Jump to content

Ενα ακομα


enigma

Recommended Posts

Το λοιπον ...και εν ταχυ

Εδω και εναμιση μηνα το μονο που κανω ειναι να διαβαζω το ΑΖ ...

Νταξ οι πληροφοριες ειναι θησαυρος εδω μεσα και δυστηχος ειναι (μπορει) και η μονη πηγη !

Με ολα οσα διαβασα και εμαθα λοιπον συν τις συμβουλες σας ξεκινησα και αγωρασα το πρωτο μου 100αρι

Τωρα να σας πω την γοητεια ? νομιζω την ξερεται μονοι σας !

Ειναι απιστευτο ομως το ποσο γαληνη μπορει να σου δωσει μια <<γυαλα>> με νερο

Το 100αρι μου ειναι ακομα στο στρωσιμο (αν και μηδενισε η αμωνια τα νιτρωδη ειναι ακομα ψιλαααα)

Ειμουν δουλεια και σκεφτομουν την γυαλα στο σπιτι !!!

Σπιτι εχω πολυ δυσκολο χρονο και μπορω να το χαζευω (ναι ακομα και αδειο) λιγο ....

με ετρωγε

με ετρωγε .....

Εεεεεεε φαγωθηκα ρε παιδι μου ...

Αρχιζω να το ψαχνω απο εδω ...το ψαχνω και απο εκει ....

Τελικα .....

τσουπ ...

Βρεθικα με μια γυαλα ακομαααααααα.

Το cayman 40 ....

Οποιος ψαχνεται μπορει να μου πει (σε πμ μην κανουμε και διαφημιση ) πως μπορει να του βγει ..πολυ φθηνα να το παρει ....στην πραξη μου κοστισε 50 ευρο οπως το βλεπεται στην φωτογραφεια !

post-18440-1271592869_thumb.jpgpost-18440-1271592889_thumb.jpg

Ο λογος που φυσικα γραφω ολα αυτα σε αυτην την κατηγορια ειναι ο μελλοντικος του κατοικος !!!

Θα φροντισω να τον κανω πασακα τον μονομαχο μου !

καθε αισθητικη συμβουλη ειναι δεκτοτατη και φυσικα θα την ηθελα ...

Οπως το βλεπεται στις φωτογραφιες εχω βαλει για <<πλατη>>και στην αριστερη του πλευρα μια μπλε ζελατινα που ειναι για φωτα ....ΔΕΝ δειχνει να γυαλιζει ...αν γυαλισει την βλεπω να την <<κανει>>

το υποστρωμα που ηταν μαζι με το ενυδρειο ειναι λευκο χαλικακι (μαλλον ζαχαρι θα το ελεγα το χρωμα του)

Σκεφτομαι να μπουν μπροστα 2 3 ανουβιες απο πισω μερικες βαλισνεριες και ενα κερατοφυλο στην επιφανεια

αν βρω καμοια ωραια ριζουλα ...θα κανει μπλουμ και αυτη!

Καμοια πρωταση ακομα επι αυτου ?

Και μια ερωτηση ...

Το φιλτρακι που εχει το ενυδρειακι ....μπορει να ειναι και λιγο δυνατουλη ....μαλλον θα το <<μπουκωσω>>λιγο τες πα η ερωτηση σχετικα με το φιλτρακι εχει να κανει με το γεγονος οτι εχει ΜΟΝΟ σφουγκαρι μεσα του ...δεν εχει χωρο για μακαρονια (siporax)

Οκ λογικα θα πρεπει να μπορει να κρατησει μια καποια βιολογια πανω του αλλα φοβαμε οτι θα ειναι πολυ ευθραυστη ...τα φιλτρακια που εριξα μια ματια ΣΧΕΔΟΝ ολλα (για το μεγεθος που λεμε) ειναι χωρις χωρο για siporax

Αν λεω ΑΝ ριξω σε ενα μικρο δοχειακι η και ακομα χημα στο υποστρωμα μερικα siporax mini θα μπορεσουν εκει να βρουν μια κατοικια τα βακτιριακια η πρεπει ντε και καλα να ειναι μεσα στο φιλτρο ....?

Εναλακτικα σε ενα μικρο τουλι μερικα μακαρονιακια και βαλμενα ΜΠΡΟΣΤΑ στην εισοδο του νερου στο φιλτρο (να κοψω και λιγο ροη) θα εκανε δουλεια ...?? :wacko:

Εσεις πως εχεται λυσει το <<προβλημα>> στο δικο σας μονομαζοενυδρειο ?

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας !(Βαγγελης)

Link to comment
Share on other sites

:wacko::bowdown:

Με γεια το ενυδρειο.

Οντως και εγω πιστευω οτι αυτο το μοντελο ειναι απο τα καλυτερα-πολυτελεστερα ενυδρεια για μονομαχο.

Παρατηρησεις - προτασεις.

1. Το φοντο καθρεφτίζει. Οχι και οτι καλυτερο, γιατι θα προσφερει μονιμο αγχος στο ψαρι βλεποντας πιθανο ανταγωνιστη μεσα στον καθρέφτη.

2. Για βυθο θα προτιμουσα πιο σκουρο χρωμα. Αλλα βλεπεις πως θα παει.

3. Για φυτα, δεν θα επελεγα βαλισνερια ειναι πολυ ψηλο φυτο για τοσο χαμηλο ενυδρειο. Τα αλλα ΟΚ. Θα προτιμουσα ομως ασιατικα (δεμενη moss πνω στη ριζα, και java fern δεμενη επισης, limnophila sessiliflora κλπ)

4. Για τη φιλτρασνη μην ανυσυχεις και τοσο. Ενα ψαρακι θα ειναι μονο αντε να βαλεις και κανενα σαλιγγαρι για καθαρισμα ή/και καμια amano γαριδα.

Φτανει το σφουγγαρακι.

Εξαλλου πιο πολυ ροη κοβει το σφουγγαρι παρα το σιποραξ.

Αν του εβαζες και πολλα φυτα ουτε καν φιλτρο δεν θα χρειαζοταν, αν ησουν τακτικος με ανανεωση με φρεσκο νερο και με βοηθεια απο ενα πολυ μικρο απλο κυκλοφορητη ισα να μη μενει ακινητο τελειως το νερο.

Αν εχει σκληρο νερο και ψηλο πεχα η βρυση σου, μπορεις να προσθετεις στο ενυδρειακι και κανενα ξερο φυλο (πχ catappa απο ebay, ή απο πλατανι κλπ κανε αναζητηση στο φορουμ επι αυτου του θεματος)

Για να κοψεις τη ροη στο φιλτρο, πρωτα θα κοιταξεις αν εχει ρυθμιστη ροης και θα το κοψεις στο ελαχιστο, μετα θα αναζητησεις αν υπαρχει εξτρα για το φιλτρακι αυτο καποιο εργπστασιακο spraybar και μετα αν δεν βρεις τπτ, φτιαξε πατεντα μονος σου ενα και γυρνα το να χτυπαει στο τζαμι. πχ

th_P6090017c.jpg

:wub:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση

Στο θεμα του φοντου ...ναι η αληθεια ειναι οτι βλεπω ανακλαση ...εφυγε κιολας ....αντε να βρω κανα σκουροχρωμο χαρτονι τωρα :wub:

Το χαλικακι το ειχε μεσα η συσκευασια ....δεν μου πολυαρεσει και εμενα δεν ειναι τοσο λαμπερο οσο δειχνει η φωτο (την ευγαλα απο κινητο) αλλα και παλι θα το ηθελα λιγο ποιο σκοτινο ...ελεγα μηπως αγωρασω λιγο χαλικι η και αμμο και ριξω λιγο απο πανω ...να καλυψει το πολυ ....!

Τα φυτα που λες (μιας και μεχρι τωρα οτι φυτο εψαχνα ηταν για το μεγαλο) ειναι ευκολα και αυτα ε?

Δηλαδη μπλουμ στο χαλικακι αντε καμοια ταμπλετα απο κατω ?

Οκ για το φιλτρο το καταλαβα ... παρολα αυτα (ως future reference ) siporax πεταμενο στον βυθο κανει δουλεια αραγε η πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο ?(λογικα εκει θα πρεπει να εχει περισσοτερο οξυγονο ...αλλα μονο αυτο?)

Μετρηση εχω κανει μονο στο σπιτι για ph του νερου (ξεχασα να φερω και στην δουλεια) αλλα σε γενικες γραμμες θελω κανα πλατανοφυλο ... δεν νομιζω να μου το παραμαλακωσει ε? :wub:

Ρυθμιστη ροης δεεεεε οπωτε παμε για πατεντα ...εν το μεταξυ εχω αγωρασει (για αλλη δουλεια) ενα φιλτρακι κινεζικο και πρεπει να εχει εκεινο μεσα spray bar ...θα δω μπας και μπαινει σε αυτο

Παντως σε γενικες γραμμες θελω να το γεμισω φυτα (χαμενα δεν θα πανε να βγαινει κλαδεμα και για το μεγαλυτερο) θα γινει κουκλι ...Θα σας βαζω και φωτο για συμβουλες ...ναστε καλα ρε παιδια ...δεν ξερω για εμενα ...αλλα ο μονομαχος μου θα σας ευχαριστει :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για την limnophila sessiliflora θα έλεγα όχι γιατί είναι ένα φυτό που θέλει πολύ φωτισμό για να αναπτυχθεί σωστά και αν δεν υπάρχει αρκετός φωτισμός θέλει οπωσδήποτε CO2.

Αντί για Vallisneria μπορείς να βάλεις Sagittaria. Μοιάζει με Vallisneria, ψηλώνει λιγότερο και είναι σχετικά εύκολο φυτό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη ...μου αρεσει η βαλισνερια (ετσι που κανει σαν φυκια ....) θα ψαξω αυτο που λες αν βρω θα παρω να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο...

Είμαι σίγουρος ότι θα βγει κάτι πολύ πολύ καλό!!

Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έρχεσαι στις συναντήσεις να κανονίσουμε να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα δεν ερχομου (νεο μελος γαρ)

Αλλα θα κανονισω να ερθω επειδη θα ηθελα να σας γνωρισω ....

να εξηγουμαστε ομως ....Αν η συναντηση ειναι στις 8 του μαιου ....δεν μπορω να ερθω(πρωτα ο θεος)

ΓΕΝΝΑΜΕ ....ενα γιοκα ....ΝΑ (με το συμπαθειο) :wacko::bowdown::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

Edit τωρα διαβασα οτι ΕΙΝΑΙ 8 μαιου ....

επομενη συνατηση λοιπον

Link to comment
Share on other sites

1. Στο θεμα του φοντου ...ναι η αληθεια ειναι οτι βλεπω ανακλαση ...εφυγε κιολας ....αντε να βρω κανα σκουροχρωμο χαρτονι τωρα :bowdown:

2. ...ελεγα μηπως αγωρασω λιγο χαλικι η και αμμο και ριξω λιγο απο πανω ...να καλυψει το πολυ ....!

3. siporax πεταμενο στον βυθο κανει δουλεια αραγε η πρεπει να ειναι μεσα στο φιλτρο ?(λογικα εκει θα πρεπει να εχει περισσοτερο οξυγονο ...αλλα μονο αυτο?)

4. ..θελω κανα πλατανοφυλο ... δεν νομιζω να μου το παραμαλακωσει ε? :wacko:

5. ...εν το μεταξυ εχω αγωρασει (για αλλη δουλεια) ενα φιλτρακι κινεζικο και πρεπει να εχει εκεινο μεσα spray bar ...θα δω μπας και μπαινει σε αυτο

1. Αν ειναι σκουροχρωμο το χαρτονι παλι θα εχεις προβλημα αντανακλασης. Δοκιμασε κατι ανοιχτοχρωμο ή τιποτα.

2. Δεν κανει να ανακατευουμε διαφορετικου διαμετρηματος χαλικι αμμο (εδω λεει γιατι, εκει που λεει "Το ενυδρείο βρωμάει, γιατί;").

Και δευτερον γιατι στο τελος το ψιλο υλικο (αμμος) θα περασει αναμεσα απο το χοντρο (χαλικι) και επανω θα μεινει παλι το χαλικι.

3. Κατι γινεται αλλα σε πολυ μικρο βαθμο. Ανωφελο τελικα και οπως ειπαμε δεν χρειαζεται κατι ιδιατερο για τους ρυπους ενος μονο ψαριου, τα φυτα και μονο φτανουν να τους τραβανε.

4. Δεν θα το στουμπωσεις και στα φυλλα, Ξεκινας με ενα φυλο και βλεπεις μετα απο 3-4 μερες τι εχει γινει.

5. Αν δεν εχει μεγαλυτερη ροη απο το ηδη υπαρχον δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

1. Για την limnophila sessiliflora θα έλεγα όχι γιατί είναι ένα φυτό που θέλει πολύ φωτισμό για να αναπτυχθεί σωστά και αν δεν υπάρχει αρκετός φωτισμός θέλει οπωσδήποτε CO2.

2. Αντί για Vallisneria μπορείς να βάλεις Sagittaria. Μοιάζει με Vallisneria, ψηλώνει λιγότερο και είναι σχετικά εύκολο φυτό

1. Δεν το ειχα για τοσο απαιτητικο. Σιγουρα οσο πιο ππολυ τα προσεχουμε τα φυτα τοσο πιο καλα αναπτυσονται και γινοται πιο εντυπωσιακα αλλα το ειχα για δυο χρονια σε ενυδρειο με μετριο φωτισμο χωρις διοξειδιο, με ελαχιστα λιπασματακια και δεν ηξερα που να πεταω τα κλαδεματα.

2. Η sagittaria πολυ καλη ιδεα στη θεση της Vallisneria για χαμηλα ενυδρεια. :wacko:

Επισης ο echinodorus tenellus.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον αρχισαμε με τις ανακαταταξεις ...

Το αθλιο χαλικι εφυγε ...

το ιδιο και η μπλε ζελατινα ..

μεχρι στιγμης μενουμε χωρις τιποτα για πλατη ...στην πορεια βλεπουμε

Αγωρασα καινουργιο υποστρωμα ...τωρα αμμο το λες ?χαλικι το λες ?

Καφε μπεζ φυσικη αμμο γραφει το χαρτακι παντως !

Ενα μοπανι ξυλο και μια κουκλιτσα ανουβια η οποια μου εδωσε για καλημερα 3 κλαδεματα

Α α και εναν γλυκητατο λαθρεπιβατη που με την προοπτικη οτι ειναι αστρωτο το ενυδρειο ακομα αμφηβαλω για την τυχη του :wub:

Επεισης οποιος δεν εχει ματια .....

Το φιλτρακι ΕΧΕΙ ρυθμιστη ροης και τον εβαλα στο χαμηλοτερο σημειο του φυσικα

Βαζω και 2 καινουργιες φωτο

Λιγο κατανοηση για την κοκκινη κλωστη ....στην δουλεια ειναι το ενυδρειο ...και το να βρω κλωστη στην πραξη

αποδειχτηκε ...δυσκολοτερο και απο το να βρω καινουργιο ενυδρειο :bowdown:

Γιαααα αρχηστε τις γνωμες ...

Φυσικα ειναι ευπροσδεκτες αλλιως δεν θα τις ζυταγα !!! :ninja:

post-18440-1271700555_thumb.jpgpost-18440-1271700538_thumb.jpg

ps Για Sagittaria κοιταξα αλλα δεν ειχε το μαγαζι ....συν οτι μου υποσχεθηκανε και κλαδεμα :wacko::wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο.

Για δεσιμο καλυτερα η κλωστη να ειναι ιδιο χρωμα με το ξυλο ή βαλε καλυτερα πετονια ψιλη διαφανη (δεν δενουμε σφιχτα το κορμο στοπ ξυλο και χαλασει)

Ακομα και στη χαμηλοτερη ροη το φιλτρο θα κοιταγα να εφτιαχνα ενα spraybar.

:bowdown:

ΥΓ το θερμομετρο για γκοτζιλοενυδρειο ειναι? :wacko:

Βαλτο τουλαχιστον στο πλαινο τζαμι :wub:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ το θερμομετρο για γκοτζιλοενυδρειο ειναι? :wacko:

:bowdown::wub::wub: χα χα χα

Σωστος!! Ενταξυ το εβαλα να δω που ειμαι θα παρω ενα μικρο ψηφιακο χα χα χα

να σαι καλα με εκανες και γελασα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update

Λοιπον 15 μερες μετα απο την πρωτη μερα που πηρε μπρος το ενυδρειακι ...εχω τον μικρο δικο μου προσωπικο

θαλαμο αεριων για ψαρακια (οποιος θελει να κανει ευθανασια στο ψαρακι του ας μου πει :angry2:;) )

Αμωνια 0.5 mg/l

No2 2mg/l

No3 50 mg/l

Απο οτι δειχνει εχει ψιλο παρει μπρος ο κυκλος του αζωτου απλα ακομα δεν ειναι σε οικανοποιητικα επειπεδα οι αποικιες των βακτηριων

παρατηρηση 1η ..σε στρωσιμο με τροφη τα πλαναρια φυγην αδυνατον ! Δεν εχω κανει τα λαθη του πρωτου ομως και ετσι εχει απλα λιγα !Πολυ λιγα φλεικς καθε 3 4 μερες μεσα στην αποχη (αν και αρκετα τελικα βρισκουν το δρομο προς την <<ελευθερια >>και πλεουν μεσα στο νερο ) Οταν θα ερθει ο μαγκας μεσα θα τα <<καθαρισει>> Η μικρη σχετικα αμωνια μπορει και να οφειλεται στο οτι βαζω λιγη τροφη ...? δεν ξερω θα δουμε

εχω τουλαχιστον αλλο τοσο μεχρι να βαλω τον πιτσιρικο μεσα!

Το νερο εχει παρει μια κιτρινηλα που απλα τα σπαει :D τρελο θεαμα !

Εδω και 2 μερες εβαλα μεσα τα εξεις φυτα (οι μετρησεις ειναι πριν την προσθηκη)

Μια βαλισνερια που περισσεψε ως κλαδεμα απο το μεγαλο (μην βαρατε αν γινει ενοχλητικα μεγαλη η θα φυγει η θα φαει σοβαρο κλαδεμα ...αν και η κοπελα στο πετ σοπ μου την εδωσε για αυτες που δεν μεγαλωνουν πολυ για την <<μεση>> του ενυδρειου)

Μια υδροφυλια (καπως ετσι ) και αυτη περισεμα απο το μεγαλο μια ριζουλα με 3 φυλαρακια

και ενα δειγμα (παλι περισια απο το μεγαλο τελικα το τσαμπα δεν το αντιπαθισε ουδεις :hysterical: )κερατοφυλου

Να δουμε αν θα παρει μπρος μιας και στο μεγαλο ..ακομα δεν λεει ! :hysterical:

Ερωτηξης τωρα τοσο η βαλισνερια οσο και το κερατοφυλο ΑΝ παρουν μπρος και μεγαλωσουν υπαρχει περιπτωση να <<κλεισουν>.την επιφανεια του ενυδειου σε τετοιο βαθμο ωστε ο μονομαχος να ΜΗΝ μπορει να παρει ανασα απο την επιφανεια?

Να και δυο φωτογραφειες ..

post-18440-1272879257_thumb.jpg

post-18440-1272879275_thumb.jpg

επεισης στην πρωτη οπως κοιταμε δεξια εκει που εχει κενο ...ελεγα μπας και εβαζα αυτην την στρογγυλη μπαλιτσα (που στην πραξη ειναι μπαλα αλγης) κανει για το ενυδρειο αυτο ?

Γνωμες σε γενικες γραμμες ?

Link to comment
Share on other sites

Εξελισεται ομρφα σιγα σιγα...

Βαλε καποιο Φοντο με μια αφησα πισω θα δειξει πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα παει.

Αν κλεισει η επιφανεια δεν θα εχει το ψαρι προβλημα (θα βρισκει διοδο) απλα θα ειναι πολυ σκοτεινο το ενυδρειο και θα υπαρχει ελειψη φωτος για τα υπολοιπα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

:D

Θα βρουμε την ακρη λοιπον !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...