Jump to content

Melanoides σαλιγκαρια


Recommended Posts

Παιδια πως μπορω να μειωσω τον πληθυσμο των σαλιγκαριων αυτων?? Επειδη δεν εχω παγιδα κατι εχω ακουσει για μαρουλι.. Ισχυει?? Ευχαριστω!! :ninja::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να μειωσω τον πληθυσμο των σαλιγκαριων αυτων?? Επειδη δεν εχω παγιδα κατι εχω ακουσει για μαρουλι.. Ισχυει?? Ευχαριστω!! :ninja::hysterical::hysterical:

O υπερπληθυσμός των σαλιγκαριών σημαίνει πως εσύ δεν κάνεις κάτι καλά, κυρίως με την διατροφή των ψαριών σου. Δοκίμασε να ταΐζεις τόσο όσο χρειάζεται και όχι περισσότερο και θα δεις μείωση. Διάβασε κι εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36078

Link to comment
Share on other sites

O υπερπληθυσμός των σαλιγκαριών σημαίνει πως εσύ δεν κάνεις κάτι καλά, κυρίως με την διατροφή των ψαριών σου. Δοκίμασε να ταΐζεις τόσο όσο χρειάζεται και όχι περισσότερο και θα δεις μείωση. Διάβασε κι εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36078

Εχω μειωσει την ποσοτητα τροφης που ριχνω και εχω δει μεγαλη διαφορα!! Τι να πω.. Παντως αυτο με το μαρουλι δεν κανει??

Link to comment
Share on other sites

Εχω μειωσει την ποσοτητα τροφης που ριχνω και εχω δει μεγαλη διαφορα!! Τι να πω.. Παντως αυτο με το μαρουλι δεν κανει??

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, αλλά μην αφήσεις το μαρούλι μέσα στο ενυδρείο σου για πάνω από 24 ώρες :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μαρουλι πραγματι κανει δουλεια απλα θελει να ειναι βυθισμενο..... Θελει υπομονη ομως γιατι εγω εδω και μια βδομαδα βαζω και δεν εχουν εξαφανιστει τελειως αλλα ο αριθμος τους μειωθηκε παρα πολυ και σε συνδιασμο με τη μειωση της τροφης (εννοω μικροτερη ποσοτητα σε πιο τακτα διαστηματα) νομιζω πως μετα το πασχα δεν θα υπαρχει ουτε για δειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου, αφου αφαιρεσα με απόχη και κοσκίνισμα της αμμου, τα περισσότερα έβαλα μέσα μια τεραδα helena ή assasin σαλιγκάρια που τρέφονται με σαλιγκάρια και κρατανε για την ωρα τον πληθυσμό σε ικανοποιητικα επίπεδα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...