Jump to content

Συμπτώσεις ???


ASIMOS_

Recommended Posts

Το θέμα έχει ως εξής....

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3-4 μήνες... την επιλογή ψαρίων την έκανε ο πετσοπας μιας που εγω ακόμη δεν ήξερα αν αυτό το υγρό που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο είναι νερό ή βοτκα...

Εδώ και 4-5 μέρες μια απο τις ξιφοφορίνες εγκυμονεί (εμφανέστατα).

Παράλληλα όμως έχω και σε 4 μέρες 2 απώλειες απο τα neon tetras ένα κάθε 2 μέρες... (τό ένα βρέθηκε νεκρό το άλλο ήρθε ο copperfield και το εξαφάνισε)..

Εχει καμια σχέση η εξαφάνιση και ο θάνατος με την εγκυμοσύνη ?

Σημειώνω πως οι μετρήσεις δείχνουν ένα τέλειο ενυδρείο, αλλαγή νερού γίνεται ανα 2 εβδομάδες (30-50%) και ώς τώρα όλα πήγαιναν μια χαρά.

Άλλο ένα σκηνικό που πρέπει να σημειώσω (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.. εγώ το λέω όμως) είναι πως εντελώς ξαφνικά ο μονομάχος δείχνει να είναι κρυμμένος στο πυθαράκι του λίγο περισσότερο χρόνο απο το κανονικό και δείχνει σαν να έχει χάσει πια τον τσαμπουκά που πουλούσε ως τώρα έχοντας τα σκήπτρα του ενυδρείου.

Μήπως τον αγρίεψαν οι γονείς λόγω της επικείμενης γέννας ????

Αυτά...

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ακριβως τι ψαρια εχεις μεσα;

Ο μονομαχος θα επρεπε να ειναι μονος του γιατι εκτος του οτι πρεπει να ειναι μονος του, καλα αν εχεις και γκαπυ δεν το συζηταω θα γινει σφαγη απ τον βεττα λογω του οτι θα τα μπερδευτει απ τις ουρες τους και θα τα περασει για αλλους μονομαχους, θα σου φαει ολα τα μωρα.

Τα νεον θα πρεπει να μπουν αλλου γιατι θελουν αλλες συνθηκες νερου απ αυτες που εχεις στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα.

Ειχαν καποιο συμπτωμα τα νεον σου;

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω πως τα ζωοτοκα δεν δινουν καμια σημασια στα μωρα του και τα ποιο πολλα τα τρωνε

Link to comment
Share on other sites

GIN

Ευχαριστω για την απάντηση,

Γκάπι δεν έχω ευτυχώς τα νεον δεν έδειξαν συμπτωματα εκτός απο κάποια νωχελικοτητα αφου εξαφανιστηκε ο πρωτος.

Μετα απο αυτο ειδα πως το ένα είχε ένα σπυρί απο κάτω λίγο μετα το κεφάλι (το χρώμα του κανονικό) τώρα απλά δεν ξέρω αν αυτό που παρουσίασε το σπυρί είναι και αυτο που κατόπιν βρήκα ανασκελα...

Υπάρχει κάποια πατέντα (φυτά - καταφύγια) οπότε να χρειαστει απλά και μονο να φιλοξενηθει ο μονομαχος αλλού αλλά να παραμείνουν οι ξιφοφόροι έτσι ώστε η γεννα να αποδώσει με τις ελάχιστες δυνατές απώλειες ??

Ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω για πόσο καιρό θα εγκυμονει και πότε θα πρέπει να υπολογίζω να έχω το νού μου μήπως εμφανιστεί κανένα μικρό ??

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια κύησης ειναι 3-4 βδομαδες. Αν θες βαλε φωτο να σου πω αλλα να φαινεται καλα η κοιλια της και κυριως το πισω μερος

Ο μονομαχος θα πρεπει να μπει σε ενα μικρο ενυδρειακι, 20λτ θα ειναι μια χαρα.

Εχεις κανει μετρησεις; αν ναι θα μπορουσες να μας τις πεις;

Τωρα για το σπυρι πολλα θα μπορουσαν να ειναι.... τα αλλα εχουν καποιο συμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα το ειδιο προβλιμα στης αρχεσ με τα GUPPIES μου, δεν ηξερα ποτε θα γεννησουν, ενας φιλος μου δανισε την γεννιστρα του, και εκανα τη δουλεια μου!! αλλα αν βαλεις φυτα γιατι δεν θες της πατεντες, μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου!! οπως ειπε και GIN, πες για της μετρισεισ που εκανες! Και τελεικα στης αρχες που κανουν την επηλογη των ψαριων αυτοι που εχουν τα PET SHOP, σηνεχεια κανουν (λαθος) επιλογες, πχ. για τα NEON, και μενα μου τα ειχε πασαρι! Γιατι το κανουν αφτο? δεν ξερουν η απλα να πουλεισουν?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ηλία απο την ιδια πολη ειμαστε...

Τα ιδια τραβαμε τα ιδια παραμυθια ακουμε...

Με τους ιδιους λαλακες μπλεξαμε..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες!!!

Να ανειξουμε ενα PET SHOP εξιδηκευμενο, σοβαρη δουλεια, να δουν μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι με τα ενυδρεια απο το πασχα και ξερω ήδη πιο πολλά απο αυτούς.

Ας ειχα λιγη εμπειρια και θα σου έλεγα... θα πουλαγαν μονο σκυλοτροφες..

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα να μην ξεφεύγουμε απ το θεμα

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα να μην ξεφεύγουμε απ το θεμα

25872[/snapback]

Sorry!

Απλα λαμε τον πονο μας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...