Jump to content

γεια σας και καλως ηρθα!!


the0d0r0s

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους

απεκτησα ενα πολυ μικρο ενυδρειο (γυαλα με φιλτρο :D )την πρωτοχρονια (δωρο μου το εκαναν)(απο το jumbo)

τα χαρακτηριστικα του ειναι τα εξης:11lt ωφελιμο χαλικι βαμενο (ειχε ενα πλαστικο φυτο αλλα το εβγαλα)

και το φιλτρο του ειναι το jebo 250lt/h

στο pet shop που πηγαν να μου αγορασουν ψαρια (γιατι οπως ειπα ηταν δωρο)τους ειπαν οτι μπορουν να βαλουν μεχρι 5 χρυσοψαρα,

οποτε τοσα και αγορασαν.2 fantail (θοδωρης και ξενια) 1κοινο (goldie) και 2shumbunkin (jack sparrow και spottie).

μετα απο πολυ διαβασμα ειδα οτι οτιδηποτε εκανα με αυτο το ενυδρειο ηταν λαθος

α)δεν προλαβα να το ρυθμισω εβαλα τα ψαρια αμεσως μεσα

β)ειναι πολυ μικρο για 5 χρυσοψαρα

γ)δεν εχει εστω ενα μικρο διακοσμητικο η ενα φυτο να δειχνει ενυδρειο βρε αδελφε!!!

τεσπα

τα ψαρια μου ειναι κομαντο τα δυο επεσαν μεσα στο σαπουνι των πιατων και οπωσ βλεπετε στις φωτο τα fantail εχουν καποια μαυρα στιγματα

και το μικρο εχει μαυρο κεφαλι αυτο βεβαια εγινε 2,5 μηνες μετα την πτωση στο σαπουνι.

την τελευταια βδομαδα εχουν ξεκινησει και παιρνουν το φυσιολογικο τους χρωμα.

ειχε ξεκινησει και το χρυσο να μαυριζει αλλα μεσα σε μια βδομαδα ολα καλα.

διαβασα οτι τα μαυρα στιγματα μπορει να ειναι στρες.εριξα λιγο αντιχλωριο παραπανω και terta medica gold med που μου εδωσαν σε αλλο petshop.και τωρα ολα βαινουν προς το καλυτερο.(θα επισυναψω φωτο)

καποια στιγμη θα αγορασω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θα το φτιαξω και μετα θα βαλω μεσα τα ψαρια

αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι :θα ηταν καλο να βαλω ενα φυτο τωρα και πως γινεται αυτο?

και δευτερον υπαρχει περιπτωση το μαυρισμα να ηταν απο αλλαγη χρωματος?

το μεγαλο fantail ηταν κοκκινο και τωρα εχει γινει απο κατω ασπρο και εχει παχυνει/

οσον αφορα μετρησεις μη ρωτησετε δεν εχω κανει ακομη ξερω ξερω θα επρεπε εχω παραγγειλει κιτ το περιμενω

χαιρομαι που μπηκα στην οικογενεια σας

ειναι κανεις απο ροδο για αμεση επαφη

ευχαριστω για το χρονο σας τα λεμε

post-17145-1267727090_thumb.jpg

post-17145-1267727113_thumb.jpg

post-17145-1267727156_thumb.jpg

post-17145-1267727187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα σε στεναχωρησω.

Το πιθανοτερο που μπορει να συμβει,ειναι μεχρι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο να εχουν ψοφησει τα ψαρια.

Τα 11 λιτρα ειναι πολυ λιγα αν αναλογιστεις οτι το ενα χρυσοψαρο εχει αναγκη 40 λιτρα ογκου νερου για να ειναι σχετικα ανετο.

Θα σου προτεινα να επιστρεψεις τα ψαρια στο μαγαζι,και να εβαζες μερικα αληθινα φυτα και γαριδουλες

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...