Jump to content

betta


Recommended Posts

Εχω ένα μονομάχο σε ενυδρείο 10 λ. και πρόσφατα πηρα και μια θηλυκια. στο pet shop μου ειπανε οτι ειναι η περιοδος αναπαραγωγης τους. πραγματι ο μονομαχος παρα το γεγονος οτι την πρωτη μερα ηταν πολυ επιθετικος τη δευτερη εκανε ακριβως οπως μου ειπανε. το θεμα ειναι οτι ετρωγε τα αυγα μολις η θηλυκια τα εβγαζε. ας πουμε οτι σωθηκαν καποια στον πατο του ενυδρειου....τι πρεπει να κανω; θα γινουν ψαρακια ή οχι; γενικοτερα θα μπορουσα να εχω καποιες ειδικοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος ψαριου;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Αν δεν σε καλύψει ρώτα!

Αν υπάρχουν ακόμα αυγά και τα τρώει ο αρσενικός πρέπει να τον βγάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλες για αναπαραγωγη μολις τον πηρες;

Τα τρωνε οταν τα ψαρια ζευγαρωνουν πρωτη φορα στη ζωη τους και δεν ξερουν , καποια οχι ολα, και οταν δεν ειναι γονιμοποιημενα.

Κατα την διαρκεια του ζευγαρωματος μηπως ησουν ολη την ωρα μπροστα και κοιτουσες;

Την θηλυκια την εχεις βγαλει αν οχι βγαλτην μην την αφηνεις.

Ο αρσενικος εχει ακομη φωλια;

Τα μαζευει τ αυγα που εχουν πεσει ή ειναι αδιαφορος;

Κοιτα στην φωλια προσεχτηκα αν υπαρχουν κι αλλα αυγα.

Αυτες τις 3 μερες που θα ειναι μαζι με τ μωρα μην τον ταϊσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλες για αναπαραγωγη μολις τον πηρες;

Τα τρωνε οταν τα ψαρια ζευγαρωνουν πρωτη φορα στη ζωη τους και δεν ξερουν , καποια οχι ολα, και οταν δεν ειναι γονιμοποιημενα.

Κατα την διαρκεια του ζευγαρωματος μηπως ησουν ολη την ωρα μπροστα και κοιτουσες;

Την θηλυκια την εχεις βγαλει αν οχι βγαλτην μην την αφηνεις.

Ο αρσενικος εχει ακομη φωλια;

Τα μαζευει τ αυγα που εχουν πεσει ή ειναι αδιαφορος;

Κοιτα στην φωλια προσεχτηκα αν υπαρχουν κι αλλα αυγα.

Αυτες τις 3 μερες που θα ειναι μαζι με τ μωρα μην τον ταϊσεις.

25385[/snapback]

τον μονομαχο τον εχω εδω και 3 εβδομαδες. κατα τη διαρκεια του ζευγαρωματος ετυχε να ειμαι για καποιο διαστημα και να το βλεπω. πρωτη φορα πηρα ψαρι...και ειχα την απορια. ασε που την πρωτη μερα ηταν και λιγακι εχθρικος και ανησυχουσα. βασικα εβγαλα τον αρσενικο και αφησα τη θηλυκια με τα αβγα (αν μεινανε). αν δεν κανω λαθος δεν εχει φωλια....με τον ορο φωλια εννοείς το μερος που κοιμαται; τα ψαχνανε τα αβγα που πεσανε αλλα δεν καταφερανε να βρουνε τιποτα γιατι χωθηκαν αναμεσα στα πετραδακια. εννοεις να μην τον ταϊσω αφου γεννηθουν τα ψαρακια; να τον αλλαξω και να βαλλω αυτον με τα αβγα δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικος μενει με τα αυγα και καλο θα ηταν το ενυδρειο σου να μην ειχε χαλικι αλλα να ηταν σκετο για να μπορει να βρισκει τα αυγα ο αρσενικος για να τα μαζευει.

Φωλια εννοουμε τις "φουσκαλες" που κανει ο αρσενικος στην επιφανεια του ενυδρειου και εναποθετει τα αυγα και τα μωρακια του.

Ο αρσενικος ετσι ειναι επιθετικος στην αρχη

Ελπιζω την επομενη φορα να εισαι ποιο τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα... ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ποτε δε φανταζομουν οτι ενα ψαρακι ηθελε τοση προσοχη...την επομενη φορα θα ξερω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι την επομενη φορα να τα καταφερεις

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...