Jump to content

Amano αναπαραγωγή.


Recommended Posts

Λοιπων απο οτι διάβασα το πυκνόμετρο της sera μετράει σε μια κλίμακα απο 1.000-1.040 πως θα το μετατρέψω σε ppm?Εχει να κάνει σχέση και με την θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

ppm: εκφράζει τα μέρη της διαλυμένης ουσίαςπου περιέχονται σε 1 εκατομύριο μέρη διαλύματος

Link to comment
Share on other sites

ppm: Μέρη στο εκατομμύριο (ppm). Συμβολίζεται με "ppm" και δηλώνει το ποσό μιας δεδομένης ουσίας σε ένα συνολικό ποσό του 1000000, ανεξάρτητα από τις μονάδες μέτρησης, εφόσον αυτές παραμένουν ίδιες. π.χ. 1 χιλιοστογραμμάριο ανά χιλιόγραμμο (1 mg/Kg), ppm = 1. Το 1 προς 106 αντιστοιχεί σε 1 σταγόνα νερού σε 50 L, ή σε 1 δευτερόλεπτο ανά 11.5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

34ppm ==>1.026

Αυτό ήθελα.Thanks viciouscircle :D πολυ χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα κομπιουτεράκι που νομίζω οτι σου κάνει, τι αλατότητες θες να μάθεις?

http://www.saltyzoo.com/SaltyCalcs/SgPptConv.php

Προσοχη μονο στον υπολογισμο γιατι το Calculator αυτο μετατρεπει σε PPT (Parts Per Thousand) και οχι σε PPM (Parts Per Million).

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη μονο στον υπολογισμο γιατι το Calculator αυτο μετατρεπει σε PPT (Parts Per Thousand) και οχι σε PPM (Parts Per Million).

Είπα να το γράψω αλλά δύσκολα μπερδεύεσαι, θα έβγαινε εκτός... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η αναλογία ειναι σωστή?: 34ppm ==>1.026

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτή η αναλογία ειναι σωστή?: 34ppm ==>1.026

Σωστός, μην αγχώνεσαι, το 1026 είναι το άνω όριο, αν θες για ασφάλεια παίζεις και χαμηλότερα πχ 1024 αν και δεν νομίζω οτι θα έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Ανέβασε μια φωτό από τα μικρά!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πυκνόμετρο μην πάρεις. Είναι τελείως άχρηστο. Μετράει πραγματικά στο περίπου. Η ρεφρακτόμετρο ή τίποτα.

Με τα περισσότερα αλάτια έχεις μία αλατότητα 1025 αν βάλεις 35 γραμμάρια αλατιού σε 1 λίτρο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πυκνόμετρο μην πάρεις. Είναι τελείως άχρηστο. Μετράει πραγματικά στο περίπου. Η ρεφρακτόμετρο ή τίποτα.

Με τα περισσότερα αλάτια έχεις μία αλατότητα 1025 αν βάλεις 35 γραμμάρια αλατιού σε 1 λίτρο νερό.

:D

Οπότε, ή δανείζεσαι από κάπου ένα ρεφρακτόμετρο ή το κάνεις βάση της τεράστιας εμπειρίας του κου Δημήτρη και παίρνεις ένα αλατάκι γνωστής μάρκας και βάζεις τα 35 γραμμάρια ανά λίτρο που αναφέρει.

Πάμε γερά να βγάλουμε μωρά :angry2:

Link to comment
Share on other sites

:D

Οπότε, ή δανείζεσαι από κάπου ένα ρεφρακτόμετρο ή το κάνεις βάση της τεράστιας εμπειρίας του κου Δημήτρη και παίρνεις ένα αλατάκι γνωστής μάρκας και βάζεις τα 35 γραμμάρια ανά λίτρο που αναφέρει.

Πάμε γερά να βγάλουμε μωρά :angry2:

ΟΚ σε αυτην την γέννα θα το κανω έτσι και μετα βλέπουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω... με ξεφτυλίσατε τώρα... τι θέλω και μιλάω ο άμοιρος για αλάτια αφού είμαι άσχετος... :angry2: ότι πείτε! :D

(Κύριε Δημήτρη χρειάζομαι επειγόντος ιδιέταιρα, αρκετά το έχω αναβάλλει...)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Γεννησαν οι αμανο. ;):hysterical::hysterical::rasp::D:angry2: Τελικα γι'αυτο πεταξε τα αυγά της.ΕΓΙΝΑ ΜΠΑΜΠΑΣ!!!!!!!

Εχω δει καμια δεκαρια λαβρες μαλλον τωρα βγαινουν!

:blink: Μπραβο!!!! Βαλε και καμια φωτογραφια να δουμε!!!!! :rasp: Συγχαρητηρια!!!!

Υ.Γ. Ξερω οτι ειναι λιγο ακυρο αλλα θα το πω... Εχω και εγω amano και εχω μια απορια!!! Προκειται να "αυγωθουν" εμενα οι δικες μου ή μπαα???Ευχαριστω!! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις αρσενικά και θυληκά ναι, γιατί να μην κυοφορήσουν (το είπα επιστημονικά έτσι; με παραδέχεσαι; :D)

Link to comment
Share on other sites

τέλος όμως το spam εδώ, πρόκειται για πολύ ενδιαφέρον θέμα και πρέπει να μείνει καθαρό. για άλλες απορίες κάνε αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια...

ΠΕριμενουμε ολοι τις φωτο με αγωνια. :D

Σε ποια περιοχη μενεις??

Μηπως μπορεσει κανενεα να περασει να σου μετρησει...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πληρης αποτυχια ;):hysterical:

Οταν εβαλα τις λαβρες στο αλμυρο νερο(2 λιτρα νερο 70g αλατι) στο 5λεπτο ψοφησαν ολες. :D:angry2:

Εχω ακομα μια ευκαιρια με την αλλη γαριδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να ανεβαινει σιγα σιγα η αλατοτητα?

Απ'οτι διάβασα δεν έχει σημασια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...