Jump to content

Ψαρεμένος μονομάχος.


Jester

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό όποτε πηγαίνω στο Water Inn χαζέυω κανένα 10λεπτο τον ψαρεμένο μονομάχο που έχουνε. Και τον λυπάμαι απίστευτα.

Σκέφτηκα λοιπόν να του φτιάξω ένα open top (γιατί τα γουστάρω πολύ) με διαστάσεις 80Χ30Χ30, με 2 κρεμαστά φίλτρα στην μια άκρη (για να αναπαράγουμε συνθήκες ποταμιού), να του ρίξω και 2-3 νυφούλες μέσα μαζί με γαριδούλες και σαλιγκαράκια.

Το θέμα είναι α) είναι σωστή η σκέψη μου;

β) τι άλλο θα χρειαστεί ο μάγκας για να ειναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Siamese...a_splendens.php

I decided to set up a betta tank, and having only ever kept single males before I asked the LFS what tankmates I could have. The guy suggested 3/4 females and 1 male. So OK I thought, chose my fish and went home and let them swim. Things were fine for a number of weeks, until I noticed during the night that 3 of the dull looking females and the male had been nipped, thinking it was just male/female tension I didn't do anything. Then I noticed the male and one of the females facing off! The female over the last couple of days went from dull to getting brighter and brighter. Then they started to rip the hell out of each other. So I split everyone up. Two weeks later and the stroppy female, in a tank of her own has developed into a full blown Plakat male (pic). With female fighter colours getting more like males, just beware what the fishman sells you.

Contributed by Martin Williamson

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό όποτε πηγαίνω στο Water Inn χαζέυω κανένα 10λεπτο τον ψαρεμένο μονομάχο που έχουνε. Και τον λυπάμαι απίστευτα.

Σκέφτηκα λοιπόν να του φτιάξω ένα open top (γιατί τα γουστάρω πολύ) με διαστάσεις 80Χ30Χ30, με 2 κρεμαστά φίλτρα στην μια άκρη (για να αναπαράγουμε συνθήκες ποταμιού), να του ρίξω και 2-3 νυφούλες μέσα μαζί με γαριδούλες και σαλιγκαράκια.

Το θέμα είναι α) είναι σωστή η σκέψη μου;

β) τι άλλο θα χρειαστεί ο μάγκας για να ειναι εντάξει;

Οι μονομαχοι πηδανε εξω αν δεν εχει καπακι το ενυδρειο θα τον βρεις αποξηραμενο στο πατωμα.

Η ιδεα κατα τα αλλα ειναι σουπερ.

Βαλε ξυλα, φυτα, ξερα φυλλα, ελαχιστη ροη στο φιλτρο εως ακινητο το νερο, θερμαντηρα στους 26.

Τι εννοεις ψαρεμενο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Siamese...a_splendens.php

I decided to set up a betta tank, and having only ever kept single males before I asked the LFS what tankmates I could have. The guy suggested 3/4 females and 1 male. So OK I thought, chose my fish and went home and let them swim. Things were fine for a number of weeks, until I noticed during the night that 3 of the dull looking females and the male had been nipped, thinking it was just male/female tension I didn't do anything. Then I noticed the male and one of the females facing off! The female over the last couple of days went from dull to getting brighter and brighter. Then they started to rip the hell out of each other. So I split everyone up. Two weeks later and the stroppy female, in a tank of her own has developed into a full blown Plakat male (pic). With female fighter colours getting more like males, just beware what the fishman sells you.

Contributed by Martin Williamson

με λιγα λογια, διαβασα αυτο το κειμενακι στο παραπανω σαιτ απο καποιον που εβαλε σε ενα ενυδρειο 1 αρσενικο και 3 θυληκα betta και το ενα θυληκο του βγηκε πολυ αγριεμενο...επιτεθηκε στο αρσενικο και παρολιγον να το σκοτωσει..και ετσι τα χωρισε. Επισης γραφει οτι τα χρωματα στο επιθετικο θυληκο εγιναν πιο εντονα, και εμοιαζαν με του αρσενικου (εκτος αν καταλαβα λαθος..)

Γενικως μονομαχοι μεταξυ τους δεν κανουν..

Καλυτερα να ειναι μονοι τους, ειναι επιθετικα ψαρια..

καποιοι υποστιριζουν οτι μπορουν τα μπουν με καποια ειδη που ειναι ειρηνικα σε μεγαλο ενυδρειο..αλλα ποια ειναι αυτα τα ειδη..?

Έγινε επεξεργασία - Liza
Link to comment
Share on other sites

Στα ψαρια αυτα οπως και σε αρκετα ακομα εξαρταται απο το χαρακτηρα του καθε ψαριου ξεχωριστα η συμπεριφορα του.

Ισως εμπλεκεται μεσα το θεμα των επιλεκτικων αναπαραγωγων οπως εγραψα εδω.

Αφου τα Splendens ειναι απο επιλεκτικες αναπαραγωγες και αυτο που με κανει να το πιστευω πιο πολυ ειναι οτι τα αγρια ειδη (αυτα που βρισκονται στη φυση δλδ) μονομαχων δεν ειναι τοσο επιθετικα μεταξυ τους.

Δες εδω μια πληροφορια για τη συμβατοτητα αναμεσα σε μονομαχους.

Και επισης δες εργασια της Aquazone project team για το μονομαχο εδω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 μέρες σε ένα ενυδρείο 75 λίτρων (μεικτά), φουλ φυτεμένο με κατοίκους 4 Ancistrus cf. cirrhosus, πολλά σαλιγκάρια Gold Apple Snails, μερικές γαρίδες Red Cherry και έναν Betta Splendens αρσενικό, έβαλα 2 θηλυκές Betta. Σκοπός μου είναι η παρατήρηση συμπεριφορών και πιθανόν η αναπαραγωγή!

Αυτό που παρατήρησα είναι πως γενικώς ο αρσενικός δεν ασχολείται ιδιαίτερα με τα θηλυκά. Τα θηλυκά όμως που είναι και αδέρφια μεταξύ τους έχουν κάποιες αψιμαχίες. Για πρώτη φορά είδα flaring από θηλυκό και γενικώς ώρες ώρες πέφτει τρελό κυνήγι!

Υπόσχομαι βιντεάκι σύντομα!

Κάτι που πρέπει να λάβουμε όλοι μας σοβαρά υπόψη, είναι ότι τα Betta είναι ψάρια με έντονες προσωπικότητες. Δεν είναι ψάρια που μπορείς να βγάλεις κανόνες εύκολα. ΝΑΙ!!! Σίγουρα είναι μοναχικά είδη... Αλλά δεν είναι από τα ψάρια που μπορείς να πεις πως 100% θα έχουν την Χ ή Ψ συμπεριφορά. Από ψάρι σε ψάρι και ακόμα από ενυδρείο σε ενυδρείο (για το ίδιο ψάρι) η συμπεριφορά μπορεί να αλλάζει!

Πιστεύω πως θα μπορέσω να βγάλω διάφορα ενδιαφέροντα συμπεράσματα από το πείραμά μου καθότι έχω σκοπό να αλλάξω τον αρσενικό με έναν άλλον :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι μοναδικα ψαρια

Νικο εγω παντως την 1 θηλυκια θα την εβγαζα, για να μην πω κ τις 2, εχε το νου σου μην σκοτωθει καποια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...Οταν λεει "ψαρεμενο" τι εννοει???

Αγριο...??? Οπως τα altum?

Link to comment
Share on other sites

ειναι μοναδικα ψαρια

Νικο εγω παντως την 1 θηλυκια θα την εβγαζα, για να μην πω κ τις 2, εχε το νου σου μην σκοτωθει καποια

Είναι υπό παρακολούθηση. Σκοπός μου είναι η καταγραφή των συμπεριφορών γι'αυτά τα υπέροχα ψάρια. Χτες αγοράστηκε ένας νέος αρσενικός. Θα ανοίξω σύντομα θέμα με την καταγραφή των εμπειριών μου :D

*edit* Εννοείται πως ο "παλιός" αρσενικός μεταφέρθηκε :unsure:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...