Jump to content

Αποριες...


Dimitra88

Recommended Posts

Σε λιγο καιρο θα αποκτησω καινουριο ενυδρειο γυρω στα 340l.θα δωσω αρκετα χρηματα για το ιδιο και το εξωτερικο φιλτρο του και θα ηθελα να γλιτωσω καποια χρηματα οσον αφορα την αμμο..(ειδα τις τιμες στα pet shop και τρομαξα)!!θα φιλοξενησω malawi labido και aulonacara..εχω μερικες ερωτησεις και θα ηθελα τα φωτα σας:

1. μενω Θεσσαλονικη και σκοπευω να παω Χαλκιδικη για την αμμο.σε ποιο μερος ειναι η καλυτερη(καθαρη,ποιοτητα κλπ)???αντε και Κατερινη!!

2. δεν μπουκωνει το φιλτρο?

3. ποσα κιλα θα χρειαστω περιπου για διαστασεις Μ1,20 Β0,40 Υ0,70???

4. Εχω διαβασει για χλωρινη και βραστο νερο. Ενα ξεπλυμα θα γινει με τη χλωρινη ή θα πρεπει να μεινει για ωρες-μερες??

5. εχω ηδη 6 ψαρακια. 9 ειναι οκ για αυτα τα λιτρα? για να μην εχω προβληματα μετα με τα γεννητουρια!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Έγινε επεξεργασία - Dimitra88
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο θα αποκτησω καινουριο ενυδρειο γυρω στα 340l.θα δωσω αρκετα χρηματα για το ιδιο και το εξωτερικο φιλτρο του και θα ηθελα να γλιτωσω καποια χρηματα οσον αφορα την αμμο..(ειδα τις τιμες στα pet shop και τρομαξα)!!θα φιλοξενησω malawi labido και aulonacara..εχω μερικες ερωτησεις και θα ηθελα τα φωτα σας:

1. μενω Θεσσαλονικη και σκοπευω να παω Χαλκιδικη για την αμμο.σε ποιο μερος ειναι η καλυτερη(καθαρη,ποιοτητα κλπ)???αντε και Κατερινη!!

Μπορείς να κοιτάξεις σε μάντρες με οικοδομικά υλικά....μπορεί να βρείς κ άμμο θαλάσσης αλλα κ χαλαζιακή, σε τσουβαλάκια 20κιλα πολύ φθηνα!!!!εμένα μου αρέσει να έχει στο ενυδρείο παχιά στρώση άμμου.....3 τσουβαλάκια σίγουρα.....

2. δεν μπουκωνει το φιλτρο?τι ενυδρείο θα πάρεις?εχει κ εσωτερικό φιλτρο?αν όχι παρε φίλτρο με ροη τουλάχιστον 1500λίτρα/ώρα.Τα φίλτρα τα καθαρίζουμε για να μην μπουκωνουν.....

3. ποσα κιλα θα χρειαστω περιπου για διαστασεις Μ1,20 Β0,40 Υ0,70???

4. Εχω διαβασει για χλωρινη και βραστο νερο. Ενα ξεπλυμα θα γινει με τη χλωρινη ή θα πρεπει να μεινει για ωρες-μερες??Δεν εχω επεξεργαστεί ποτε θαλασσινή άμμο....αλλα προτείνω ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο πλύσιμο με ζεστό νερό...καλύτερα μην μπλέξεις με χλωρινη..... :D

5. εχω ηδη 6 ψαρακια. 9 ειναι οκ για αυτα τα λιτρα? για να μην εχω προβληματα μετα με τα γεννητουρια!!

Βάλε ενα χαρέμι labido(1 αρσενικο -2 θυληκα) και ενα χαρέμι aulonacara(1αρσενικό 2θυληκά)!!!

Αν βάλεις ή αν έχεις δυο αρσενικα απο το κάθε είδος, πιθανό να έχεις πολλές εντάσεις...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να αγορασω εξωτερικο της EHEIM professionel3 350 που ειναι για ενυδρεια μεχρι 350l και εχει αποδοση αντλιας 1050/h.και εναν κυκλοφορητη για καλυτερη δουλεια!!αν κατι δεν λεω σωστα please διορθωστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

η γυαλα ειναι αρκετα μεγαλη,καλυτερα να εβαζες 2 φιλτρα,ενα σε καθε πλευρα για να εχεις καλυτερη κυκλοφορια κ αποφυγη αναεροβιων περιοχων :D

Link to comment
Share on other sites

η γυαλα ειναι αρκετα μεγαλη,καλυτερα να εβαζες 2 φιλτρα,ενα σε καθε πλευρα για να εχεις καλυτερη κυκλοφορια κ αποφυγη αναεροβιων περιοχων :blink:

αν εχω απο τη μια το φιλτρο και απο την αλλη πλευρα εναν κυκλοφορητη δεν θα ειναι οκ?η τσεπη δε βασταει προς το παρον 2 φιλτρα.. :rasp: ειμαι της αποψης 1 και καλο!! :unsure:

οσο για την αμμο αν την παρω απο θαλασσα,καλο ειναι να την μαζεψω απο το νερο ή απ' εξω???? :blink:

εχω καταενθουσιαστει που μπορω απο ενα forum να μαζευω τοσες πληροφοριες απ'οτι σε ενα pet shop!! :D

Link to comment
Share on other sites

αμμο απο θαλασσα δεν εχω μαζεψει ποτε,θα σε βοηθησουν καλυτερα οι Αφρικανοι :blink:

ο κυκλοφορητης σιγουρα θα κανει δουλεια αλλα να ξερεις οτι το φιλτρο για να αποδιδει καλα πρεπει να φιλτραρει τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου 4-6 φορες την ωρα.

το συγκεκριμενο φιλτρο εχει ονομαστικη ροη(αδειο δηλ.,χωρις υλικα-σφουγγαρια) 1050ltr/h με τα υλικα μεσα θα πεσει στα 800maximum.

αν η γυαλα σου εχει καθαρα 300λιτρα τοτε μιλαμε για λιγοτερο απο 3 φορες την ωρα τα λιτρα σου φιλτραρισμα. :unsure:

ξεκινα κ στο μελλον κανε μια αναβαθμιση,τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα. :D

εχω ενα μικρο κολλημα με την φιλτρανση μιας κ προκειται για το σημαντικοτερο εξαρτημα του ενυδρειου μας.

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την άμμο(αλλά και γενικότερα τα υλικά που πέρνουμε απο την φύση) θα πω βασικά,πως θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και σίγουροι για την ασφάλεια τους.Η μολύνση του περιβάλλοντος είναι πολύ μεγάλη. :unsure:

Οσο για το φίλτρο,δεν κατάλαβα ποιο φίλτρο έχει η φίλη.Δεν θα πρέπει να στεκόμαστε μόνο στην ροή,αλλά και στην χωριτικότητα σε υλικά του κάδου.Βέβαια ρόλο παίζει ο αριθμός των ψαριων,το μέγεθος,το τάισμα και η συχνότητα των αλλαγών νερού.

:D

Link to comment
Share on other sites

οσο ψαχνω βρησκω καλυτερα φιλτρα και φθηνοτερα!!!βασικα αξιζει να ψαχνω στο ebay κλπ?ειναι ρισκο?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι Θεσσαλονίκη ρίξε μια ματιά εδώ http://www.petcumulus.gr/

Link to comment
Share on other sites

για να υπολογίσεις την ποσότητα της άμμου θαλάσσης κάνε την εξής πράξη :

μήκος (σε εκατοστά) Χ βάθος (σε εκατοστά) Χ το επιθυμητό ύψος άμμου (σε εκατοστά) Χ 1,50 (περίπου, το οποίο είναι η φαινόμενη πυκνότητα της άμμου θαλάσσης σε γραμμάρια ανά κυβικά εκατοστά).

το αποτέλεσμα που θα προκύψει είναι σε γραμμάρια.

απλά επειδή άμμος με άμμο διαφέρει, αλλά όχι και δραματικά, το ποσό που θα υπολογίσεις να είναι η ελάχιστη ποσότητα που θα προμηθευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...