Jump to content

Corydoras Panda


koulos

Recommended Posts

το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα και φιλοξενεί προς το παρόν 10 green neon tetra και 1 ancistrus sp3. έχω φίλτρο eheim biopower 160 με βιολογικό υλικό που στο άμεσο μέλλον θα αντικατασταθεί από ένα μικρό εξωτερικό. στο ενυδρείο μελλοντικά θα φιλοξενηθεί και ένα ζευγάρι apistogramma cacatuoides η apistogramma agassizii (δεν έχω αποφασίσει ακόμα). είδα τα corydoras panda και τα ερωτεύτηκα και λέω να προσθέσω στο ενυδρείο μερικά.

οι ερωτήσεις είναι 2.

1 αντέχουν τα λίτρα μου και το φίλτρο μου αυτή την ιχθυοφόρτιση?

2 ποσα να πάρω. λέω για 3 αλλα μήπως πρέπει να ζουν σε κοπαδακι τον περισσοτερων όπως τα υπόλοιπα cory?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. δεν είμαι τις γενιάς που βάζανε στα 30 λίτρα δέκα χρυσόψαρα και τρία καρχαριάκια για να δείξει το ενυδρείο τους και δεν καταλάβαιναν γιατί πέθαινε ένα ένα. αλλα με αυτά που έχω το ενυδρείο μου φαίνεται άδειο.δεν ξέρω a είναι (γιατί είμαι αρχάριος) αλλα σίγουρα έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

50*35*35 3 εκατοστά άμμος και γέμισμα ως επάνω. πιστεύω ότι τα καθαρά λίτρα νερού είναι 56 υπολογίζοντας και την ριζα που υπάρχει. αν το μονο πρόβλημα είναι το φίλτρο είπα ότι θα αλλαχθεί στο άμεσο μέλλον. δεν ξέρω αν είναι ένας μηνα η μια βδομάδα αλλα είναι στα άμεσα σχέδια μου. όσο γίαυτό που έχω τώρα το ένα του διαμέρισμα είναι γεμάτο με substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω 2 η 3 corydoras panda και η μεγάλη μου απορία είναι αν μπορούν να ζήσουν έτσι η θέλουν απαραίτητα κοπάδι τον 8 και άνω.

Link to comment
Share on other sites

έχεις neon, sp3, θα βάλλεις apistrogramma και panda. νομίζω δεν είναι μόνο θέμα λίτρων αλλά και περιβάλλοντος, κρυψώνων κλπ. Δες αυτό το ενυδρείο, μπορεί να έχει πολύ λίγα ψάρια, αλλά δεν το λες "άδειο". Έτσι δεν είναι; Μήπως να επενδύσεις και σε άλλους τρόπους να γεμίσει το ενυδρείο σου; :wacko: Τα ψάρια είναι η εύκολη και γρήγορη λύση, όχι η καλύτερη όμως!

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω 2 η 3 corydoras panda και η μεγάλη μου απορία είναι αν μπορούν να ζήσουν έτσι η θέλουν απαραίτητα κοπάδι τον 8 και άνω.

Στη θεση σου θα εβαζα πρωτα ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και μετα θα επελεγα ή απιστο ή 6-8 κορυ.

(Μακρυα απο αιχμηρο χαλικι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το έχω δει και είναι καταπληκτική δουλειά και σίγουρα δεν το λες άδειο. όταν το είδα μπορώ να σου πω ότι το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον nidal ήταν ποτε θα κάνει την επομενη αναπαραγωγή. σαν αρχάριος ομως δεν έχω σκοπό να βγω και να πω ότι παρουσιάζω κάτι "βιοτοπικο" αλλα ένα ενυδρείο που να μην δυσκολεύει την ζωή τον κατοίκων του και δεύτερον να μου αρέσει και να πίνω τον καφέ μπροστά του (μεχρι να παω σε περισοτερα λιτρα-δεν ξερω ποσο θα αντεξω μεχρι τοτε). όσο για τις κρυψώνες προσπαθώ για περισοτερές σε συνδυασμό φυσικά με χορό για βόλτες. το diy σπίτι του sp3 είναι υπό κατασκευή και η πιστιά μου έχει σπάσει τα νεύρα (από την μια πετάει δρομείς και μεγαλώνει και από την άλλη σαπίζει τα μεγάλα φιλα της).

Link to comment
Share on other sites

εχω αμμο carrat 6 οποτε δεν τα φοβαμε τα cory. απλα ελεγα να βαλω 2-3 ωστε να τα συνδιασω με τα απιστο που 8α ερ8ουν αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεσ καλο τι προτεινεις. ελεγα για το απλο τισ eheim. 2213 i 2215

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τα απιστόγραμμα τόσο καλά όσον αφορά στη κυριαρχικότητά τους και ειδικά σε κορυντόρας αλλά πιστεύω οτι αυτός είναι και κύριος παράγοντας που θα καθορίσει το αν χωράνε τα panda ή όχι.

Όταν ακούμε 54 λίτρα στο μυαλό μας έρχεται 60χ30χ30 (54 λίτρα μικτά, 1800 τετραγωνικά εκ) που όντως το σκέφτεσαι πολύ για το αν χωράνε όλα αυτά και μάλιστα αξιοπρεπώς αλλά το 35χ35χ50 (61 λίτρα μικτά, 1750 τετραγωνικά εκ) σε ξεκολλάει λίγο στα λίτρα αλλά σε κολλάει ίσως λόγω μήκους.

Μιάς και η επιφάνεια είναι σημαντική για τα γατόψαρα και τα απιστόγραμμα βλέπουμε οτι παρ' όλο που το ενυδρείο σου πέφτει λίγάκι σε εμβαδό σε σχέση με το κλασσικό, η διαφορά είναι μικρή, αντίθετα τα λίτρα αυξάνονται αρκετά και λόγω όγκου αλλά και δεδομένου οτι ένα ψηλό ενυδρείο (το δικό σου) θα "χάσει" λιγότερα λίτρα με τα ίδια εκατοστά άμμου σε σχέση με ένα κοντό.

Τα panda είναι από τα πιο μικρόσωμα είδη οπότε ένας βάθος άμμου 2-3 εκατοστά για να σκάβουν είναι μια χαρά αρκεί να προσαρμόσεις την επιλογή τυχόν φυτών αργότερα που μπορεί να είναι αναρριχώμενα (anubia, ) ώστε να μην έχεις πρόβλημα στήριξης, το μικρό τους μέγεθος επίσης θα σου επιτρέψει να φιλοξενήσεις την ελλάχιστη ομάδα των 5-6 ψαριών.

Το sp3 και τα green neon είναι αρκετά βολικά ψαράκια λόγω νωχελιτότητας και μεγέθους αντίστοιχα.

Το φίλτρο σίγουρα θα πρέπει να αλλάξει με κάποιο εξωτερικό και για αύξηση ικανότητας φίλτρανσης αλλά και για εξοικονόμιση χώρου.

Με ένα έξυπνο στήσιμο και αυστηρή τήρηση των παραπάνω θα το δοκίμαζα με αισιοδοξία. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το ελαχιστη ομάδα 5-6 είναι που με ανησυχεί τελικά. viciouscircle ήσουν αναλυτικότατος.ευχαριστω για τις πληροφοριες. από φυτά έχω ήδη ανουμπιες, βαλισνεριες, kaboba και αλλα δυο μικρά που δεν ξέρω τι είναι ("καλδεματα"). ήθελα να βάλω 2-3 αλλα... δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά. θα το σκεφτώ και θα σας πληροφορήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολλά 6 panda, είναι πολύ μικρά, μην κολλάς εκεί.

Αν θες δώσε καμιά φώτο να δούμε τι παίζει και πως θα αξιοποιηθεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα προσπαθήσω να βάλω μερικές φωτό γιατί του άλλαξα την διαρρύθμιση σήμερα και δεν έχω καινούριες. ευχάριστω για την βοήθεια

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το ότι για τα cory είναι σημαντική η επιφάνεια...

ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα..

1) Τις ανούμπιες τις έχεις δεμένες σε κάποια πέτρα ή ξύλο??

2) Είπες ότι θέλεις να βάλεις απιστο.. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στις συνθήκες νερού και θέλουν πολύ μαλακό νερό και ελαφρώς όξινο πεχα..

Τι μετρήσεις νερού έχεις?

Ακόμα σε περίπτωση που τελικά πάρεις ένα ζευγάρι απίστο και συμβεί κανένα ευχάριστο( γέννα), τείνουν σαν κιχλίδες που είναι να γίνουν επιθετικά προς τα άλλα ψάρια και τα κόρυ θα ήταν πολύ εύκολος στόχος....

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω ότι είναι δύσκολα αλλα είναι πανέμορφα και είναι μια πρόκληση για μένα για την περαιτέρω συνεχεια μου σε πιο απαιτητικές καταστάσεις... (θέλω να καταγγείλω τον nidal που μου τα έδειξε ένα πρωί σε φωτό σε μια συζήτηση επάνω και έχω κολλήσει από τότε)

λοιπον μετρησεις εχω:

ph 7 θα το κατεβασω αλλο λιγο με τυρφη

gh 8

kh 5

nh3-nh4 0

no2 0

no3 αυριο θα παρω test.......

οι μετρησεις εχουν γινει με υγρα τεστ api εκτος απο σκληρωτητες που ειναι tetra.

οι ανουμπιες ειναι δεμενες με μπετονια σε ενα ενυδρειακο ξυλο που εχω.

οταν θα μπουν τα απιστο, αν με αξιώσουν και δω καμια γεννα, πολύ δύσκολο απ' ότι έχω πληροφορηθεί και αφόσον με ξεκολλήσετε από το ταβάνι που θα φτάσω από την χαρά μου, σε μιση ώρα θα στηθεί άλλο ενυδρείο για να μπούν όλα τα υπόλοιπα ψαράκια και να αφήσω τα άπιστο στην ησυχία τους

μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα σε σχεση με το φιλτρο λέω να αποκτήσω το eheim ecco pro 130 η αλλιώς 2032. το είχε κανεις? είναι τόσο καλο όσο λένε? κάνει καθόλου θόρυβο (γιατί θα μπει σε κρεβατοκάμαρα)? γενικά τα αξίζει τα λεφτά του? να μην τα λυπηθώ?

Link to comment
Share on other sites

Εύγε!!!

Αυτή είναι σωστή φιλοσοφία!!

Να δοκιμάζουμε απαιτητικά πράγματα και να μην μένουμε στα ίδια!!!!

Σωστός ο παίχτης :wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί είχα ένα ζευγάρι σε 60L , καταπληκτικά, πανέμορφα ψάρια, :wacko:

Όταν ζευγάρωσαν όμως είχαν χτυπήσει τα πάντα...τα cory τα έβγαλα γιατί τους είχαν ξεσκίσει τα πτερύγια και είχα αφήσει μόνο ένα ζευγάρι ancistrus sp3 ,αργότερα τα έδωσα με πόνο ψυχής και έμειναν τα sp3 να γενούν ήσυχα τα μωρά τους...

(Θα ξανάβαζα απιστόγραμμα με cory αλλά σε ενυδρείο με μεγάλη επιφάνεια βυθού.)

το ενυδρειο το έτρεχα με ενα 2215.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο απέκτησα 3 cory panda. είναι κουκλια. μερικές φωτό από την προσαρμογή αλλα και του ενυδρείου μου όπως μου ζητήσατε. κάθε σχόλιο δεκτό. περιμένω συμβουλές για βελτίωση. σκέφτομαι να προσθέσω ακόμα 2 αλλα είμαι ακόμα σε σκέψεις...

post-18155-1271502843_thumb.jpg

post-18155-1271502855_thumb.jpg

post-18155-1271502867_thumb.jpg

post-18155-1271502880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί είχα ένα ζευγάρι σε 60L , καταπληκτικά, πανέμορφα ψάρια, :wacko:

Όταν ζευγάρωσαν όμως είχαν χτυπήσει τα πάντα...τα cory τα έβγαλα γιατί τους είχαν ξεσκίσει τα πτερύγια και είχα αφήσει μόνο ένα ζευγάρι ancistrus sp3 ,αργότερα τα έδωσα με πόνο ψυχής και έμειναν τα sp3 να γενούν ήσυχα τα μωρά τους...

(Θα ξανάβαζα απιστόγραμμα με cory αλλά σε ενυδρείο με μεγάλη επιφάνεια βυθού.)

το ενυδρειο το έτρεχα με ενα 2215.

φιλε south σου είχαν ζευγαρώσει εύκολα γιατί είχα διαβάσει κάπου ότι είναι δύσκολη η αναπαραγωγή τους. όντως είναι πανέμορφα και γί αυτό έχω ξετρελαθεί μαζί τους

ποσα cory είχες μέσα και ποια? εγώ έβαλα τώρα 3 κόρη και έχω ένα sp3 μάλλον θηλυκό και αρκετά φίρμα (αποφεύγει τα φώτα τις δημοσιότητας- δύσκολο να το φωτογραφίσω)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ψαράκια σου μόνο που πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 για να νοιώθουν άνετα ,είναι κοπαδόπαψάρα .Des to video και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι χρειάζονται 5-6. το έμαθα στην προηγουμενη σελίδα... αλλα επειδή θέλω να βάλω και τα άπιστο δεν ξέρω αν χωράνε περισσότερα. τώρα που τα είδα βεβαια μέσα στο ενυδρείο σκέφτομαι την προσθήκη άλλον 2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν νοιώσουν άνετα τα ψαράκια δεν πρόκειται να δεις την υπέροχη συμπεριφορά τους. Προσθήκη τουλάχιστον άλλα 3 (αν και για τα δικά μου ο μαγικός αριθμός ήταν 8) .

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος south σου έδωσε κάποια βασικά στοιχεία για συγκατοίκηση panda με apisto σε αυτά τα λίτρα, αξιοποίησέ τα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...