Jump to content

Το ενυδρειο μου


argian7

Recommended Posts

Ειναι ενα 120 λιτρων ειναι στημενο απο τον οκτωβρη του 2005

Αυτην τη στιγμη εχει μεσα

2 Labeotropheus fuelleborni

1 Cyrtocara moorii

3 Labidochromis caeruleus

1 Melanochromis cyaneorhabdos

1 pleco

Θα ηθελα την γνωμη σας

Ευχαριστω πολυ φιλικα ΓΙΩΡΓΟΣ

post-215-1150051693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν είμαι ειδικός στις αφρικάνες μου αρέσουν πολύ οι πέτρες που έχεις βάλει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στήσιμο και καλή εκμετάλευση χώρου για ένα τόσο μικρό ενυδρείο!

Σχετικά με τα ψάρια που φιλοξενείς.

Το Cyrtocara moori θα πρέπει να φύγει μιας και το τελικό του μέγεθος είναι απαγορευτικό για ένα τέτοιο ενυδρείο.

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τα Labeotropheus τα οποία καλύτερα να βρίσκονται σε ενυδρεία μεγαλύτερα από τα 200 λίτρα.

Το melanochromis από τη στιγμή που είναι ένα μόνο αρσενικό μέσα στο ενυδρείο σου λογικά δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αν και όλα είναι πιθανά με ένα τόσο επιθετικό ψάρι.

Τα labidochromis είναι μία χαρά επιλογή για τα λίτρα σου και θα μπορούσαν να μείνουν εκεί μέχρι να γεράσουν.

Τέλος το pleco θα πρότεινα να φύγει μιας και είναι εκτός τόπου σε ένα τέτοιο σύστημα αφού ούτε στην αφρική ζει, ούτε ανάμεσα σε βράχια, φτάνει σε τελικό μέγεθος που δεν χωράει μέσα στο ενυδρείο σου ούτε κατά διάνοια και τέλος υπάρχει κίνδυνος να γίνει αντικείμενο επίθεσης αργά ή γρήγορα.

Λίγο προσεκτικότερη επιλογή ειδών και παρ' ότι έχεις ένα σχετικά μικρό ενυδρείο θα το απολαύσεις όσο δεν πάει. 3-4 labidochromis μόνα τους θα ήταν το ιδανικό αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να αφήσεις και το melanochromis (πάντα με την προϋπόθεση να μην προσθέσεις άλλα ψάρια του συγκεκριμένου γένους)

Πάντως το έχεις πιάσει το νόημα Γιώργο, άμμος και πέτρες είναι ό,τι χρειάζονται τα mbuna.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κανένα φυτάκι μέσα, θα σου φτιάξει εκτός από την εικόνα και την ποιότητα του νερού. Αν επιλέξεις κάποιο φυτό με φύλλα σαν βελόνες (Ceratophyllum demersum) τα mbuna δεν πρόκειται να τα πειράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να βάλεις :

Crinum thaianum

Vallisneria americana

Vallisneria nana

Anubias barteri var. barteri

Anubias barteri var. nana

Είναι σκληρά φυτά τα οποία δεν θα επηρεαστούν από την σκληρότητα, καθώς επίσης τα ψάρια θα δυσκολευτούν να στα φάνε.

Φιλικά,

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε γω ειμαι ειδικος στα malawi,

αλλα το ενυδρειο σου ειναι πανεμροφο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Ceratophyllum demersum και μου το εξαφανησανε μεσα σε 24 ωρες.

Το Cyrtocara moorii μπηκε σε στιγμη αμαθειας,στο προσεχες μελλον θα αποχωρησει.

Με τα Labeotropheus σωστα μου λες οτι το ενυδρειο ειναι μικρο αλλα σε 5-6 μηνες ολα θα μετακομισουν σε ενα το λιγοτερο 350 λιτρων.

Τα labidochromis ξεχασα μα σας πω οτι ειναι ενα αρσενικο γυρω στα 7-8 εκατοστα και 2 μαλλον θυληκα λεω μαλλον γιατι το ενα ειναι 2 μηνων και το αλλο 2 εβδομαδων.

Mε τον pleco μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με συμβιωση εννοω.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις γνωμες σας με βοηθουν παρα πολυ στο να κατανοησω αυτα τα υπεροχα πλασματα.

Keep on working

Μετα τιμης ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα εγώ δεν θα πρότεινα κανένα φυτό μέσα σε ένα ενυδρείο κιχλίδων της ρηξιγενούς κοιλάδας της Ανατολικής Αφρικής. Για λόγους που έχω αναφέρει σε άλλα posts.

Αν τα δύο Labidos που λες είναι θηλυκά είσαι μία χαρά, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να μπορείς να είσαι σίγουρος. Αρκεί να σου πω ότι είχα 7 labido και το μεγαλύτερο και πιο τσαμπουκαλίδικο μου εμφανίστηκε μία μέρα με το στόμα γεμάτο αυγά. Ακόμα και ο κανόνας ότι τα αρσενικά labido έχουν περισσότερο χρώμα πολλές φορές βγαίνει λανθασμένος. Η καλύτερη μέθοδος για να μάθεις το φύλο των ψαριών σου είναι το venting ή να περιμένεις να τα δεις να ζευγαρώνουν. Πέρα από αυτές τις δύο μεθόδους είναι σχεδόν αδύνατο να είσαι σίγουρος για το φύλο τους.

Όπως είπες μέχρι στιγμής δεν έχεις πρόβλημα με το pleco, μπορεί βέβαια και να μην σου δημιουργηθεί ποτέ το παραμικρό, αλλά καλό είναι να έχεις το νου σου μιας και οι κιχλίδες είναι απρόβλεπτα πλάσματα. Εγώ προσωπικά διαφωνώ κάθετα με την αναγκαστική συμβίωση ψαριών από διαφορετικούς βιότοπους μέσα στο ίδιο ενυδρείο αλλά δεν μπορώ να υποχρεώσω κανέναν να το ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...