Jump to content

επιτελους μπηκε σε λειτουργεια


kostas1908

Recommended Posts

κανονικα το νερο για να φταση στο 6.6 θελη δυο μηνες περιπου ,αν ειναι καινουριο ενυδρειο.με το να ριχνης το ΡΗ με τυρφι η με ΡΗ Bufers δεν βοιθας το ενυδρειο σου ετση το κανεις επικινδινο για τα ψαρια που σκεφτεσε να βαλις μεσα.στιν ελλαδα το νερο ειναι πολυ σκληρο και δεν ειναι μονο το ΡΗ .αστο να τρεξη το ενυδρειο μην κανεις αλαγες νερου μην πλυνης τα φυλτρα και θα δεις πως θα πεση το ΡΗ.και αν το εισαι εκατο τις εκατο οτι το ΡΗ σου ειναι 7.5 ειναι πολυ καλο για αρχη!!

κι αν θελει 2 μηνες το ph για να κατεβει μετα με τις αλλαγες τη θα κανει.και πως θα κατεβαζω το ph στο βαρελι προετοιμασιας.ενοηται στο βαρελι θα εχω κατεβασει τις σκληροτητες

Link to comment
Share on other sites

με την αλαγη νερου παντα ανεβενη το ΡΗ. αλλα δεν χρειαζεται δυο μηνες για να πεση ξανα .μεσα σε μια δυο μερες θα εχει πεσει .

ΡΗ 6.6 και παρα κατο ειναι επικινδινα για καινουρια ενυδρεια.

τι ψαρια σκεφτεσε να βαλης !!

Link to comment
Share on other sites

με την αλαγη νερου παντα ανεβενη το ΡΗ. αλλα δεν χρειαζεται δυο μηνες για να πεση ξανα .μεσα σε μια δυο μερες θα εχει πεσει .

ΡΗ 6.6 και παρα κατο ειναι επικινδινα για καινουρια ενυδρεια.

τι ψαρια σκεφτεσε να βαλης !!

τωρα εχω 12 καρδιναλιους.σκεφτομαι να βαλω 5 σκαλαρια κανα ζευγαρι ραμιρεζι ενα πλεκο και ισως και κανενα απιστογραμα.γιατι ειναι επικυνδινο το 6.6 για καινουργιο ενυδρειο.απο φυτα οπως βλεπεις λιγα ειναι και δεν θα βαλω κι αλλα το kh ειναι στο 4 αρα δε θα εχω μεταβολες του ph προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

στρες , αροστιες απο καινουρια ψαρια.μια χαρα τα ψαρια που θες να βαλης για ξεκινιμα.ακομα και τα απιστοραμα που θελουν μαλακο νερο στο 7.5 δεν εχουν προβλημα.παντος πολυ ωραιο στισιμο για πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Τα tetra ειναι τροφη των σκαλαριων.

το ξερω αλλα θελω κι ενα κοπαδοψαρο μαζι με τα σκαλαρια και τα αλλα.αν μεγαλωσουν μαζι ελπιζω να μη τα φανε

Link to comment
Share on other sites

με το χαλικι τη να κανω.επηρεαζει πολυ πρεπει να το βγαλω?να θυμησω οτι το περισοτερο χαλικι ειναι χαλαζιακο.θα εχω προβλημα με το ph?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω τι σύστημα υπερχείλισης έχεις χρησιμοποίηση? Ιδιοκατασκευή? Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα υπάρχει θέμα? Άφησες κάποια τρύπα να παίρνει αέρα ώστε να διακόπτετε η ροή?

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αλλα θελω κι ενα κοπαδοψαρο μαζι με τα σκαλαρια και τα αλλα.αν μεγαλωσουν μαζι ελπιζω να μη τα φανε

Ολοι θελουν κοπαδοψαρα με τα σκαλαρια τους, αλλοι ελπιζουν και αλλοι απλα δεν ρισκαρουν τη ζωη των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...