Jump to content

Νέο Reef 240 Lt + Sump 60 Lt


billiou

Recommended Posts

Ετοιμασα και το νερο και θα περιμενω τον βραχο Δευτερα να μπει μεσα. Αραγονίτης θα βαλω πιο μετα σκεφτηκα, να κουραριστει ο βραχος, να καθαριστει απο τις βρωμιες που θα βγαλει κ μετα να μπει.

Δεν ξερω γιατι αλλα το νερο εχει 2 μερες ειναι θολο, ειχα μεσα κ ενα μικρο φιλτρακι με γυαλοβαμβακα κ δεν καθαριζει, σημερα εβαλα κ το αλατι. Το σαμπ ακομη να το λειτουρησω. Το νερο ειναι απο την Α/Ο και τα TDS στην εξοδο δεν ηταν μηδενικα, βρισκονταν στο 42 ppm και το νερο της παροχης πριν την Α/Ο ειναι στα 780 ppm. Το παραξενο ειναι οταν τεσταρα την γυαλα εξω απο το σπιτι για τυχον διαρροες με νερο της παροχης ηταν ολοκαθαρο, κρυσταλο στην γυαλα, ετσι συμβαινει και σε σας ή εχω καποι προβλημα με το νερο της Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετοιμασα και το νερο και θα περιμενω τον βραχο Δευτερα να μπει μεσα. Αραγονίτης θα βαλω πιο μετα σκεφτηκα, να κουραριστει ο βραχος, να καθαριστει απο τις βρωμιες που θα βγαλει κ μετα να μπει.

Δεν ξερω γιατι αλλα το νερο εχει 2 μερες ειναι θολο, ειχα μεσα κ ενα μικρο φιλτρακι με γυαλοβαμβακα κ δεν καθαριζει, σημερα εβαλα κ το αλατι. Το σαμπ ακομη να το λειτουρησω. Το νερο ειναι απο την Α/Ο και τα TDS στην εξοδο δεν ηταν μηδενικα, βρισκονταν στο 42 ppm και το νερο της παροχης πριν την Α/Ο ειναι στα 780 ppm. Το παραξενο ειναι οταν τεσταρα την γυαλα εξω απο το σπιτι για τυχον διαρροες με νερο της παροχης ηταν ολοκαθαρο, κρυσταλο στην γυαλα, ετσι συμβαινει και σε σας ή εχω καποι προβλημα με το νερο της Α/Ο.

Τον αραγωνιτη ειναι καλο να τον βαλεις μεσα μαζι με τον βραχο για να ξεκινησει η βιολογια.Το ενυδρειο το καθαρισες πριν το γεμισεις?Η θολουρα μπορει να οφειλεται και σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμασα και το νερο και θα περιμενω τον βραχο Δευτερα να μπει μεσα. Αραγονίτης θα βαλω πιο μετα σκεφτηκα, να κουραριστει ο βραχος, να καθαριστει απο τις βρωμιες που θα βγαλει κ μετα να μπει.

Δεν ξερω γιατι αλλα το νερο εχει 2 μερες ειναι θολο, ειχα μεσα κ ενα μικρο φιλτρακι με γυαλοβαμβακα κ δεν καθαριζει, σημερα εβαλα κ το αλατι. Το σαμπ ακομη να το λειτουρησω. Το νερο ειναι απο την Α/Ο και τα TDS στην εξοδο δεν ηταν μηδενικα, βρισκονταν στο 42 ppm και το νερο της παροχης πριν την Α/Ο ειναι στα 780 ppm. Το παραξενο ειναι οταν τεσταρα την γυαλα εξω απο το σπιτι για τυχον διαρροες με νερο της παροχης ηταν ολοκαθαρο, κρυσταλο στην γυαλα, ετσι συμβαινει και σε σας ή εχω καποι προβλημα με το νερο της Α/Ο.

δυστυχώς το νερό σου με 42 DTS δεν είναι οτι καλύτερο , πρέπει να βάλεις στάδιο di για να το κάνεις μηδέν , το σύστημα σου βέβαια επιβαρύνεται ιδιαίτερα λόγο του 780 DTS στο εισερχόμενο νερό

για τη θολούρα δεν είμαι σίγουρος , πόσες μέρες ήταν σκέτο νερό στο ενυδρείο ?

η ιδέα σου για τη σειρά τοποθέτησης άμμου - βράχου είναι η προτιμότερη :D

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καθαριστηκε με ασετον και το ξεπλινα με νερο πριν το γεμισω.

Υπαρχει σκετο νερο 2 μερες με αναμενους τους 2 κυκλοφοριτες και σημερα εβαλα το αλατι. Τωρα σκεφτομαι δυο λογους, 1)για τον κουβα που μεταφερνα το νερο στο ενυδρειο, του εκανα ενα προχειρο ξεπλυμα και δεν ξερω αν ειναι αυτος που φταιει. 2) και τα πρωτα λιτρα που εβγαλε η Α/Ο τα εβαλα κατευθειαν στο ενυδρειο, ενω δεν την αφησα να βγαλει 1, 2 λτ και να τα πεταξω .

Η Α/Ο εχει di αλλα οπως ειπες salTaso το εισερχόμενο νερό ειναι χαλια και το νερο εδω και χρονια δεν το πεινουμε.

Θα ετοιμασω νερο αρκετο για αλλαγη και βλεπουμε τι θα γινει αλπιζω να ξεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

τα πρώτα 20 λίτρα νερού από την α/ο τα πετάμε , μετά συνδέουμε το di που θα πρέπει να μας δίνει μηδέν TDS

πες μου τι TDS σου δίνει πριν το di τώρα

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

τα πρώτα 20 λίτρα νερού από την α/ο τα πετάμε , μετά συνδέουμε το di που θα πρέπει να μας δίνει μηδέν TDS

πες μου τι TDS σου δίνει πριν το di τώρα

Την επαθα δεν διαβασα καλα τις οδηγιες. Μολις τωρα πηγα και εβγαλα το λαστιχακι πριν το Di και μου δειχνει 75ppm. Ευτυχως εχω και αλλο resin για το di και θα το αλλαξω ολο αυριο ελπιζωντας να πεσει κατω απο το 42ppm.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ..

και το 75 είναι εκτός ορίων , θα σου εξαντλεί τη ρητίνη πολύ γρήγορα :D

πιστεύω ότι θα μπορούσε να στο κατεβάσει στο 20-30 η μεμβράνη

δώσε μας λεπτομέρειες για την α/ο που έχεις

Link to comment
Share on other sites

χμμμ..

και το 75 είναι εκτός ορίων , θα σου εξαντλεί τη ρητίνη πολύ γρήγορα <_<

πιστεύω ότι θα μπορούσε να στο κατεβάσει στο 20-30 η μεμβράνη

δώσε μας λεπτομέρειες για την α/ο που έχεις

Ακριβως αυτην εχω http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...products_id/258

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι θα έπρεπε να είχε καλύτερη απόδοσή , υπάρχει αρκετή πίεση στο δίκτυο που τη τροφοδοτεί ?

ξέρω ότι τα πολύ επιβαρυμένα νερά είναι ακατάλληλα για αντίστροφες ωσμώσεις που έχουμε εμείς , ελπίζω να μην είσαι εκτός δυνατοτήτων της συσκευής

κανε μια ερώτηση στον Ελληνα αντιπρόσωπο της roman

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την περιπτωση δεν βαζουμε ενα <ακαθαρτων υδατων> πριν το πρωτο προφιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την περιπτωση δεν βαζουμε ενα <ακαθαρτων υδατων> πριν το πρωτο προφιλτρο?

δεν γνωρίζω τέτοιο προφίλτρο

που το είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Με το πιεστικο τωρα εχω 45psi. οκ θα ρωτησω και αυτους που τις πουλανε αλλα μαλλον για να εχω το 0 θα πρεπει να βαλω ακομη 2 προφιλτρα. Εχω βρει την περιπτωση μου εδω εσεις τι λετε?http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23684&hl=

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι άλλα πρέπει να σου πω ότι τα 45 psi δεν είναι οκ <_<

πρέπει να έχεις από 65 και πάνω

λογικά η χαμηλή πίεση ευνοεί τη ποιότητα του εξερχόμενου νερού

, νομίζω όμως ότι σε πολύ χαμηλές πιέσεις δεν ισχύει αυτό :D:D

όσο για τη βοήθεια που μπορεί να σου προσφέρουν περισσότερα προφιλτρα όπως του Mytrizakis , δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά

αν το νερό σου έχει πολύ ασβέστιο - μαγνήσιο , δεν ξέρω αν τα προφιλτρα μπορούν να το κρατήσουν , αν είναι αιωρούμενα σωματίδια , τότε τα προφιλτρα θα βοηθήσουν

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο 1,5 μηνα κουραρισμα αναψαν τα φωτα και απο προχτες μπηκε μια γαριδα cleaner και ενα damsel. Τα ταιζω marine pellet της ocean nutrition και μονο το ψαρι εχεται να φαι. Η γαριδα τιποτα ακομη.

Προσθεθηκε μια booster pump 100 psi στη R/O και τα tds επεσαν στα 33. Αυτα οφειλονται στο πολυ βρωμικο νερο της υδρευσης, ελπιζω να μην εχω προβλημα στο μελλον.

Εχει αλλαχθει και η υπερχειληση απο 32mm σε 40mm σωληνα διοτι δεν κατεβαζε τα λιτρα που ηθελα.

Εχουν μπει 40 κιλα ζωντανος βραχος απο Μαλαισια, και 290 λιτρα καθαρο νερο. Στην πρωτη φοτο φαινεται η βρωμια στον πατο απο το κουραρισμα, στο μηνα βγηκε ο βραχος καθαριστικαν ολα και ξαναμπηκε.

Απο τιμες SALIFERT:

αλατοτητα 1025

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 2

PO4: 0,03

Temp 29C (αυριο θα μπει το chiller)

Αυριο κανω αλλαγη 50 λιτρα και τη θα μετρησω και kh/alk, ca, mg.

post-7349-1277930371_thumb.jpg

post-7349-1277930428_thumb.jpg

post-7349-1277930535_thumb.jpg

post-7349-1277930629_thumb.jpg

post-7349-1277930746_thumb.jpg

post-7349-1277930791_thumb.jpg

post-7349-1277930836_thumb.jpg

post-7349-1277930885_thumb.jpg

post-7349-1277930927_thumb.jpg

post-7349-1277930965_thumb.jpg

post-7349-1277931010_thumb.jpg

post-7349-1277931055_thumb.jpg

post-7349-1277931097_thumb.jpg

post-7349-1277931145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα τον βράχο μη τον μετακινήσεις ξανά.Επίσης από τις φωτογραφίες ο βράχος φαίνεται ότι σε κάποια σημεία δεν είναι σταθερός , αν ισχύει αυτό διόρθωσε το για να μην έχεις πρόβλημα με τα κοράλια σου αργότερα.

Καλή συνέχεια από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα τον βράχο μη τον μετακινήσεις ξανά.Επίσης από τις φωτογραφίες ο βράχος φαίνεται ότι σε κάποια σημεία δεν είναι σταθερός , αν ισχύει αυτό διόρθωσε το για να μην έχεις πρόβλημα με τα κοράλια σου αργότερα.

Καλή συνέχεια από εμένα.

Ευχαριστω salamander. Εχω αγορασει την παρακατω γομα για δυο βραχακια που χρειαζονται. Τα υπολοιπα εναι μεγαλα και δεν νομιζω να χρειαζονται.

Η γαριδα ακομη δεν μπηκε και αλλαξε κοστουμι . Παντος και σημερα μονο το ψαρι ηρθε για φαι. Η γαριδα δεν την εχω δει να τρωει.

Σημερα μπηκε και το τσιλλερ.

post-7349-1278019403_thumb.jpg

post-7349-1278019514_thumb.jpg

post-7349-1278019612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις νερου

αλατοτητα 1025

NO3: 2 εμειναν κολλημενα εδω και δεν μηδενιζονται.

NH4: 0

NO2: 0

PO4: 0

Ca 450

Mg 1400

kh/alk 8.3

Temp 27C.

Παραμενουν το damsel και η γαριδα που αλλαξε και κοστουμι. Απο κοραλια μπηκαν καποια μικρα, 2 xenia, star polyps, zoanthus και ενα μανιταρι.

στην πρωτη φοτο με τα zoanthus αυτο το καφε πανω απο τους βραχους ειναι διατομικη αλγη? εμφανιστηκε μεσα σε 2 μερες στο πανω μερος των βραχων.

Η μια xenia την επομενη μερα την βρηκα κολημενη στο πλευρο του ενυδρειου, πηγα να την φερω πιο μπροστα που ειναι πιο εντονος ο φωτισμος αλλα κολλησε καλα και αφου παλι ανθιζε κανονικα την αφησα εκει.

post-7349-1278688464_thumb.jpg

post-7349-1278689323_thumb.jpg

post-7349-1278689387_thumb.jpg

post-7349-1278689466_thumb.jpg

post-7349-1278689532_thumb.jpg

post-7349-1278689664_thumb.jpg

post-7349-1278689756_thumb.jpg

post-7349-1278689821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Nαι διατομικη ειναι στην πρωτη φωτογραφια.Θα φυγει απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

τεστ salifert:

salt 1025

NO3: 2

NH4: 0

NO2: 0

PO4: 0

Ca 450

Mg 1400

kh/alk 8.3

Οι τιμες ειναι σταθερες και τα νιτρικα δεν μηδενιζονται, εχουν μεινει στο 2. Κανω αλλαγες νερου 50 λιτρα καθε Κυριακη, αλλα πριν κ μετα την μετρηση παλι ειναι στο 2. Η τροφη που ριχνω ειναι πολυ ελαχιστη, pellet και καθε 5 μερες πολυ λιγο mysis, αφου ζωντανα αυτη την στιγμη εχω 1 γαριδα, 1 damsel, 6 turbo snail, 2 hermit, 1 αστερια και 1 αχινο.

Τωρα σκεφτομαι αν βαλω πιο πολλα ψαρια και αυξηθουν πως θα μηδενιστουν αν απο το 2 δεν παει στο 0.

Εχουν μπει k mangroves.post-7349-1279568065_thumb.jpgpost-7349-1279568627_thumb.jpg

Στον ενα turbo snail ειχε μια απταισια που τον εβγαλα την καθαρισα καλα και τον ξαναβαλα, και ενα tube worm πρεπει να ειναι, που το αφησα.post-7349-1279569318_thumb.jpgpost-7349-1279569278_thumb.jpg

Το πισω γυαλι δεν το καθαριζω, θα εχω προβλημα?post-7349-1279569240_thumb.jpg

Ετσι οπως βλεπω σε 5-6 μερες δεν θα εχει αλγη το ενυδρειο με την δουλεια που κανουν το συνεργειο καθαρισμου. Μετα θα πρεπει να τους ριχνω τιποτα τροφη ή θα συνεχισει να αναπτυσεται αλγη?

post-7349-1279569465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τεστ salifert:

salt 1025

NO3: 2

NH4: 0

NO2: 0

PO4: 0

Ca 450

Mg 1400

kh/alk 8.3

Οι τιμες ειναι σταθερες και τα νιτρικα δεν μηδενιζονται, εχουν μεινει στο 2. Κανω αλλαγες νερου 50 λιτρα καθε Κυριακη, αλλα πριν κ μετα την μετρηση παλι ειναι στο 2. Η τροφη που ριχνω ειναι πολυ ελαχιστη, pellet και καθε 5 μερες πολυ λιγο mysis, αφου ζωντανα αυτη την στιγμη εχω 1 γαριδα, 1 damsel, 6 turbo snail, 2 hermit, 1 αστερια και 1 αχινο.

Τωρα σκεφτομαι αν βαλω πιο πολλα ψαρια και αυξηθουν πως θα μηδενιστουν αν απο το 2 δεν παει στο 0.

Εχουν μπει k mangroves.post-7349-1279568065_thumb.jpgpost-7349-1279568627_thumb.jpg

Στον ενα turbo snail ειχε μια απταισια που τον εβγαλα την καθαρισα καλα και τον ξαναβαλα, και ενα tube worm πρεπει να ειναι, που το αφησα.post-7349-1279569318_thumb.jpgpost-7349-1279569278_thumb.jpg

Το πισω γυαλι δεν το καθαριζω, θα εχω προβλημα?post-7349-1279569240_thumb.jpg

Ετσι οπως βλεπω σε 5-6 μερες δεν θα εχει αλγη το ενυδρειο με την δουλεια που κανουν το συνεργειο καθαρισμου. Μετα θα πρεπει να τους ριχνω τιποτα τροφη ή θα συνεχισει να αναπτυσεται αλγη?

post-7349-1279569465_thumb.jpg

οσο και να μην βλεπεις αλγη παντα θα υπαρχει....

επεισης το θεμα ειναι υποκειμενικο για την πλατη....αν δεν σου αρεσει την καθαριζεις....

προβλημα δνε υπαρχει.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ματι που εχεις! :thumbup: (για την aiptasia)

Τα μαγκροβια απο που τα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ματι που εχεις! :excl: (για την aiptasia) ναι οντως οτι μπει μεσα ειναι μελετιμενο.

Τα μαγκροβια απο που τα πηρες? απο ebay. ερχονται τυλιγμενα σε υγρασια και αντεχουν μια χαρα: http://cgi.ebay.co.uk/Red-Mangrove-Plants-...=item3358d90b15

Τωρα εχω ακομη μια απορια. Τα σαλιγκαρια και σε σας αφηνουν αυτη την γλεινα?(δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται, αυτο το σαλιο τους πρεπει να ειναι που αφηνουν και τα σαλιγγαρια της ξηρας), επειδη παντου εωρειται κ δεν ειναι ωραιο. Ειναι οι turbo snail SP. Ισως να ειναι αρκετα 6 σαλιγκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδικα οταν περπατανε στην αμμο,αλλα διαλυεται πολυ γρηγορα και δεν υπαρχει κανενα θεμα.

6 σαλιγκαρια σε 300 λιτρα δεν ειναι καθολου πολλα.Μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδικα οταν περπατανε στην αμμο,αλλα διαλυεται πολυ γρηγορα και δεν υπαρχει κανενα θεμα.

6 σαλιγκαρια σε 300 λιτρα δεν ειναι καθολου πολλα.Μην ανησυχεις

Μηπως ειναι και λιγα............;;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η ιδέα με τις μαγκρόβιες.Τα σαλιγκάρια σίγουρα δεν είναι πολλά, θα μπορούσες να βάλεις και κάποιο άλλο είδος για ποικιλία.Τον αστερία ίσως βιάστηκες να τον βάλεις.Ο συγκεκριμένος αχινός γίνετε τέρας οπότε μπορεί να χρειασθεί να τον απομακρύνεις αργότερα.

Εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...