Jump to content

Προσεχως γαριδες


Recommended Posts

Καλημερα

Μολις εχθες καταφερα να στησω το νανο qube denerlle που ειχα αγορασει τα...Χριστουγεννα.

Δεν ειναι η τελικη του μορφη καθως σκεφτομαι να βαλω καποια ακομη φυτα πισω , για να κρυψω φιλτρο και θερμοστατη

Θα γινει στρωσιμο με μπολι , και για τους δυο μηνες που χρειαζονται μεχρι να μπουν οι γαριδες , θα βαλω μια μονομαχινα η οποια θα επιστρψει στο 70αρι , μολις βαλω τις γαριδες.

Σχολια και παρατηρησεις θεωρουνται απαραιτητα

Ευχαριστω Πετρος

post-640-1267530229_thumb.jpg

post-640-1267530255_thumb.jpg

post-640-1267530288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!πολυ ομορφο το ενυδρειακι!!!! μπορεις να μου πεισ τι πλεγμα εχεις βαλει κατω? γιατι κ εγω ειμαι στην ιδια φαση με εσενα!!! το στρωσημο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Kουκλα το ενυδρειάκι!Δώσε αν μπορείς περισσότερες πληροφορίες για τα φυτά αν έχεις υπόστρωμα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο να το χαιρεσαι και εσυ και οι γαριδες σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θα γίνει :D Αντε να αυξανόμαστε οι γαριδοκολυμένοι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα σχολια σας

Υποστρωμα εχει της denerlle (ηταν μεσα στην συσκευασια , οπως και το χαλικι)

Τα φυτα ειναι java moss (μεσα στο διχτυ) , και rotala πισω.

Στο διχτυ εχω βαλει απο πανω κατι σαν σιτα (ειναι αυτο που τυλιγουν τις γλαστρες οταν τις πας για δωρο)

και απο κατω εβαλα ανοξυδωτη σιτα που αγορασα απο μαγαζι με βιομηχανικα ειδη περιπου 3 ευρω το μετρο και τα εδεσα μεταξυ τους με πετονια.

Το μονο κακο ειναι οτι επειδη η σιτα η ανοξυδωτη ειναι λεπτη δεν ακουμπαει ολοκληρη στο χαλικι αλλα περιμετρικα αφηνει ενα μικρο κενο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα σχολια σας

Υποστρωμα εχει της denerlle (ηταν μεσα στην συσκευασια , οπως και το χαλικι)

Τα φυτα ειναι java moss (μεσα στο διχτυ) , και rotala πισω.

Στο διχτυ εχω βαλει απο πανω κατι σαν σιτα (ειναι αυτο που τυλιγουν τις γλαστρες οταν τις πας για δωρο)

και απο κατω εβαλα ανοξυδωτη σιτα που αγορασα απο μαγαζι με βιομηχανικα ειδη περιπου 3 ευρω το μετρο και τα εδεσα μεταξυ τους με πετονια.

Το μονο κακο ειναι οτι επειδη η σιτα η ανοξυδωτη ειναι λεπτη δεν ακουμπαει ολοκληρη στο χαλικι αλλα περιμετρικα αφηνει ενα μικρο κενο.

Μην ανησηχείς,όταν φουντώσει η moss και με το σωστό κλάδεμα δεν θα φαίνετε τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις πίσω eleocharis parvulus, για να σου γίνει πιο ψηλό γρασιδάκι να κρύψει το φίλτρο, ή αν σκοπεύεις να το προσέξεις πιο πολύ από άποψη φωτισμού, λιπασμάτων κλπ δοκίμασε και hemianthus micranthemoides, κάνει ωραίο θάμνο.

Γενικά προσανατολίσου σε φυτά με μικρό φύλλωμα για να δείχνει καλύτερο το μικρό σου. Βρες και κανα φυτό για να μπλεχτεί με τα κλαδιά από το ξύλο σου, το οποίο είναι πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

post-640-1267795076_thumb.jpgMερικες νεες φωτο απο το ενυδρειο γιοα να δειτε ποσο μεγαλωσε η moss μεσα σε τρεις ημερες, εγινε κανονικο γρασιδι

Ενταξει ενα αστειο καναμε.... :D

Η συγκεκριμενη κατασκευη ειναι μικροτερη μεγαλωνε σε αλλο ενυδρειο τωρα την μετεφερα σε αυτο και μαλλον θα παραμεινει γιατι αφηνει λιγο περισσοτερο χωρο για μερικα ακομη φυτα

Ακουω σχολια

post-640-1267795093_thumb.jpg

post-640-1267795129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίος!

δέσε moss στο ξύλο σου στα κλαδάκια, ή βάλλε καμιά anubia nana στο κέντρο του, θα δείξει πιο φυσικό, πιο ενσωματωμένο στο γρασίδι σου. Τώρα είναι λες και έπεσε από τον ουρανό ξεκαρφωτο! :D

προχωράς καλά και έχει πολλές προοπτικές το ενυδρειάκι, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...