Jump to content

Ξυλο + φυτα!!


Recommended Posts

Βασικα η cuba μ'αρεσει παρα πολυ γιατι θελω να κανω κατι σαν γρασιδακι!!! Τι αλλο γρασιδακι εχετε να μου προτεινεται εκτος απο cuba??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπααα.... Σπασε την τζαμαρία και κλέφ'τα! :)

Είσαι σίγουρος οτι θα τα βρείς όλα;

Επίσης σου προτείνω να πάρεις καμια βαλλισνέρια (nana ή mini twister). Είναι όμορφα φυτά!

Υ.Γ. αμα δεν πιασουν τα φυτά να ξες οτι τους κανω απο τώρα βουντου.

:thumbup::helpsmilie::rasp::D:rasp:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι θα τα βρείς όλα? Ναι τα εχω δει ολα αυτα γι'αυτο τα παιρνω!!! :)

Επίσης σου προτείνω να πάρεις καμια βαλλισνέρια (nana ή mini twister). Είναι όμορφα φυτά! Θα το σκεφτω!!

Υ.Γ. αμα δεν πιασουν τα φυτά να ξες οτι τους κανω απο τώρα βουντου. :thumbup::helpsmilie:

:D:rasp::bigemo_harabe_net-172::rasp::holloween:

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! πλακα κανω. Δεν κανω βουντού!

Εσύ απο πια πόλη είσαι; Γιατί θυμάμαι κάποιον που έγραφε "αιτωλοακαρνανία" να λέει οτι δεν μπορεί να βρεί πουθενά φυτα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Χεχε! πλακα κανω. Δεν κανω βουντού!

:):thumbup::helpsmilie::D Τελικα θα παρω και 1 Vallisneria nana!! Eχω ομως ακομα 1 ερωτηση!! Πως τα κλαδευουμε τα φυτα?? τα ξεριζωνουμε κοβουμε ενα κοτσανι και το ξαναφυτευουμε το αρχικο φυτο και μετα φυτευουμε το κοτσανι???? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο φυτό αναφέρεσε;

Τον εχινόδορο δεν μπορεις να τον πολλαπλασιάσεις έτσι. Απλα κόβεις τα φύλλα όταν χαλάσουν...

Την εγγερια, οπως ακριβώς το λες. Μερικές φορές κανει και παρακλάδια μόνη της

Η ανούμπια έχει ένα χοντρό κοτσάνι απο το οποίο βγαίνουν τα φύλα. Το κοτσάνι αυτό μακραίνει. Οταν γίνει καποιου μεγέθους το κόβεις και έχεις... 2 ανουμπιες! Μαγικο!

H bacopa νομίζω πως το ίδιο κάνει. Απλα στην βικιπαίδεια λέει οτι γίνεται απο μισο μέχρι ένα μέτρο!!!

Η βαλλισνέρια μεγαλώνει με παρακλάδια. Θα δεις ξαφνικά ενα "σωλήνα" να βγαίνει απο το φυτό και εκεί οπου σταματήσει ο σωλήνας θα έχεις μια νεα βαλλισνέρια.

Η cuba απλώς μεγαλώνει....

Αλλο γκαζόν δεν ξερω. Δες την eleocharis parvulus και την eleocharis acicularis. Η πρώτη είναι πιο κοντή απο την δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα θελω να πω οτι δεν υπαρχει προβλημα αν το βγαλω εξω απο το νερο για να το κοψω! ή μπορω και να το κοψω μεσα στο νερο??? :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο;

Απλα τα φυτά κανουν ρίζες και δεν είναι καλό να τα βγαζεις και να τα βάζεις καθε τοσο γιατι κοβονται οι ρίζες. Παρε ενα μακρύ ψαλίδι (υπάρχουν κατι 25εκ. ειδικά γι'αυτή τη δουλεία. Καλύτερα να τα κόβεις μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έκανες με τα φυτά σου; Πηρες αυτά που έλεγες;

Link to comment
Share on other sites

Μερικα δεν υπηρχαν :) Υπηρχε μονο η cuba και η vallisneria :thumbup: Θα ψαξω και σε αλλα pet shop να δω!!!!

Πηρα και το ξυλο!!! Θα κανω αυτο που μου ειπε καποιος πιο πανω.. να το εχω μεσα σε ενα κουβα για να βγαλει τις κιτρινιλες και μετα θα το βαλω στο ενυδρειο.....

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια :) Πηρα το ξυλο και δεν ξερω τι να κανω!!! :thumbup::helpsmilie: Λοιπον για να μην εχω μπλεξιματα με κιτρινιλες μεσα στο ενυδρειο θελω να το βαλω απλως σε εναν κουβα και να αλλαζω το νερο με ζεστο νερο για να μην βγαζει οταν θα μπει στο ενυδρειο... Το ερωτημα ομως ειναι το εξης:

Για ποσο χρονικο διαστημα να το αφησω??? Μια εβδομαδα ειναι καλα?? Και οταν το βγαλω απο τον κουβα θα επιπλεει ή θα βουλιαξει κατευθειαν?? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

...Λοιπον για να μην εχω μπλεξιματα με κιτρινιλες μεσα στο ενυδρειο θελω να το βαλω απλως σε εναν κουβα και να αλλαζω το νερο με ζεστο νερο για να μην βγαζει οταν θα μπει στο ενυδρειο... Το ερωτημα ομως ειναι το εξης:

Για ποσο χρονικο διαστημα να το αφησω??? Μια εβδομαδα ειναι καλα?? Και οταν το βγαλω απο τον κουβα θα επιπλεει ή θα βουλιαξει κατευθειαν?? Ευχαριστω!!

Αν είναι για να βουλιάξει μόνο καμιά εβδομάδα πάνω κάτω (εξαρτάτε από τον τύπο και το μέγεθος του ξύλου).

Αν είναι και να ξεβάψει ταυτόχρονα τότε άστο μερικά χρόνια…

Δεν ξεβάφουν τόσο εύκολα τα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

A.... Δηλαδη να το αφησω μια εβδομαδα για να μπορεσει μετα να βουλιαξει τουλαχιστον...... Ωραια!!!!! :D Ευχαριστω!!! :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το ειδος του ξύλου. Υπαρχουν ορισμένα που πάνε κάτω κατευθείαν... Βγαλ'το μια φωτογραφία αν μπορείς....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω ψηφιακη :):thumbup::helpsmilie: Αλλα τουλαχιστον να πως ειναι η φωτο απο εκει που το παρηγγειλα

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο ξύλο που έβαλα εγώ έκανε πάνω από 1 μήνα να βουλιάξει! Αρχικά το είχα σφηνώσει στο φωτιστικό (στη βάση, όχι στις λάμπες) για να μένει μέσα στο νερό (κάθετα). Γύρω στο μήνα το βρήκα να επιπλέει στην επιφάνεια και τότε θυμήθηκα ότι είχα κάτι κομμάτια οψιανό και τα έβαλα για βάρος, για κανένα 15ημερο ακόμα...

Καλή επιτυχία!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εβαλα το ξυλο σε καυτο νερο μεσα σε εναν κουβα... Δεν εχει βγαλει και τοσες πολλες κιτρινιλες!!! Δεν πιστευω να βγαλει περισσοτερες(εχει βγαλει ελαχιστες) Επισης θελω να πω οτι το εχω βαλει εδω και μιση ωρα και μπορω να πω οτι εχει βουλιαξει σχετικα απο οταν το πρωτοεβαλα... Να σημειωσω οτι η ριζα ειναι mangrove!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι επιπλέον. Αλλιως πάρε ταμπλέτες. Το υγρό λίπασμα δεν ωφελεί τόσο όσο αυτό που είναι στις ρίζες της!

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποστρωμα. :thumbup: Νομιζω πως εχω δει μια μικρη αναπτυξη σε σχεση με οταν την πρωτοαγορασα!!! Εχει ψηλωσει λιγο και αρχιζει να εξαπλωνεται!!!! :D:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτογραφία :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειχα βαλει παλια!!! Τωρα την εχουν καθαρισει και οι γαριδες απο την αλγη και ειναι πιο πρασινη!! Θα ανεβασω αυτες τις μερες!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...