexi.

Thanks αλλα η ποιοτητα με εχει απογοητευσει πολυ γινα ξαναπεσω στη ιδια χαμηλη ποιοτητα.

Ως εκ τουτου λεω να κανω μια προσπαθεια αναβαθμισης του υπαρχοντος με το συστημα Visi-Lux το οποιο μου θυμιζει το συστημα που ειχα στο παλιο μου 200λιτρο που κρατησε 7 χρονια και ακομα λειτουργει.

Αρκει βεβαια να φτιξω ομορφες βασεις στηριξης των λαμπτηρων γιατι δεν θα ηταν σωστο να τους ξαπλωσω πανω στις κοντρες (υους λαμπτηρες εννοω) και να πρεπει να τους μετακινω σε καθε αλλαγη νερου.

Εχω σκεφτει λοιπον την εξης διαταξη (σχημα) και νομιζω οτι θα λσει το προβλημα χωρις αγορα καπακιου με κοστος 65€ ανα Visi-Lux Ballast Kit (θα χρειαστουν 2 αλλα το δευτερο προς το παρον δεν επειγει).

Πως το βλεπετε παιδια? Θα κανω δουλεια ή θα ταλαιπωρηθω τσαμπα?

post-6590-1267382508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να μπουν με Ω clips πανω στα flaps?

πολυ καλη ιδεα ...... για να το δουμε και αυτο .....

Link to comment
Share on other sites

...την περιπτωση να βαλεις led ταινιες την σκεφτηκες?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω κατι παρομοιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10930

το εχω δει και δυστυχως ειναι δυσκολο να γινει γιατι το καπακι του Elite αποτελειται απο το κεντρικο κουτι (που περιεχει τα ηλεκτρικα) στο οποιο ενσωματωνονται τα φτερα και οχι ενα εννιαιο πλαισιο-καπακι οπως στο παραδειγμα. Επισης στην περιπτωση που τα στηριγματα των λαμπτηρων βιδονοντουσαν στα φτερα αυτο θα σημαινε οτι α) θα πρεπει να τρυπηθουν και β) οτι θα ειναι πιο δυσκολο να αφαιρουνται (που ειναι ηδη δυσκολο λογω του 1,80 μηκους τους που τα κανει να λυγιζουν). Γιαυτο η πιο καλη λυση ειναι να γινει προσαρμογη στο κεντρικο κουτι του καπακιου ειτε με στηριγματα τυπου αναποδου Π ειτε με στηριγματα τυπου Ω (και τα δυο ειναι καλες λυσεις). Επιπλεον, η στεγανοποιηση της αφαιρεσης των παλαιων βασεων αλλα και του βιδωματος των στηριγματων των νεων βασεων μπορει να γινει με μια ειδικη πλαστελινη που χρησιμοποιουν οι υδραυλικη πχ Pro-Poxy 20 η οποια οχι μονο στεγανοποιει αψογα αλλα και γινεται σαν ατσαλι οταν σφιξει.

χαχαχαχα μαλλον θα πρεπει ν αλλαξουμε κατηγορια θεματων και να μετακομησουμε το θεμα στις DIY κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

...την περιπτωση να βαλεις led ταινιες την σκεφτηκες?

καλη, πρακτικη και απλη λυση φιλε μου αλλα εχω ηδη ενα stock απο καμμια 15 λαμπες Τ8 ολων των τυπων ......

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

το εχω δει και δυστυχως ειναι δυσκολο να γινει γιατι το καπακι του Elite αποτελειται απο το κεντρικο κουτι (που περιεχει τα ηλεκτρικα)....

Εχεις δικιο, το σκεφτηκα αλλιως εγω.

Αφαιρεση ολου του καπακιου (και του φωτιστικου και των Flaps αν ειναι σε ασχημη κατασταση) και παραγγελεια ακρυλλικα ή πλεξιγκλας flaps οπου μπαινουν τα ωμεγα κλιπς (τα μπαλαστ εκτος καπακιου).

Η σκεψη για ανοιχτο ενυδρειο με φωτιστικο τετοιου τυπου εχει αποκλειστει ετσι? (πχ λογω ψαριων που πηδανε?)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, το σκεφτηκα αλλιως εγω.

Αφαιρεση ολου του καπακιου (και του φωτιστικου και των Flaps αν ειναι σε ασχημη κατασταση) και παραγγελεια ακρυλλικα ή πλεξιγκλας flaps οπου μπαινουν τα ωμεγα κλιπς (τα μπαλαστ εκτος καπακιου).

Η σκεψη για ανοιχτο ενυδρειο με φωτιστικο τετοιου τυπου εχει αποκλειστει ετσι? (πχ λογω ψαριων που πηδανε?)

Βεβαια .... μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με Οσκαρ που πηδανε για παιχνιδι. Μαλιστα το καλοκαιρι ειχα ξεχασει για λιγο το ενα απο τα φτερα μετα το ταϊσμα ανοικτο και πηγα τουαλετα και οταν γυρισα βρηκα στο πατωμα ενα Πορτοκαλι Αλμπινο Οσκαρ 26 εκ και στενοχωρηθηκα πολυ κι εγω και ολοι μας γιατι ηταν τελειο ψαρι.

Τελος παντων εχω τελειωσει την κατασκευη και εκανα και την δοκιμη και ολα δουλευουν σωστα. Φωτογραφιες θα βαλω αυριο μεθαυριο αφου νοικοκυρεψω τα καλωδια :D . Τα βηματα ηταν τα εξης.

1) Αγορασα δυο Ballast Kits απο τον Ωκεανο των 2 Χ 40 Watt εκαστο. Sorry γιατι ξεχναω την εταιρεια αλλα ειναι γνωστη και καλη Ολλανδικη ή Γερμανικη (θα το δω αυριο).

2) Πηγα στον Καυκα και πηρα προεκτασεις καλωδιων, ταφ για τον χρονοδιακοπτη και συνολο 12 κλιπς για τις λαμπες (3 κλιπς για καθε λαμπα).

3) Αφαιρεσα τα φτερα του καπακιου και προσαρμοσα απο δυο λαμπες των 30Watt σε καθε Ballst Kit ετσι ωστε οι λευκες λαμπες πισω και οι ροζ μπροστα.

4) στην συνεχεια εβγαλα το Κεντρικο Κουτι του καπακιου και αφαιρεσα ολες τις πλαστικες βασεις του Κινεζου :unsure: και στην συνεχεισ χρησιμοποιησα ειδικη πλαστελινη στεγανοποιησης που χρησιμοποιουν υδραλικοι και εκλεισα ολες τις τρυπες και βεβαιως εκοψα και το καλωδιο που ειχε. Ετσι πλεον το Κεντρικο Κουτι χρησιμευει μονο για να κραταει τα φτερα και τιποτα αλλο.

5) Τα τοποθετησα ολα στη θεση τους χωρις σε αυτο το σταδιο ν ασχοληθω με το καλωπιστικο μερος του κρυψιματος των καλωδιων των Ballast Kits γιατι επρεπε να σχολασω απο τη δουλεια.

6) Αναψα τα φωτα να κανω δοκιμη και ........ ολα ηταν αψογα!

Μολις βρω λιγο χρονο να καμουφραρω τα καλωδια σωστα θα βγαλω και φωτο να το δειτε.

Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι η διαχυση του φωτος που ειναι πολυ συμμετρικη και σωστα κατανεμημενη.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στη στεγανοτητα των ηλεκτρολογικων και στο ρευμα παντα. :D

Thanks φιλε μου

Η στεγανοτητα των ηλεκτρολογικων ηταν και η αιτια που επρεπε να επισπευσω την ολη διαδικασια.

Τωρα θυμηθηκα .... τα Ballast Kits ειναι της Hagen και φαινονται καλα..... αλλα ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τελειωσα την μετατροπη και ιδου το αποτελεσμα στις φωτο.

Ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα γιατι ειναι πολυ στιβαρη σαν κατασκευη (πχ οι λαμπες και οι ανακλαστηρες στηριζονται με τρια κλιπς ανα λαμπτηρα).

Χρειαζεται βεβαια καποιες πινελιες οπως πχ. βαψιμο στις βιδες στην εξωτερικη πλευρα με μαυρο χρωμα και κοψιμο στο πισω μερος για να βγαινει πιο ανετα η πλεξουδα με τα καλωδια.

Ο φωτισμος ομως ειναι πολυ καλος και διαχεεται ομορφα στο ενυδρειο και επιπλεον υπαρχει και η δυνατοτητα της αλλαγης των Ballst Kits αν κι εφοσον παθουν κατι.

Σας ευχαριστω πολυ για τις δημιουργικες ιδεες σας και ιδιαιτερα τον φιλο delta66.

post-6590-1267547061_thumb.jpg

post-6590-1267547080_thumb.jpg

post-6590-1267547102_thumb.jpg

post-6590-1267547116_thumb.jpg

post-6590-1267547131_thumb.jpg

post-6590-1267547145_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε μονο απο τη θερμοκρασια την αντοχη των Flaps.

μια χαρα ειναι φιλε γιατι ειχα κανει την εξης μελετη....

μεταξυ ανακλαστηρων και flaps εχει τοποθετηθει ενα χοντρο παξιμαδι παχους 7-8 χιλιοστα περιπου το οποιο δημιουργει ενα διακενο ωστε να μην ακουμπανε οι ανακλαστηρες στα flaps. Το τσεκαρα σημερα μετα απο 6-7 συνεχομενες ωρες λειτουργιας των λαμπτηρων και ολα ηταν ενταξει οσονφρα την θερμοκρασια που δεχονται τα flaps.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...