Jump to content

Juwel Rio 110lt


nasos

Recommended Posts

Μιάς και μου άνοιξε το 300 άρι που είχα σκοπό να παρουσιάσω είπα να σας δείξω το μικρό μου καμάρι.

Λίγα λόγια για το ενυδρείο ,

είναι το Rio 110 με διαστάσεις 80 χ 35 χ 45 με 110 λίτρα καθαρά,

έχει υπόστρομα της DENNERLE και ψιλό χαληκάκι και λειτουργει 10 μέρες τώρα και κοσμεί το υπνοδωμάτιο της

αρραβωνιαστηκιάς μου που απο τα 30 λίτρα που της είχα πάρει ήθελε μεγαλύτερο :wacko::bowdown: .

Απο ψαράκια έχει:

10 Guppy

3 Corydoras

1 Apple snail Gold

και πολλά μωράκια Guppy

Από φυτά έχουμε :

3 Αnubias Barteri nana

1 Hygrophilia corymbosa siamensis

1 Hygrophilia corymbosa angustifolia

1 Echinodorus bleheri

1 Nesaea spec

αρκετό κερατόφυλλο

Διακόσμηση :

1 ενυδρειακή ρίζα

αφίσα στην πλάτη του ενυδρείου με φυτά

Φίλτρανση :

1) Fluval 105 γεμάτο με siporax , substrat pro και τα σφουγγάρια του

2) εσωτερίκο της JUWEL με siporax , μπλέ σφουγγάρι και υαλοβάμβακα ( tunze)

To fluval δουλέυει πάνω απο 3 μήνες στο 30λιτρο με τα υλικά του και το siporax στο εσωτερικό

φίλτρο είναι απο το 300λιτρό μου ( full βιολογία :wub: )

Θέρμανση :

Juwel 100 w

25 C

Λίπανση :

1) Διοξίδιο της DENNERLE με σκάλα και μετρητή φυσαλίδων

2) Seachem flourish ( κάθε βδομάδα)

3) Seachem Iron

4) DENNERLE υπόστρωμα

5) DENNERLE starter σε κάθε ρίζα

Μετρήσεις :

ph : 7,5

gh : 9

kh : 5

NO3 : 12,5

NH3-NH4 : 0

οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τέστ TETRA

Aντιχλώριο :

Seachem prime

Aλλάγές Νερού :

30% κάθε βδομάδα

για φωτό ζητάω την βοηθειά σας γιατί δεν γνωρίζω πως μπορώ να κάνω upload

Link to comment
Share on other sites

αφού πήρα άμεση απάντηση για τον τρόπο upload foto απο το μέλος viciouscircle τον οποίο και ευχαριστώ τις βάζω και κάθε παρατήρηση δεκτή .

post-17657-1271613206_thumb.jpg

post-17657-1271613694_thumb.jpg

το εξωτερικό φίλτρο

post-17657-1271613735_thumb.jpg

το εσωτερικό με το CO2

post-17657-1271613783_thumb.jpg

τα 2 απο τα 3 γατοψαράκια

post-17657-1271613848_thumb.jpg

και μία απο τα πλάγια

post-17657-1271613881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια, περιποιημένο ενυδρείο μέσα έξω, έχω μερικές παρατηρήσεις :wacko:

1. Αυτή την αρραβωνιαστικιά μην τη χάσεις φαίνεται να είναι η κατάλληλη για σένα

2. Τις ανούμπιες φαντάζομαι ότι δεν τις φύτεψες στο χαλικάκι (δεν φαίνεται καλά) και τις έχεις δεμένες (που?), Θα προτιμούσα τις ανούμπιες στη θέση της Nesaea και αντίστροφα

3. Αυτή η πανέμορφη ρίζα σίγουρα έχει κάποιο καλύτερο τρόπο για να μπει ώστε να αναδειχθούν καλύτερα τα όμορφα "κέρατα" που έχει.

4. Η πέτρα που έχεις αριστερά είναι πολύ μοναχική. Θέλει παρέα δύο τρεις ακόμη.

5. Το αγγείο γενικά δεν μας αρέσει εμάς εδώ (γιατί είμαστε μια παρέα στριμμένων :bowdown: ) αλλά περί γούστου αν σου αρέσει εσένα τότε να το κρατήσεις. Αν είναι ανοικτό μόνο από μπροστά τότε θα πρότεινα η είσοδος του να είναι πιο χαμηλά κοντά στο χαλίκι (να μπαίνει κανένα corydoras μέσα). Αν είναι ανοικτό και στον πάτο τότε μάλλον είναι ΟΚ (αλλά και πάλι καλύτερα πιο χαμηλά η είσοδος).

6. Πάντως αντί για την πέτρα, εκεί θα έβαζα ακόμα μια ρίζα λιγότερο ογκώδη από αυτήν που έχεις που μαζί με την άλλη να σχηματίζει μία "αψίδα". Μία ρίζα επιλεγμένη με πολλαπλές παραφυάδες (red moor wood ιδανικά για τη θέση αυτή).

Τέλος, αν το ΚΗ σου είναι 5 και το ΡΗ 7,5 τότε η συγκέντρωση CO2 που έχεις τελικά μέσα στο νερό σου είναι μάλλον πολύ μικρή ως και αμελητέα για τα φυτά σου. Δεν ξέρω αν μπορείς να αυξήσεις τις φυσαλίδες με το σύστημα που έχεις, αλλά αν μπορείς δώσε ένα 30% παραπάνω και ξαναμέτρα μετά από λίγες μέρες.

Επίσης καλό είναι να κατεβάσεις και λίγο το ΡΗ προς το 7 - 7,2 (μια και τα corydoras είναι μαθημένα σε πιο όξινο, τα guppies σε πιο αλκαλικό οπότε ας είναι ουδέτερο, να ανέβει και η συγκέντρωση CO2). Μάλιστα θα έλεγα πρώτα καλύτερα κατέβασε σιγά σιγά το PH στο 7 με 7,2 (παρά να αυξήσεις το διοξείδιο).

Link to comment
Share on other sites

όμορφο είναι. εγώ το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να αλλάξω το φόντο. θα έβαζα ένα μονόχρωμο χαρτόνι σκούρο κατά προτίμηση για να αναδειχθούν τα χρώματα τον ψαριών και τον φυτών η θα το έβαφα με πλαστικό που φεύγει εύκολα σε περόπτωση αλλαγής concept

μονο το fluval δεν σε καλύπτει από φιλτράρισμα ώστε να βγάλεις το εσωτερικό και να εκμεταλλευτείς όλο το χορό?

θα έβγαζα το πιθάρι. αυτό το ξέχασα

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

:wacko: και εμενα μου αρεσει συμφωνω με τα παιδια.

αλλα και κατι ακομα τις μπριζες να τις βαλεις σε αλλη θεση μακρια απο το φιλτρο και το νερο.δεν θελει πολυ να γινει το κακο.

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που έχεις Fluval μου αρκεί...

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια, περιποιημένο ενυδρείο μέσα έξω, έχω μερικές παρατηρήσεις :wacko:

1. Αυτή την αρραβωνιαστικιά μην τη χάσεις φαίνεται να είναι η κατάλληλη για σένα έχει γίνει χειρότερη απο εμένα :bowdown:

2. Τις ανούμπιες φαντάζομαι ότι δεν τις φύτεψες στο χαλικάκι (δεν φαίνεται καλά) και τις έχεις δεμένες (που?), Θα προτιμούσα τις ανούμπιες στη θέση της Nesaea και αντίστροφα οχι δεν είναι φυτεμένες απλά κρατιουνται απο τις μακρυές ΄ριζες που έχουν και όλος ο κορμός είναι έξω, πάνε καλά και η μία έβγαλε και λουλουδάκι

3. Αυτή η πανέμορφη ρίζα σίγουρα έχει κάποιο καλύτερο τρόπο για να μπει ώστε να αναδειχθούν καλύτερα τα όμορφα "κέρατα" που έχει. δεν χωράει η ρουφιάνα με άλλον τρόπο και τι να κάνω τώρα αφού της άρεσε και την διάλεξε , αφορμη για μεγαλύτερο ενυδρείο αργότερα το κόβω :wub:

4. Η πέτρα που έχεις αριστερά είναι πολύ μοναχική. Θέλει παρέα δύο τρεις ακόμη. έχεις απόλυτο δίκιο απλά έτυχε και σε εμένα μία στραβή με το δικό μ ενυδρείο και δεν έχω προλάβει να την πάω να διαλέξει και με έχει φάει [/color]

5. Το αγγείο γενικά δεν μας αρέσει εμάς εδώ (γιατί είμαστε μια παρέα στριμμένων :wub: ) αλλά περί γούστου αν σου αρέσει εσένα τότε να το κρατήσεις. Αν είναι ανοικτό μόνο από μπροστά τότε θα πρότεινα η είσοδος του να είναι πιο χαμηλά κοντά στο χαλίκι (να μπαίνει κανένα corydoras μέσα). Αν είναι ανοικτό και στον πάτο τότε μάλλον είναι ΟΚ (αλλά και πάλι καλύτερα πιο χαμηλά η είσοδος). δεν μου αρέσει , αλλά τι να κάνω και εγώ με καταλαβαίνεται

6. Πάντως αντί για την πέτρα, εκεί θα έβαζα ακόμα μια ρίζα λιγότερο ογκώδη από αυτήν που έχεις που μαζί με την άλλη να σχηματίζει μία "αψίδα". Μία ρίζα επιλεγμένη με πολλαπλές παραφυάδες (red moor wood ιδανικά για τη θέση αυτή). πολύ καλή ιδέα θα το κοιτάξω και θα βάλω φωτό.

Τέλος, αν το ΚΗ σου είναι 5 και το ΡΗ 7,5 τότε η συγκέντρωση CO2 που έχεις τελικά μέσα στο νερό σου είναι μάλλον πολύ μικρή ως και αμελητέα για τα φυτά σου. Δεν ξέρω αν μπορείς να αυξήσεις τις φυσαλίδες με το σύστημα που έχεις, αλλά αν μπορείς δώσε ένα 30% παραπάνω και ξαναμέτρα μετά από λίγες μέρες.

Επίσης καλό είναι να κατεβάσεις και λίγο το ΡΗ προς το 7 - 7,2 (μια και τα corydoras είναι μαθημένα σε πιο όξινο, τα guppies σε πιο αλκαλικό οπότε ας είναι ουδέτερο, να ανέβει και η συγκέντρωση CO2). Μάλιστα θα έλεγα πρώτα καλύτερα κατέβασε σιγά σιγά το PH στο 7 με 7,2 (παρά να αυξήσεις το διοξείδιο).

για το ph και το kh θα σας ξαναπώ σε λίγες μέρες γιατί το ph ήταν 8,5 και με το που έβαλα CO2 έχει αρχίσει σιγά σιγά και πέρνει την κατιούσα και το ΚΗ την ανιούσα , οπότε θα το κοιτάξω ξανά.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα τα σχόλια και να σας πώ οτι είναι το πρώτο μου φυτεμένο και το χρωστάω σε όλους εσάς

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου αλλά δεν συμφωνώ με την ψαροσύνθεση...

Τα γκάπυ απλά συμβιβάζονται στις συνθήκες νερού που τα έχεις..

gh 9 & pH 5 πιστεύω είναι πολύ χαμηλά για γκάπυ....

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου αλλά δεν συμφωνώ με την ψαροσύνθεση...

Τα γκάπυ απλά συμβιβάζονται στις συνθήκες νερού που τα έχεις..

gh 9 & pH 5 πιστεύω είναι πολύ χαμηλά για γκάπυ....

το ph είναι 7,5 και απο συνθήκες νομίζω οτι είναι εντάξει σύμφωνα με αυτό .

Το ότι μεγαλώνουν αρκετά μωράκια και έχω συνέχεια γέννες νομίζω οτι αρκεί.

Δεν βάζω πρώτη φορά γκάπυ μέσα σε ενυδρείο μου , οπότε έχω διαβάσει σε τι συνθήκες ζουν και προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατον πιο κοντα στο νερο που θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτό το απόσπασμα...

Πρόκειται για ψάρια που έχουν πολύ μεγάλη προσαρμοστικότητα όσον αφορά τις ιδιότητες του νερού. Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1041

Σύμφωνα με το index του aquazone λέει πως το ιδανικό είναι πεχά 7.8-8 και gh 10-15

Αμα φυσικά έχουν προσαρμοστεί εδώ και καιρό σε αυτές τις συνθήκες και δίνουν συνέχεια και γέννες τότε οκ..

Για τα γατόψαρα όμως καταλληλότερο θα ήταν να υπήρχε άμμος στο βυθό, ή έστω χαλίκι μικρότερης κοκκομετρίας....

Καλή συνέχεια!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

όμορφο το ενυδρείο σου αλλά δεν συμφωνώ με την ψαροσύνθεση...

Τα γκάπυ απλά συμβιβάζονται στις συνθήκες νερού που τα έχεις..

gh 9 & pH 5 πιστεύω είναι πολύ χαμηλά για γκάπυ....

από τη στιγμή που το ενυδρείο του φίλου μας έχει μαζί corydoras και guppy εκ των πραγμάτων πρέπει να τα συμβιβάσει στο ουδέτερο ph. Διαφορετικά πρέπει να αλλάξει τη σύνθεση.

Κρίνοντας από τα νερά στα οποία συνήθως γεννιούνται και διατηρούνται και τα μεν και τα δε στις φάρμες και στα καταστήματα θα έλεγα ας ουδετεροποιήσει το ph ώστε να ισορροπήσει κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που το ενυδρείο του φίλου μας έχει μαζί corydoras και guppy εκ των πραγμάτων πρέπει να τα συμβιβάσει στο ουδέτερο ph. Διαφορετικά πρέπει να αλλάξει τη σύνθεση.

Κρίνοντας από τα νερά στα οποία συνήθως γεννιούνται και διατηρούνται και τα μεν και τα δε στις φάρμες και στα καταστήματα θα έλεγα ας ουδετεροποιήσει το ph ώστε να ισορροπήσει κάπου στη μέση.

Ναι με βάση την παρούσα ψαροσύνθεση αυτό που λες μάλλον είναι το πιο σωστό..

Link to comment
Share on other sites

Για τα γατόψαρα όμως καταλληλότερο θα ήταν να υπήρχε άμμος στο βυθό, ή έστω χαλίκι μικρότερης κοκκομετρίας....

Σίγουρα η πρώτη επιλογή για τα corys είναι η άμμος. Εκεί θα δείξουν τον χαρακτήρα τους σε όλο τους το μεγαλείο. Αλλά και το χαλικάκι που έχει ο nasos είναι αρκετά λεπτό και νομίζω πως είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ ναι τώρα που το ξαναείδα μου φαίνεται και εμένα οκ.

nasos, καλύτερα θα ήταν να πάρεις άλλα 3 να τα κάνεις ένα κοπαδάκι των 6, για να δεις ακόμα πιο ωραία συμπεριφορά...

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπατε τα περισσοτερα.

Εγω να πρωτοτυπήσω και να προτεινω μονο την αλλαγη του πολυμπριζου με ενα πολυμπριζο καλυτερης ποιοτητας με προστασία από αιχμές τάσης κλπ (10Α) ή ακομα καλυτερα με αυτο (13Α) και πανω σε αυτο τα πολυμπριζα σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτή την αρραβωνιαστικιά μην τη χάσεις φαίνεται να είναι η κατάλληλη για σένα

Εγώ λέω στην επόμενη αλλαγή νερού να κάνεις ενα τεστ! "Σκονταψε" πανω στον κουβα (και ριξ'τον εννοείται) ή ασε να σου φύγει απο το χερί το λάστιχο με το οποίο αλλαζεις νερό! Αν τρεξει να σου φέρει σφουγγαρίστρα είσαι πολύ καλα! Αν αρχίσει τις κατσάδες....!! :wub:

:wacko::bowdown:

Κατα τα άλλα πολύ όμορφο ενυδρείο! Τα είπαν όλα οι προηγούμενοι!

Θα πρότεινα και εγώ την πέτρα που έχεις στα αριστερα να την αλλαξεις με καποια φυσική πέτρα ή με κάποιο ξύλο γιατί κάνει πολύ μπαμ!

Καλή συνεχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! :bowdown:

Συμφωνα παντως με τις διαστασεις, τα λιτρα και τις φωτο που δινεις ειναι το record 80 και οχι Rio...

Kαλη συνεχεια! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! :bowdown:

Συμφωνα παντως με τις διαστασεις, τα λιτρα και τις φωτο που δινεις ειναι το record 80 και οχι Rio...

Kαλη συνεχεια! :wacko:

Σωστά μπερδεύτηκα γιατί την ημέρα που άνοιξα το topic αγόρασα και το δικό μου που είναι το RIO350lt.

Έγινε επεξεργασία - nasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...