Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά...

Πέρα από τις reef αναζητήσεις μου έχω και ένα ενυδρείο γλυκού νερού με Δίσκους και ένα pleco..

Στο post με τα αυγά του Husky_jim είδα το link(http://www.zebrapleco.com) για αυτά τα υπέροχα ψάρια που με μάγεψαν…

Ερωτήσεις..

1)Τι απαιτήσεις έχουνε(νερο,συγκατικοι,λιτρα κ,λ,π)

2)Έχουν έρθει Ελλάδα θα έρθουν?

Μακάρι να έχω θετική απάντηση γιατί τα θέλω σαν κολασμένος… :D:rolleyes:

Ευχαριστώ...... :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι υπέροχα ψάρια και κατά την γνώμη πολλών τα πιο όμορφα pleco.

Δεν θα επεκταθώ παραπέρα μιας και ο πιο αρμόδιος για το θέμα είναι ο Δημήτρης (Husky_jim)..... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2)Έχουν έρθει Ελλάδα θα έρθουν?

Μακάρι να έχω θετική απάντηση γιατί τα θέλω σαν κολασμένος… :D  :rolleyes:

Ευχαριστώ...... :)

803[/snapback]

Έχουν έρθει και συνεχίζουν να έρχονται.

Συγκεκριμένα, τα είδα την προηγούμενη εβδομάδα στο pet city στη Γλυφάδα. Τιμή 440 ευρώ αν θυμάμαι καλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα Hypancistrus Zebra L046 ή κατα κόσμον Zebra Pleco ζούνε στην Βραζιλία στον ποταμό Rio Xingu κοντά στην πόλη Altamira.

Ο ποταμός Xingu είναι ένας 'Clear Water' ποταμός δηλαδή ποταμός χωρίς υζήματα με πετρώματα 'ξεπλημένα' τελείως από το πέρασμα του νερού για εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια με κρυστάλινα νερά και αρκετή οξυγόνωση.

Το πεχά σε αυτόν τον ποταμό είναι κατά μέσο όρο στο 6,8 και η αγωγημότητα γύρω στα 40μς.

Δυστυχώς για εμάς αλλά ελπίζω καλώς για τα Ζέμπρα από τις 01/01/2005 το είδος μπήκε σε CITES 2 δηλαδή σε είδη υπο εξαφάνιση με έλεγχο στην διακίνηση τους και απαγώρευση εξαγωγών από την Βραζιλία.

Οι λόγοι της εξαφάνισης είναι πολλοί.Από την μία η υπεραλίευση αλλά και τα διάφορα υδροηλεκτρικά φράγματα που φτιάχνονται από την κυβέρνηση της Βραζιλίας τα οποία αλλάζουν την ροή του ποταμού,καταστρέφοντας έτσι το περιβάλλον που ζούνε τα ζέμπρα θέτοντας έτσι και τον περιορισμό των εξαγογών τους, ύπο αμφισβήτηση μιας και άν καταστραφεί το περιβάλλον η εδραίωση ξανά του πλυθισμού των ζέμπρα είναι αδύνατη.

Τα ζέμπρα είναι ντροπαλά ψάρια και δέν θα τα έβαζα μαζί με κάποιο άλλο είδος πλέκο καθώς όταν θα φτάνει η ώρα του φαγητού θα μειωνεκτούν σε σχέση με τα άλλα.Παράλληλα τα αρσενικά μπορεί να γίνουν πολύ επιθετικά μεταξύ τους με άσχημη κατάληξη.Συγκεκριμένα είχα 4 σε 200 λίτρα και παρόλλα αυτά το κυρίαρχο αρσενικό μου σκώτωσε ένα μικρότερο αρσενικό.

Έχουν έρθει στην ελλάδα αλλά πλέον δύσκολα θα ξαναέρθουν.Τα ψάρια που έχει στο πέτ σίτυ είναι μικρά και είναι στα 422,52 ευρώ!!!!

Σημειωτέον ότι για να μπούνε τα ζέμπρα σε αναπαραγωγική ηλικία πρέπει να περάσουν 3 χρόννια από την γέννηση τους.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κάποιος να κάνει αναπαραγωγή των ζέμπρα σε ενυδρείο? Με τι αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κάποιος να κάνει αναπαραγωγή των ζέμπρα σε ενυδρείο? Με τι αποτέλεσμα?

870[/snapback]

Δυστυχώς από ότι γνωρίζω κανείς εκτός από εμένα, και λέω δυστυχώς γιατί είναι κρίμα να μήν ασχολούμαστε με κάτι το τόσο ωραίο και δύσκολο.

Είχα ακούσει κάποιες φήμες για μιά γυναίκα που τις είχαν γεννήσει αλλά ποτέ δέν επιβεβαιώθηκαν.

Τα δικά μου τα 'έφτασα' λίγο πρίν γεννήσουν αλλά μια δυσλειτουργία του φίλτρου μου σκότωσε 2 θυλικές γεμάτες αυγά. -Δέν πειράζει όμως συνεχίζω.... :)

Στο εξωτερικό ευτυχώς τον τελευταίο 1 χρόνο αυξάνονται οι αναπαραγωγές από χομπύστες αλλά μόνο η μαζική συστηματική μπορεί να φέρει καλό, προς τα ζέμπρα αποτέλεσμα.

:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου  τα 'έφτασα' λίγο πρίν γεννήσουν αλλά μια δυσλειτουργία του φίλτρου μου σκότωσε 2 θυλικές γεμάτες αυγά. -Δέν πειράζει όμως συνεχίζω.... :)

:rolleyes:

872[/snapback]

Μπράβο για την προσπάθεια και καλή συνέχεια!

Στα σχέδια μου είναι να προσπαθήσω να κάνω αναπαραγωγή, αλλά ακόμα δεν έχω τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου τα 'έφτασα' λίγο πρίν γεννήσουν αλλά μια δυσλειτουργία του φίλτρου μου σκότωσε 2 θυλικές γεμάτες αυγά. -Δέν πειράζει όμως συνεχίζω....

Εύχομαι την επόμενη φορά να βγει η γέννα Δημήτρη.....

Τα βρήκα τελικά σε ένα pet city αλλά βρε παιδιά 420e είναι λογική τιμή για ένα ψάρι έστω και zebra.Μου φαίνεται παράλογο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην τα λες αυτα στον Husky γιατι θα μας πάθει κάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι την επόμενη φορά να βγει η γέννα Δημήτρη.....

Τα βρήκα τελικά σε ένα pet city αλλά βρε παιδιά 420e είναι λογική τιμή για ένα ψάρι έστω και zebra.Μου φαίνεται παράλογο.. :)

970[/snapback]

Κώστα κάνεις λάθος!Δέν είναι 420 αλλά 422,52!!!!!χαχαχαχα!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα κάνεις λάθος!Δέν είναι 420 αλλά 422,52!!!!!χαχαχαχα!!! :D

1115[/snapback]

422,52 παραπάει.. Μέχρι 420 τα 'δινα :D:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη συμφωνω με ολα οσα ειπες αλλα μιλωντας απο προσωπικη εμπειρια, τα ζεβρακια μου ειναι με αλλα 50+ γατακια (και γαταρους) και τα πανε μια χαρα. Το προβλημα ειναι το φαγητο και η κατοικια, με ολα τα ψαρια. Αν υπαρχει πολυ φαγητο, και χωρος για ολους, δεν τσακωνονται. Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι τα ζεβρακια ειναι πολυ πιο πιθανο να τσακωθουν μεταξυ τους παρα με αλλα γατια. Τα ζεβρακια ζουν σε σχισμες απο βραχους. Αν φτειξει κανεις σχισμες αρκετα μικρες ωστε να μη χωρανε πολλα αλλα γατοψαρα και βαζει εκει φαγητο για τα ζεβρακια στην αρχη, αυτα σιγα σιγα συνηθιζουν και βγαινουν και εξω. Το προβλημα ειναι τις πρωτες βδομαδες, μεχρι να συνηθισουν τον καινουργιο χωρο. Κωστα απο νερο, ο Δημητρης σου ειπε τα βασικα, να προσθεσω μονο οτι τα ζεβρακια θελουν πολυ καθαρο νερο και ρευμα. Το turnover του ενυδρειου πρεπει να ειναι 5 η 6 φορες την ωρα. Συγκατοικοι, μη επιθετικα ψαρια (εγω εχω silver sharks, gouramis, severums).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...