Jump to content

Αποστολη Livestock στην Ελλαδα


symbil

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο online καταστημα απο Ευρωπη το οποιο να στελνει κοραλλια στην ελλαδα?

Αν υπαρχει καποιο, υπαρχει προσωπικη εμπειρια για τις διαδικασιες?

Έγινε επεξεργασία - symbil
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω να σου προτείνω κάποιο online μαγαζί για αγορά κοραλιών εχω να σου κάνω το εξής σχόλιο. Γιατί δεν ψάχνεις στα μαγαζιά στην ελλάδα και αν δεν βρεις αυτό που ζητάς να προσπαθήσεις να συνεργαστείς με κάποιο μαγαζί να σου φέρει αυτό που ψάχνεις? Αν θέλουμε να πάει μπροστά το hobby μας στην Ελλάδα θα πρέπει να υποστηρίξουμε και τα Ελληνικά μαγαζιά. Άλλωστε στην τιμή θα σου έρθει σχεδόν το ίδιο με τα μεταφορικά άσε που δεν θα ξέρεις και την κατάσταση που θα παραλάβεις αυτό που θα έχεις παραγγήλει.

Δεν κατακρίνω την αγορά από internet απλά πρέπει να σκεφτούμε και την ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω να σου προτείνω κάποιο online μαγαζί για αγορά κοραλιών εχω να σου κάνω το εξής σχόλιο. Γιατί δεν ψάχνεις στα μαγαζιά στην ελλάδα και αν δεν βρεις αυτό που ζητάς να προσπαθήσεις να συνεργαστείς με κάποιο μαγαζί να σου φέρει αυτό που ψάχνεις? Αν θέλουμε να πάει μπροστά το hobby μας στην Ελλάδα θα πρέπει να υποστηρίξουμε και τα Ελληνικά μαγαζιά. Άλλωστε στην τιμή θα σου έρθει σχεδόν το ίδιο με τα μεταφορικά άσε που δεν θα ξέρεις και την κατάσταση που θα παραλάβεις αυτό που θα έχεις παραγγήλει.

Δεν κατακρίνω την αγορά από internet απλά πρέπει να σκεφτούμε και την ελληνική αγορά.

867[/snapback]

Δεν εχω αντιρρηση αλλα ενδιαφερομαι κυριως για sps corals και στα συγκεκριμενα η κατασταση στα καταστηματα εδω ειναι τραγικη. Μπορει να περιμενω μεχρι και τον Νοεμβριο για να δω καποια εισαγωγη στα συγκεκριμενα ειδη και οταν αυτη γινει μιλαμε για 3-4 ειδη και 10-15 ζωντανα το πολυ, επισης οι τιμες τους πολλες φορες ειναι εξωφρενικες σε σχεση με εξω (ριξε μια ματια εδω KN-Aquaristik) μεχρι και 180 € το τεμμαχιο και αν οι τιμες ειναι προσιτές να γινεται η παραλαβή Τριτη και εσυ να πηγαινεις Τετάρτη και να έχει μείνει ένα ή κανενα κομματι.

Μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος αλλα πανω-κατω ετσι ειναι η κατασταση στην Ελλαδα.

Οποτε την ψαχνω μηπως υπαρχει κατι στην Ευρωπη και ελπιζω σε καλυτερες συνθηκες στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω πως εχεις αδικο. Τα ιδια εχουμε τραβηξει κατα καιρους πολυ απο εμας και μαλιστα μεταξυ μας αυτοαποκαλουμαστε με πονο ψυχης "Κορακια" :rolleyes: . Σαν τα κορακια αναγκαζομαστε να την πεφτουμε στα κοραλια και τα ψαρια λες και δινει ο ερυθρος σταυρος ψωμι στα θυματα του τσουναμι... :D

Το καλο ειναι οτι μεχρι τα χριστουγενα θα υπαρχουν ανακαταταξεις στην ελληνικη αγορα, γιατι περα του οτι καποια καταστηματα φετος προσθετουνε και θαλλασινο τμημα. Τουλαχιστον 2 μεχρι στιγμης. Εχουμε την βελτιωση και καποιων αλλων λογο ακριβως της γνωσης που αποκτουνε οι ιδιοκτητες καταστηματων(αυτοι που θελουν βεβαια) και τις διαθεσης τους να ψαχτουνε για να φερουν καλυτερα πραγματα. Ενω κατι τεραστιο για τα ελληνικα δεδομενα, ετοιμαζετε στα Βορεια προαστια. Ποια τα βλεπουμε τα πραγματα να εχουν ενα μελλον, παλαιοτερα αυτο απλα δεν υπηρχε και παλευες για ενα κοραλι. Το οποιο καλο κακο, στρωμενο αστρωτο, το επερνες και μετα ειχες ενα τεραστιο αγχος, και στα ψαρια-ασπονδυλα ακριβως τα ιδια. Η θνησιμοτητα μετα, αρκετα αυξημενη ακομα και εαν το ενυδρειο σου φυσαει, αφου τα ζωντανα εχουν φαει μια τεραστια ταλαιπωρια και αμεσως τα βαζουμε σε ενα ξενο παλι για αυτα περιβαλον.

Αυτα μονο καλα νεα ειναι που μακαρι να οδηγησουν στην ανοδο του χομπι μας στην ελλαδα. Ηδη ειναι για τουλαχιστον ενα χρονο ο ταχυτερα αναπτυσομενος κλαδος στο χωρο του ενυδρειου και το μελλον ερχετε ακομα ποιο δυνατο! Εμεις οι λιγο ποιο παλιοι το βλεπουμε αυτο πολυ εντονα και φυσικα το χαιρομαστε και το προωθουμε οπως μπορουμε. :)

Αν τωρα οντως θες κατι ποιο αμεσα, σου παραθετω μερικα σχετικα links και περνεις τις αποφασεις σου. Απλα εαν γινει κατι και θες, μας λες τι εγινε.

http://www.tropicalreefs.co.uk/

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/

http://www.extremecorals.com/Merchant2/mer...mvc?Screen=SFNT

http://www.coralfarm.co.uk/

Εχω επικοινωνια με καποια απο τα παραπανω e-shops, αλλα προς το παρον το εχω παγωσει. Εχω καποιες ελπιδες για αυτο το χειμωνα πολυ θετικες. Ειδωμεν :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις διευθυνσεις.

Θα κοιταξω να ερθω σε επαφη μαζι τους για να δω τι παιζει.

Οσο για τα καταστηματα στην Ελλαδα μακαρι φετος να ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...