Jump to content

Aγορα εξωτερικου φιλτρου...


dimitris76

Recommended Posts

εγώ πάντως ανάμεσα στο 2034 και το 2213 επέλεξα τελικά το classic αφού η διαφορα στην κατανάλωση είναι 3 watt μονο. 5 watt το 2034 8 watt το 2213. πήρα την έκδοση με διπλα βανάκια για ευκολία στο καθάρισμα και 1 λίτρο siporax. ίδια λεφτά ήρθαν πάνω κάτω.για 60 λίτρα.αν θες να βάλεις spreybar που για μένα σημαίνει καλύτερη κατανομή και ποιο ήρεμη κυκλοφορία στο 2034 πρέπει να πάρεις το instalation 2 set τις eheim. υπολόγισε κάνα 20 παραπάνω δηλαδή. (δεν ξέρω ακριβώς τιμή)

αν και πήγαινα με κλειστά ματια για το 2034, μην λέω ψέματα μου άλλαξαν γνώμη στην διαδρομή. και ελπίζω καλός.....

Η διαφορα των 3 watt ειναι μυδαμινη,εχει περισοτερα λιτρα κυκλοφορια,μεγαλυτερο καδο υλικων,βανακια δωρεαν και 4 λιτρα υλικα δωρεαν.

Το 2213 χωραει 3 λιτρα υλικα και εσυ εβαλες 1 λιτρο υλικα,αυτο δεν συμαινει οτι καλυψες τα 3 λιτρα που χωραει αλλα ουτε και τα 4 λιτρα που εχει μεσα το 2034.

Ακομα και αν δωσει 20 ευρο για spray bar παλι λιγοτερα χρηματα θα εχει δωσει συνολικα,γιατι για να γεμισεις το 2213 με 3 λιτρα υλικα θες περιπου 37-40 euro.

Εγω στο λεω και αλλιως,πες οτι 2213+βανακια+3 λιτρα υλικα εχουν πχ 100 euro,

και 2034+βανακια+4 λιτρα υλικα+spray bar εχουν 100 euro,γιατι να παρω το 2213 με μικροτερη κυκλοφορια και μικροτερο καδο;

Ισως το σωστοτερο θα ηταν να συκριναμε το 2215 με το 2034 που εχει περιπου ιδια ροη και ιδιο καδο αλλα δυστυχως και εκεινο ανεβαινει πολυ ψηλα για να αγοραστουν βανακια και 4 λιτρα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

- ΟΚ, spraybar δεν εχουν τα ecco. (αλλα γινεται αναβαθμιση αν αγορασεις το installation set το οποιο ειναι και πιο αορατο λογω χρωματος αφου δεν ειναι το πρασινο που εχουν τα φιλτρα απο τη μαμα τους)

- Τι υλικα ακριβως (ειδος και ποσοτητα) εχει το 2032?

Link to comment
Share on other sites

...μη ξεχναμε και εκεινη την "ηλιθια" γωνια που και εγω δε ξερω γιατι δεν την αλλαζει, που εχουν τα classic και που σε γεμιζει αγχος με το αν θα θα "ξεκουμπωσει" απο το χειλος του ενυδρειου,σε αντιθεση με ολα τα αλλα eheim που εχουν αυτο.

Ξεχναμε ομως κατι πολυ σημαντικο προτερημα να αναφερουμε για τα ecco-pro,αυτο του "πολυλεβιε" που διαθετουν , ο οποιος κανει το φιλτρο παιχνιδι...ειτε για το ανοιγμα της κεφαλης,ειτε για την μεταφορα του,οταν κανουμε τακτικο καθαρισμο,ειτε ακομη για την αυτοματη εκκινηση κανοντας αναροφηση νερου αυτοματα χωρις να ρουφας-παιδευεσαι...

...να μη μιλησουμε για τα καλαθακια που δεν εχουν τα classic(ολα τα αλλα eheim εχουν :wacko: ),και που σου κανουν τη ζωη ευκολη ανα πασα στιγμη τα βγαζεις και πλενεις τμηματικα τα βιολογικα υλικα ή ακομη τα αφερεις και προσθετεις π.χ τυρφη...

...οσο για το σπρευ μπαρ 5-8 ευρω και παιρνεις αυτο το πρασινο κι οχι του instalation set που κοστιζει(το χρωμα μας χαλασε τωρα...)...

Τα ecco ειναι η συνεχεια των classic και τα ecco-pro η συνεχεια των ecco,αυτο πιστευω τα λεει ολα...το οτι στην Ελλαδα καποιοι "κοιτανε να "ξεφορτωνουν την πραματεια τους" εγω δε ξερω ποτε θα σταματησει...κι ας μου λενε για αξιοπιστια στο χρονο των classic,τα πηνια δεν αλλαξανε τα ιδια βαζουν ,το περιβλημα ειναι που αλλαζει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν υπερ των μοντερνων φιλτρων με αυτοματισμους και ευκολιες.

Μεχρι που πηρα και classic. :wacko:

Εχω επισης απο τις σειρες proII και proIII

Απλα το classic δεν εχει κατι περιττο που να χαλαει και ευκολα :wub:

Οι ανεσεις καλες που εχουν τα μοντερνα, αλλα οταν το βαλεις το classic και δουλεψει, το "ξεχνας" και τι να σου προσφερουν μετα οι ανεσεις αφου δεν τις χρησιμοποιεις :bowdown:

Σοβαρα τωρα αν αποκτησεις λιγη εμπειρια με τα φιλτρα ειναι παιχνιδακι ακομα και αυτα που δεν εχουν τιποτα εξτρα, ουτε καλαθια ουτε διπλα βανακια ουτε τρομπα για priming.

Οντως ομως εχει δικιο η γωνια πρεπει να αλλαχτει με το πιο σιγουρο "γαντζο"

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν υπερ των μοντερνων φιλτρων με αυτοματισμους και ευκολιες.

Μεχρι που πηρα και classic. :wacko:

Εχω επισης απο τις σειρες proII και proIII

Απλα το classic δεν εχει κατι περιττο που να χαλαει και ευκολα :ninja:

Οι ανεσεις καλες που εχουν τα μοντερνα, αλλα οταν το βαλεις το classic και δουλεψει, το "ξεχνας" και τι να σου προσφερουν μετα οι ανεσεις αφου δεν τις χρησιμοποιεις :wub:

Σοβαρα τωρα αν αποκτησεις λιγη εμπειρια με τα φιλτρα ειναι παιχνιδακι ακομα και αυτα που δεν εχουν τιποτα εξτρα, ουτε καλαθια ουτε διπλα βανακια ουτε τρομπα για priming.

Οντως ομως εχει δικιο η γωνια πρεπει να αλλαχτει με το πιο σιγουρο "γαντζο"

:bowdown:

...Σπυρο πιστεψε με τα ειχα αλλα και τα εχω ολα..μονο το 2080 μου "ξεφυγε"... :wub: .Τα "μπιχλιμπιδια" σιγουρα μπορει να φερουν αναστατωση,αλλα προσωπικα νομιζω οτι αν δεν κανεις εσυ την "πατατα" τιποτα δε θα συμβει.

Απλα πρεπει καποτε να μαθουμε να διαβαζουμε τις οδηγιες χρησης που συνοδευουν τα φιλτρα κι οχι να περιμενουμε ετοιμη τροφη....πως λοιπον να μη σπασουν τα "αυτακια" ή ο λεβιες,οταν δεν ξεβιδωνουμε τους σωληνες απο την κεφαλη στα ecco,ecco-pro(αφου κλεισουμε τα βανακια βεβαια...) π.χ?

Τα classic τα ξεχνας οπως λες αλλα και τα αλλα το ιδιο :hysterical:

Για εναν εμπειρο οπως λες ναι ειναι παιχνιδακι αλλα για τοσους απειρους που τους προτεινουμε να παιρνουν κατι που ειναι απο θεμα ευχρηστιας ειναι τλαιπωρια σκετη,πιστευω οτι με την πρωτη στραβη(ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ π.χ-ποσες φορες δε το ειδαμε :bowdown: ) ως ενα σημειο τους απογοητευουμε κι απο το χομπι....

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

- ΟΚ, spraybar δεν εχουν τα ecco. (αλλα γινεται αναβαθμιση αν αγορασεις το installation set το οποιο ειναι και πιο αορατο λογω χρωματος αφου δεν ειναι το πρασινο που εχουν τα φιλτρα απο τη μαμα τους)

- Τι υλικα ακριβως (ειδος και ποσοτητα) εχει το 2032?

Νομιζω εχει 1 λιτρο Ehfimech και 2 λιτρα SUBSTRATpro

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει 1 λιτρο Ehfimech και 2 λιτρα SUBSTRATpro

Εδω βλεπω αντι ehfimech, εχει MECH Pro (οχι οτι δεν ειναι καλο, απλα για να ξερουμε)

Στο μεγαλυτερο 2036 βλεπω εδω εχει και biomech που θεωρειται καλο υλικο και ειναι βιολογικο και μηχανικο (αλλα φθειρεται ευκολα και γρηγορα σχετικα με το substrat pro - απο εμπερια φιλου)

mech pro

biomech

Link to comment
Share on other sites

Εδω βλεπω αντι ehfimech, εχει MECH Pro (οχι οτι δεν ειναι καλο, απλα για να ξερουμε)

Στο μεγαλυτερο 2036 βλεπω εδω εχει και biomech που θεωρειται καλο υλικο και ειναι βιολογικο και μηχανικο (αλλα φθειρεται ευκολα και γρηγορα σχετικα με το substrat pro - απο εμπερια φιλου)

mech pro

biomech

Nομιζω οτι η φωτογραφια με τα υλικα ειναι ενα παραδειγμα και οχι το ακριβες περιεχομενο γιατι και στο 2213 δειχνει υλικα αλλα δεν εχει υλικα μεσα.

http://87.193.157.140/eheim//_DBimages/114...64_Graphik2.jpg

Οτι υλικα και να εχει παντος, καποιος που θελει να διαθεσει 70-75 euro για εξωτερικο φιλτρο eheim εχει 2 επιλογες:

2213+βανακια χωρις υλικα με κυκλοφορια 440λιτρα/ωρα

2032+βανακια+υλικα με κυκλοφορια 500λιτρα/ωρα

Eπειδη αναφερθηκαν και τα fluval, εξισου αξιοπιστα και λειτουργικα στις ιδιες τιμες

105+διπλη βανα(που ρυθμιζει και τη ροη χωρις να επιρεαζει την αντλια)+υλικα με κυκλοφορια 480λιτρα/ωρα

205+διπλη βανα(που ρυθμιζει και τη ροη χωρις να επιρεαζει την αντλια)+υλικα με κυκλοφορια 680λιτρα/ωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...