Jump to content

"Θρονος του Δια" -300 λιτ.


Raven

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πραγματικα καταπληκτικο ενυδρειο....βαλτω κανενα ματακι γιατι θα το ματιαξουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο "θρονος" μπηκε στην τελικη ευθεια. Σημερα εγιναν οι τελευταιες μεγαλες επεμβασεις και την σκυταλη τωρα εχουν τα φυτα που θα δεσουν με την αναπτυξη τους αυτο το aquascape.

Σε ενα μηνα θα πρεπει να το στειλω στον διαγωνισμο της ADA και εκανα σημερα μια δοκιμαστικη φωτογραφιση.

Το ενυδρειο με περιοριζει πλεον αρκετα και αυτο το βλεπω...Μου εσπασε τα νευρα η κεντρικη κοντρα του rio 300 που η σκια της, φαινεται σε καθε φωτογραφια , ο,τι κι αν κανω ! επισης οι μαυρες κολλησεις δεν ειναι και το καλυτερο και χαλανε την ψυδαισθηση της προοπτικης σταματωντας το ματι στο πισω τζαμι. Σιγουρα θα πρεπει να σκεφτω σοβαρα την αλλαγη ενυδρειου στο αμεσο μελλον.

Καλα παει, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και μπορω να "δω" και να φανταστω την τελικη μορφη.

Μακαρι να παει κατ ευχην γιατι εχω ριξει πολλη ενεργεια, 1 μιση χρονο τωρα σε αυτο το ενυδρειο.

Και οι φωτος.. σχολιαστε ελευθερα, ακομα και για τυχον λαθη ή αδυναμιες που εντοπιζετε !

9206a5a3.jpg

33a8716a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα, στην πρώτη φωτογραφία νομίζω ότι έχει περισσότερες σκιές και αν ήταν φωτεινότερη θα έδειχνε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο μπραβο

συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια συγχαρητηρια

εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο εξαισιο

και με την νικη στο μανικι

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια Αλεξανδρε,ασε τα φυτα να κανουν τα μαγικα τους τωρα!!!

δεν εντοπιζω κατι ασχημο περα απο αυτα που αναφερεις!

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αποτέλεσμα, στην πρώτη φωτογραφία νομίζω ότι έχει περισσότερες σκιές και αν ήταν φωτεινότερη θα έδειχνε καλύτερα.

Ευχαριστω ολους σας.

Οι πετρες εχουν κλιση προς τα εξω και ο φωτισμος ηταν εντελως καθετος. Γι αυτο δημιουργουνται σκιες. Αν ειχα 2 φλας το αποτελεσμα θα ηταν τελειο. Τωρα που ειδα τις ατελειες και τις αδυναμιες θα προσπαθησω να τα διορθωσω τα λαθη πριν τον διαγωνισμο.

Η φωτογραφιση εγινε προχειρα και μετα απο αλλαγη νερου. Το νερο ηταν ακομα λιγο θολο και τα φιλτρα δεν ειχαν μπει σε λειτουργια. Τα φυτα ειχαν κλαδευτει λιγο πριν την φωτογραφιση και υπαρχουν κενα και κοτσανακια. Επισης η Proserpinaca που εδινε χρωμα αναμεσα στα βραχια, και εσπαγε την μονοτονια του πρασινου κλαδευτηκε στο 1/3 και εχει μεινει κοτσανια. ΟΛΟ το helferi στην πλαγια κουρευτηκε συρριζα την προηγουμενη εβδομαδα ...οποτε λογικο ειναι να μην δειχνουν ολα οπως θα επρεπε.

Συμφωνα με αυτο που βλεπω ομως τωρα (αν και προωρα) σε ενα μηνα με την καταλληλη περιποιηση θα κερδισει πολλους ποντους απο την αναπτυξη. Το βασικο ειναι οτι απαλλαχθηκα απο την BBA .

Εχω μια πιο φωτεινη φωτογραφια, αλλα καιγεται λιγο η κορυφη των βραχων και φαινονται πολλες φυσαλιδες.

post-6932-1303816860_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!

Και στις δύο παρατηρήσεις που είχα να κάνω από την προηγούμενη φωτογράφηση καλύφθηκα από όσα είπες.

Για τον φωτισμό και τις πολλές σκιες, νομίζω πως η τελευταία φωτεινή φωτογραφία είναι πολύ καλύτερη! Κυρίως επειδή πρόκειται για φωτογράφιση διαγωνισμού. Διαφορετικά και η συννεφιά ταιριάζει πολύ στον Όλυμπο! :)

Για την μονοτονία του πράσινου, περιμένω να δω πως θα δείξει όταν βγει στην επιφάνεια το αγαπημένο σου φυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψαχτεί πολύ και δεν γνωρίζω την φιλοσοφία του διαγωνισμού καλά ώστε να μπορώ να δω τα θετικά και τα αρνητικά με βάση την φιλοσοφία του διαγωνισμού.

Οπότε ότι πω θα το πω εκτός φιλοσοφίας του διαγωνισμού.

Η πέτρες σου είναι πολύ όμορφες κρίμα που σκεπάστηκαν πολύ από τα φυτά.

Πιστεύω ότι το δυνατό σημείο του ενυδρείου σου είναι η πέτρες και ότι πρέπει να αναδείξεις αυτές με κάποιον τρόπο περισσότερο.

Αλλιώς είναι ένα πανέμορφο ενυδρείο χωρίς όμως να αναδεικνύετε η ιδιαιτερότητα της πέτρας ώστε να δουν η κριτές κάτι το διαφορετικό από τα άλλα όμορφα ενυδρεία που θα υπάρξουν στον διαγωνισμό. Από τα λίγα που γνωρίζω ένα σημαντικό κριτήριο είναι και η ιδιαιτερότητα του ενυδρείου σε σχέση με τα άλλα ενυδρεία του διαγωνισμού.

Από χρώμα θα προτιμούσα πέσω άσπρο γαλανό (από κάτω προς τα πάνω)

Επίσης ένα κόκκινο χρώμα για να σπάσει λίγο το πράσινο θα έλεγα ότι θα μπορούσε να μπει. Αν όμως οι πέτρες αποκαλυφθούν παραπάνω τότε το σπάσιμο του χρώματος θα το κάνουν η πέτρες σου.

Α και κάτι ακόμη που είναι η Marsilea;

Όλα τα παραπάνω σχόλια με βάση της τωρινές φωτογραφίες :):)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι τουμπανο! τα παντα ολα τι να λεμε τωρα... εγω προσοπικα θα εβαζα μια αφισα backroynd με τα χρωματα του ουρανου για να δεσει σαν τοποιο, αν και αυτο το κιτρινακι ειναι σαν να ανατελει ο ηλιος..

raven για μενα εισαι No1 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας.

Οι πετρες εχουν κλιση προς τα εξω και ο φωτισμος ηταν εντελως καθετος. Γι αυτο δημιουργουνται σκιες. Αν ειχα 2 φλας το αποτελεσμα θα ηταν τελειο. Τωρα που ειδα τις ατελειες και τις αδυναμιες θα προσπαθησω να τα διορθωσω τα λαθη πριν τον διαγωνισμο.

Η φωτογραφιση εγινε προχειρα και μετα απο αλλαγη νερου. Το νερο ηταν ακομα λιγο θολο και τα φιλτρα δεν ειχαν μπει σε λειτουργια. Τα φυτα ειχαν κλαδευτει λιγο πριν την φωτογραφιση και υπαρχουν κενα και κοτσανακια. Επισης η Proserpinaca που εδινε χρωμα αναμεσα στα βραχια, και εσπαγε την μονοτονια του πρασινου κλαδευτηκε στο 1/3 και εχει μεινει κοτσανια. ΟΛΟ το helferi στην πλαγια κουρευτηκε συρριζα την προηγουμενη εβδομαδα ...οποτε λογικο ειναι να μην δειχνουν ολα οπως θα επρεπε.

Συμφωνα με αυτο που βλεπω ομως τωρα (αν και προωρα) σε ενα μηνα με την καταλληλη περιποιηση θα κερδισει πολλους ποντους απο την αναπτυξη. Το βασικο ειναι οτι απαλλαχθηκα απο την BBA .

Εχω μια πιο φωτεινη φωτογραφια, αλλα καιγεται λιγο η κορυφη των βραχων και φαινονται πολλες φυσαλιδες.

post-6932-1303816860_thumb.jpg

Φιλε Raven, ειναι ξεκαθαρο πως ολοι μας σε στηριζουμε και πιστευουμε σε εσενα μια που εισαι μετρ του ειδους και ελπιζω οι παρακατω παρατηρησεις μου να τις εκλαβεις θετικα με τον σκοπο να σου δωσω καποιες ιδεες που μου παιρνανε απο το μυαλο. Καταρχας το ολο στησιμο σου ειναι φοβερο, κατι μεταξυ ιαπωνικου τοπιου οι πετρες και Πηλιου ή Ολυμπου η βλαστηση, αλλα δεν παυει η ολη εικονα να κλασικηζη μια που υπαρχουν παραπλησια εκθεματα στους διαγωνισμους. Μην με παρεξηγεις, δεν ειναι τα ιδια με το δικο σου αλλα η φιλοσοφια του εκθεματος σου. Εγω θα σου προτεινω να προτοτυπησεις. Αυτο μπορει να ειναι ενα μεγαλο ρισκο και μπορει και να μην παει και καλα στον διαγωνησμο αλλα δεν θα το ξεχασει και κανενας! Παρε ξανα την ταινια Avatar μελετησε καλα τα αιωρουμενα βουνα με την κρεμαστη βλαστηση . Αυτη οι βραχοι θα πρεπει να κρεμονται στον αερα δηλαδη μεσα στο νερο στην περιπτωση μας με μισινεζες πιθανοτατα απο το φωτηστικο. Αν καποιος μπορει να το κανει καλα και να πετυχη αυτος εισαι εσυ αλλα βεβαια δεν ξερω ποτε ειναι ο διαγωνησμος και αν εχεις τον καταλληλο χρονο για να πειραματιστεις σε ενα καινουργιο project. Οπως και να εχει σου ευχομε παντα τα καλυτερα! :)

post-16909-1303855074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν γινοταν να σπαγαμε λιγο αυτην την μονοτονια..θα γινοταν ακομα ποιο ωραιο

Θα σπασει ! υπαρχουν 3 κοκκινα φυτα εκει μεσα. Τα κουτσουρεψα αλλα σε ενα μηνα θα φαινονται τα κοκκινακια- διακριτικα ομως.

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!

Και στις δύο παρατηρήσεις που είχα να κάνω από την προηγούμενη φωτογράφηση καλύφθηκα από όσα είπες.

Για τον φωτισμό και τις πολλές σκιες, νομίζω πως η τελευταία φωτεινή φωτογραφία είναι πολύ καλύτερη! Κυρίως επειδή πρόκειται για φωτογράφιση διαγωνισμού. Διαφορετικά και η συννεφιά ταιριάζει πολύ στον Όλυμπο! :)

Για την μονοτονία του πράσινου, περιμένω να δω πως θα δείξει όταν βγει στην επιφάνεια το αγαπημένο σου φυτό...

Θοδωρη ηταν δοκιμαστικη φωτογραφιση και οταν ειδα οτι πηρα 3-4 καλες φωτος, μετα ειπα να παιξω λιγο και να φτιαξω πιο ατμοσφαιρικες και δραματικες φωτογραφιες. Το κανω και στους πινακες μου...μου αρεσουν οι εντονες σκιες και η δραματικοτητα στο φωτισμο.. :) αυτες που εβαλα ειναι οι πιο "νορμαλ" . Που να δεις τις υπολοιπες ! :rasp: Ειναι ομως και το αλλο, αν εμενα μου αρεσει πολυ μια φωτογραφια αυτη θα βαλω ακομα και αν οι κριτες δεν την δουν ευνοικα. Αν αρεσει σε μενα ..

Δεν έχω ψαχτεί πολύ και δεν γνωρίζω την φιλοσοφία του διαγωνισμού καλά ώστε να μπορώ να δω τα θετικά και τα αρνητικά με βάση την φιλοσοφία του διαγωνισμού.

Οπότε ότι πω θα το πω εκτός φιλοσοφίας του διαγωνισμού.

Η πέτρες σου είναι πολύ όμορφες κρίμα που σκεπάστηκαν πολύ από τα φυτά.

Πιστεύω ότι το δυνατό σημείο του ενυδρείου σου είναι η πέτρες και ότι πρέπει να αναδείξεις αυτές με κάποιον τρόπο περισσότερο.

Αλλιώς είναι ένα πανέμορφο ενυδρείο χωρίς όμως να αναδεικνύετε η ιδιαιτερότητα της πέτρας ώστε να δουν η κριτές κάτι το διαφορετικό από τα άλλα όμορφα ενυδρεία που θα υπάρξουν στον διαγωνισμό. Από τα λίγα που γνωρίζω ένα σημαντικό κριτήριο είναι και η ιδιαιτερότητα του ενυδρείου σε σχέση με τα άλλα ενυδρεία του διαγωνισμού.

Από χρώμα θα προτιμούσα πέσω άσπρο γαλανό (από κάτω προς τα πάνω)

Επίσης ένα κόκκινο χρώμα για να σπάσει λίγο το πράσινο θα έλεγα ότι θα μπορούσε να μπει. Αν όμως οι πέτρες αποκαλυφθούν παραπάνω τότε το σπάσιμο του χρώματος θα το κάνουν η πέτρες σου.

Α και κάτι ακόμη που είναι η Marsilea;

Όλα τα παραπάνω σχόλια με βάση της τωρινές φωτογραφίες :thumbup::thaman:

Χρηστο, οντως εχεις δικιο στο σκεπτικο σου. Το ενυδρειο αυτο στηθηκε ειδικα για τον διαγωνισμο της ADA. Παιζει μεγαλο ρολο αυτο στον τροπο που κινουμαι . Εχω μεσα στο μυαλο μου το σκεπτικο των κριτων αυτου του διαγωνισμου. Ξερω πολλα πραγματα για τα κριτηρια που βαθμολογουν , εχω μιλησει και εχω επαφες και διασυνδεσεις με γνώστες ,που με εχουν ενημερωσει για πολλα "μυστικα" του διαγωνισμου, τα οποια δεν ειναι του παροντος αλλα και δεν θελω να αναλυσω εδω.

Εν ολιγοις η φιλοσοφια του IAPLC , στο aquascaping, ειναι το nature style. Αν δει και μελετησει κανεις τα παλιοτερα ενυδρεια (και τα τωρινα) του Αμανο, θα δει οτι συνηθως αναπαριστουνται κοματια ενος φυσικου τοπιου,( συνηθως εξω απο το νερο) με τεοιο εντεχνο τροπο ομως που το τοπιο να μην ξεφευγει απο την υποβρυχια εικονα. Πχ μερος ενος δασους, στημενο κατω απο το νερο με τροπο που να θυμιζει φυσικο υποβρυχιο τοπιο. Αυτο πιστεψε με , πολυ λιγοι aquasapers το εχουν πετυχει !! Εκει ειναι και η τεχνη αυτου του ανθρωπου και εκει οφειλεται και η φημη του.

Αυτο λοιπον προσπαθω να επιτυχω κι εγω. Ενα χρονο πριν ηθελα καθαρα σχηματα, αψογα ομαδοποιημενα και τακτοποιημενα φυτα, καθαρα ορια μεταξυ των φυτων, ολολευκη αμμο και αψογα καθαρα και σαν καινουρια βραχια. Σε ποιο φυσικο βιοτοπο ομως τα συναντα κανεις ολα αυτα; Σε κανεναν !! μπορει το ενυδρειο να εντυπωσιαζει, αλλα στην τελικη φαινεται οτι μπηκε χερι.

Γι αυτο λοιπον και επιδιωκω πλεον να αφηνω ενα μερος της δημιουργιας του aquascape στην ιδια την φυση. Αφηνω να μπλεκουν τα γρασιδια μεταξυ τους αλλα και με τα moss. Αφηνω τα φυτα να ανταγωνιζονται μεταξυ τους χωρις να επεμβαινω. Δεν καθαριζω σχολαστικα τα βραχια και τα τυχον ξυλα απο τς λιγες αλγες (ειναι επιθυμητο να δειχνουν οτι βρισκονται εκει απο καιρο), αφηνω το τυχαιο και το ασυμετρο να επεμβει (πετρουλες και χαλικι που κυλησαν μονα τους). Αντι λοιπον να τιθασευσω εντελως την φυση και να θεσω εμμετρους κανονες, την αφηνω να παρει τον δρομο της. Εγω οδηγω το τοπιο προς την τελικη μορφη ομως και αρα εχω τον ελεγχο.. :buttrock:

Μακρυγορησα ομως και ειναι αργα..

Την Marsilea θα την εντοπισεις στο κεντρο και στην μπροστινη ζωνη, μπλεγμενη αναμεσα στα Moss και στην riccia. Aριστερα εχει ηδη μπει glosso που τωρα πηρε μπρος και μεχρι τελη Μαιου θα εχει καλυψει το μισο ενυδρειο.Υπαρχουν κι αλλα φυτα που δεν φαινονται στην παρουσα φαση.

το ενυδρειο ειναι τουμπανο! τα παντα ολα τι να λεμε τωρα... εγω προσοπικα θα εβαζα μια αφισα backroynd με τα χρωματα του ουρανου για να δεσει σαν τοποιο, αν και αυτο το κιτρινακι ειναι σαν να ανατελει ο ηλιος..

raven για μενα εισαι No1 !!!

Ευχαριστω ΚΟΥΜΑΝ, δεν με ενθουσιαζουν οι αφισες.. ειμαι ομως σε διλημμα και δεν ξερω αν προτιμω το κιτρινωπο φοντο ή το λευκο.

Φιλε Raven, ειναι ξεκαθαρο πως ολοι μας σε στηριζουμε και πιστευουμε σε εσενα μια που εισαι μετρ του ειδους και ελπιζω οι παρακατω παρατηρησεις μου να τις εκλαβεις θετικα με τον σκοπο να σου δωσω καποιες ιδεες που μου παιρνανε απο το μυαλο. Καταρχας το ολο στησιμο σου ειναι φοβερο, κατι μεταξυ ιαπωνικου τοπιου οι πετρες και Πηλιου ή Ολυμπου η βλαστηση, αλλα δεν παυει η ολη εικονα να κλασικηζη μια που υπαρχουν παραπλησια εκθεματα στους διαγωνισμους. Μην με παρεξηγεις, δεν ειναι τα ιδια με το δικο σου αλλα η φιλοσοφια του εκθεματος σου. Εγω θα σου προτεινω να προτοτυπησεις. Αυτο μπορει να ειναι ενα μεγαλο ρισκο και μπορει και να μην παει και καλα στον διαγωνησμο αλλα δεν θα το ξεχασει και κανενας! Παρε ξανα την ταινια Avatar μελετησε καλα τα αιωρουμενα βουνα με την κρεμαστη βλαστηση . Αυτη οι βραχοι θα πρεπει να κρεμονται στον αερα δηλαδη μεσα στο νερο στην περιπτωση μας με μισινεζες πιθανοτατα απο το φωτηστικο. Αν καποιος μπορει να το κανει καλα και να πετυχη αυτος εισαι εσυ αλλα βεβαια δεν ξερω ποτε ειναι ο διαγωνησμος και αν εχεις τον καταλληλο χρονο για να πειραματιστεις σε ενα καινουργιο project. Οπως και να εχει σου ευχομε παντα τα καλυτερα! :buttrock:

Να σαι καλα Rik, χαιρομαι που εχεις αποψη και την εκφραζεις. :buttrock:

Η ιδεα σου για το avatar εχει γινει ηδη πολλες φορες, ακομα και κρεμαστα βουνα εμπνευσμενα απο γιαπωνεζικα παραμυθια κλπ ..κοιτα κι εδω: http://www.aquascapingworld.com/forum/aqua...ond-nature.html

Δεν μου αρεσε απο κανεναν , οπου και να τα ειδα.

Το mountainscape που εχω στησει, ομως ειμαι σιγουρος οτι δεν μοιαζει με κανενα εως τωρα. Ειναι εμπνευσμενο απο, και θυμιζει πραγματικα ομως την κορυφη του δικου μας Ολυμπου (δες εικονες στο google απο την κορυφη "θρονος του Δια") χωρις να φαινεται ψευτικο και ξενο προς το υδροβιο στοιχειο, και εχει μια καινοτομια...την δημιουργια οροπεδιου που φτανει σε μεγαλο υψος ακριβως πισω απο τις πετρες.

Η μεγαλη αληθεια ομως ειναι οτι δεν μου ταιριαζουν καθολου αυτα τα στησιματα. Θελω φυτα για να παιξω..θελω ξυλα και πετρες , θελω ογκους και συμπαγη βλαστηση και οχι μονο γρασιδια.

Το επομενο aquascape μου ειναι ηδη ετοιμο ...μεσα στο μυαλο μου και θα ειναι κατι πραγματικα συγκλονιστικο αν βγει οπως το φανταζομαι. Καλα να ειμαστε ολοι και ολα θα γινουν ...

ΠΟΛΥ χαιρομαι που εγινε διαλογος. Χαιρομαι που ακουστηκαν διαφορες γνωμες και κρατησα πολλα απο αυτα που ακουσα. Πολυτιμη βοηθεια να ακους τυς αλλους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Raven Θελω να σου πω συνχαριτηρια για το πανεμορφο aquascaping σου.

Μου αρεσει παρα πολυ και δεν σου κρυβω οτι το ζηλευω παρα πολυ.

Ευχομαι να τα πας καλα στον διαγωνισμο και να κλεψεις τισ εντυπωσεις.

Μακαρι καποια στιγμη να φτασω εστω και στο 1 % τις πορεια σου.

Και παλι καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία :):):thumbup:

φαντάζομαι όταν παίρνεις μέρος στον διαγωνισμό αυτό.... θα αναφέρεται στους κριτές και από που εμπνεύστηκες

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια φιλε μου.

Και εγω πιστευω οτι η δυναμη αυτου του ενυδρειου ειναι η πετρες του.

Ειναι υπεροχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια φιλε μου.

Και εγω πιστευω οτι η δυναμη αυτου του ενυδρειου ειναι η πετρες του.

Ειναι υπεροχο. :thumbup:

μονο τις πετρες προσεξες παλι ε????? :buttrock::buttrock::buttrock::rasp::rasp:

Α ρε Αφρικη................................. :):)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Raven Θελω να σου πω συνχαριτηρια για το πανεμορφο aquascaping σου.

Μου αρεσει παρα πολυ και δεν σου κρυβω οτι το ζηλευω παρα πολυ.

Ευχομαι να τα πας καλα στον διαγωνισμο και να κλεψεις τισ εντυπωσεις.

Μακαρι καποια στιγμη να φτασω εστω και στο 1 % τις πορεια σου.

Και παλι καλη τυχη.

Ευχαριστω Savou,

μην το βλεπεις ετσι. Ολοι μπορουν να φτασουν σε ενα υψηλο επιπεδο αν το επιδιωξουν. Ολα στηριζονται σε κανονες, χρυσες τομες και τεχνικες που αν τις κατεχεις στηνεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο. Θυμαμαι οτι καποτε κι εγω κοιταζα τα ενυδρεια των διαγωνισμων και δεν πιστευα οτι θα μπορουσα κι εγω να φτασω σε αυτο το επιπεδο. Κι ομως με υπομονη και επιμονη καταφερα να χτυπησω τους γκουρου του ειδους και μαλιστα μονο μεσα σε μερικους μηνες προσπαθειας και να παρω καλες θεσεις στους διαγωνισμους.. Αγαπω ομως αυτο που κανω, διαβαζω πολυ και αφιερωνω χρονο και χρημα στο ενυδρειο μου αυτο.

Καλή επιτυχία :):):buttrock:

φαντάζομαι όταν παίρνεις μέρος στον διαγωνισμό αυτό.... θα αναφέρεται στους κριτές και από που εμπνεύστηκες

Eυχαριστω φιλε μου,

οχι, δεν αναφερεται τιποτα τετοιο.. νομιζω μονο αν νικησεις στον διαγωνισμο σου ζητανε μετα να στειλεις καποια στοιχεια για να γραφτει ενα αρθρο στο περιοδικο της ADA.

Καλη επιτυχια φιλε μου.

Και εγω πιστευω οτι η δυναμη αυτου του ενυδρειου ειναι η πετρες του.

Ειναι υπεροχο. :thumbup:

Ευχαριστω ! οι πετρες οντως ειναι πολυ ομορφες και απο κοντα ακομα περισσοτερο. Σιγουρα θα εχουν κεντρικη θεση στην τελικη φωτογραφιση. Αλλωστε εκανα ειδικα γι αυτες, ολοκληρο ταξιδι και τρταβηξα μεγαλη ταλαιπωρια να τις φερω απο τα ορεινα της Σαμου . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Raven και εγω χαιρομε που μπορω να μιλησω χωρις να παρεξηγηθω μια φορα στο τοσο!

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα δει ποτε κατι αναλογο αν και προσωπικα το φανταζομουν πολυ διαφορετικα σαν αποτελεσμα!

Οντως περα απο την προτοτυπια ουτε σε εμενα μου αρεσε σαν αποτελεσμα στο λινκ που αναρτησες.

Επειδη διαβαζω τα σχολια και παρατηρησεις σου οσο αφορα τους διαγωνισμους καταλαβαινω πως ισως δεν υπαρχει χωρος για ενα αναλογο εκθεμα μια που θα ξεφευγε πολυ απο την συλιψη του διαγωνισμου.

Keep Walking! :)

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα και τώρα είδα το thread. Χαίρομαι που θα το στείλεις τελικά και δεν θα το ξεστήσεις όπως είχες πει παλιότερα.

Οι πέτρες είναι ιδιαίτερες, φώτισέ τες και άλλο για να φανεί το χρώμα τους. Μου αρέσει που τις πνίγει η βλάστηση γιατί έτσι γίνεται και στη φύση. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα η ποικιλία φυτών που δουλεύεις και που τα έχεις και μπλέκονται μεταξύ τους. Είμαι πολύ πρωτάρης ακόμη για να κόβει το μάτι μου περισσότερο.

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου :)

Link to comment
Share on other sites

@Rik, καταλαβα απο την πρωτη στιγμη τι θελεις να πεις..

Προτεινεις να κανω κατι πολυ πρωτοποριακο ωστε να τραβηξω την προσοχη των κριτων που επιβραβευουν συνηθως τετοιες προσπαθειες.

Εκτος του οτι ειναι μεγαλο ρισκο κατι τετοιο (γιατι αν δεν σου βγει, ειναι πολυ πιθανον το ενυδρειο αντι για θαυμασμο να προκαλεσει τον περιγελο) , θα πρεπει και να ειναι στο στυλ σου για να το κανεις. Κι εμενα το στυλ μου δεν ειναι αυτο. Προτιμω τα οσο γινεται πιο φυσικα τοπια. Εγω πρωτος λεω οτι το aquascaping ειναι μορφη τεχνης και τροπος εκφρασης αλλα δεν θα ηθελα να ξεφυγει γιατι πανω απ ολα θα πρεπει παντα να θυμιζει υποβρυχιο τοπιο αφου για τετοιο προκειται.

Αν θες να δεις μια αναπαρασταση της ιδεας σου με το Avatar και τα halleluia mountains, κοιτα εδω του φιλου απο την Τουρκια : http://www.akvaryumdizaynistanbul.com/english/index.htm]Aquarium Design Istanbul[/url] (πηγαινε στην gallery και δες το ενυδρειο με τον τιτλο Welcome to Pandora) :)

@akkornteon , φιλε Γιαννη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Διαφωνω οτι εισαι "πρωταρης" ξερω πολυ καλα οτι γνωριζεις πολλα πραγματα και ψαχνεσαι και εδω και στα ξενα φορουμ που σε εχω συνταντησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...