Jump to content

Clown+anemoni


sfedonas

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. πηρα πριν 2-3 μερες μια ανεμωνη. ο clown μου παει και της βαζει τροφη για τα ψαρια στο στομα της. χρειαζεται κατι παραπανω? πρεπει και παλι να τις δεινω φρεσκια τροφη?

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω δεν θα χρειαστει, αρκει η περιποιηση του κλουν.

Link to comment
Share on other sites

Μη βασίζεσαι στο τάισμα του clown, μια με δύο φορές την εβδομάδα θέλει κατεψυγμένη (αφού την ξεπαγώσεις) γαρίδα, krill σε μικρά κομματάκια για να χωράνε στο στόμα της.

Επίσης πολύ πολύ φωτισμό, και καλή ποιότητα νερού.

Να προσέξεις τις βόλτες που ίσως κάνει μέχρι να βρει κάποιο σημείο που της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. πηρα πριν 2-3 μερες μια ανεμωνη. ο clown μου παει και της βαζει τροφη για τα ψαρια στο στομα της. χρειαζεται κατι παραπανω? πρεπει και παλι να τις δεινω φρεσκια τροφη?

Η ανεμωνη αναλογα με το ειδος παει κ η αναλογη τροφη...Σε γενικες γραμμες ταιζουμε αυτα που ειπε ο αιολος.Ακομα κ στη φυση η ανεμωνη δεν συντηρειται απο ενα ζευγαρι κλοουν,συντηρειται απο ενα μικρο κοπαδι απο κλοουν που κατοικει σε μια ανεμωνη κ αν καταλαβει πως δεν δεχεται αρκετη τροφη αλλαζει θεση.Πες μας τι ανεμωνη πηρες.Βγαλε την κ μια φοτο να την δουμε.Πες μας λιτρα,φωτισμο,κυκλοφορια,χρονος λειτουργιας ενυδρειου.Επισης προσεξε τι τροφη δινει ο κλοουν την ανεμωνη σου....

Link to comment
Share on other sites

Μη βασίζεσαι στο τάισμα του clown, μια με δύο φορές την εβδομάδα θέλει κατεψυγμένη (αφού την ξεπαγώσεις) γαρίδα, krill σε μικρά κομματάκια για να χωράνε στο στόμα της.

Επίσης πολύ πολύ φωτισμό, και καλή ποιότητα νερού.

Να προσέξεις τις βόλτες που ίσως κάνει μέχρι να βρει κάποιο σημείο που της αρέσει.

+1

Link to comment
Share on other sites

post-17289-1270898194_thumb.jpgη ανεμωνη ειναι heteractis. ειναι ολοιδια με αυτην στην φοτο καθω ο ιδιος δν μπορω να την βγαλω φοτο απλα βρηκα την πιο αντιπροσωπευτικη στο ιντερνετ. το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες και καταλαβα οτι βιαστηκα και για αυτο κιολας την εχω βγαλει και σε αγγελια την ανεμωνη. παρολα αυτα τωρα που την πηρε χαμπαρι ο κλοουν παρα ειναι ομορφο το θεαμα για να μην ρισκαρω.
Link to comment
Share on other sites

post-17289-1270898194_thumb.jpgη ανεμωνη ειναι heteractis. ειναι ολοιδια με αυτην στην φοτο καθω ο ιδιος δν μπορω να την βγαλω φοτο απλα βρηκα την πιο αντιπροσωπευτικη στο ιντερνετ. το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες και καταλαβα οτι βιαστηκα και για αυτο κιολας την εχω βγαλει και σε αγγελια την ανεμωνη. παρολα αυτα τωρα που την πηρε χαμπαρι ο κλοουν παρα ειναι ομορφο το θεαμα για να μην ρισκαρω.

Αν ειναι Heteractis magnifica ειναι απο τις απιτητηκες ανεμωνες κ χρειαζεται ΠΟΛΥ χωρο κ ΠΟΛΥ φως....Γινεται τεραστια κ θα διαλεξει το πιο ψηλο σημειο του ενυδρειου σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...