Jump to content

Μια αναγνωριση παρακαλω? Αν και δεν εχω φωτογραφια


Recommended Posts

Εχτές εκει που χαζευα τον βραχο πηρε το ματι μου ενα μικρο ζωυφιο να ταξιδευει οπου το πηγαινε το ρευμα του νερου. Το χρωμα του λευκο γυρω στα 3-4 χιλιοστα και στον κορμο του υπηρχαν ποδια, τα οποια οταν παρασυρωταν απο το ρευμα ειχες την εντυπωση οτι κανει ελιπτικη κινηση(οπως γυρναμε τις βιδες με το κατσαβιδι) και μαζευονταν στον κορμο. Οταν το εβλεπες σε σημειο να μην παρασυρεται τοτε τα ειχε ανοιχτα.

Ξερω οτι δεν ειναι και η καλυτερη περιγραφη, αλλα δυστυχως δεν εχω και φωτο.

Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι?

Το ενυδρειο στρωνεται αυτο το διαστημα και μεσα εχω μονο Ζ.Β-Ν.Β. και αραγωνιτη...

Αλλα ζωντανα που εχω δει ειναι 1 καβουρι (το οποιο θα αφαιρεθει αργοτερα) και μερικοι οργανισμοι στον βραχο που ψαχνω να δω αν ειναι Hydroids ή οχι (θα περιμενω να μεγαλωσουν λιγο)

Link to comment
Share on other sites

Σου μοιαζει με κατι απο αυτα?

post-1129-1267826499_thumb.jpg

post-1129-1267826711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κοπιποδα....

καλα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κοπιποδα....

καλα ειναι!

Αν ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, οσο το χαζευω το βραδυ (με φακο) ολο και ανακαλυπτω και περισσοτερη ζωη μεσα!!! :ninja:

εχω αφαιρεσει μεχρι τωρα για προλυπτικους λογους 3 καβουρια και εχω αλλον εναν κοκκινοματη που με δυσκολευει παρα πολυ! Εχει κανεις καμια λυση για το πως να αφαιρεθει απο το ενυδρειο (καμια παγιδα?) γιατι ο πονηρος με το που τον χτυπαει ο φακος χωνεται μεσα σε λαγουμι στον βραχο και ειναι αδυνατον να πιαστει!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αλλους οργανισμους μεσα,παιρνεις ενα ποτηρι,βαζεις μεσα λιγο γαριδα,καλαμαρι ή οτι εχεις,ακουμπας το χειλος του στο βραχο και το κατω μερος του στην αμμο.Να ειναι δηλαδη ψιλοορθιο,αλλα να μπορει ο καβουρας απο τον βραχο να μπει μεσα.Αν μπει δεν θα μπορει να βγει γιατι θα γλιστραει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...