Jump to content

μονομαχος


pozeras13

Recommended Posts

13λ καθαρα.

2ψευτικα φυτακια

1 ψευτικο κορμο

1 μικρο φιλτρο με χαμηλη ροη

1 θερμοστατη

1 θερμομετρο

γαλαζιο χαλικακι κατω

εδω ζει ο μονομαχος μου! θελω να βαλω και κανενα ακομα ψαρακι, μπορω να βαλω κανενα apple snail και 2 τιγρακια?

ευχαριστω!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκια με τίποτα... Θα τον ριμάξουν ...

Φίλε μου πάντως θα σου πρότεινα να τον βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο..

Τα λίτρα είναι λίγα...

Ένα applesnail θα ήταν πολύ καλή επιλογή για παρέα.. αλλά θέλεις περισσότερα λίτρα..

Είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις σταθερές τις συνθήκες του νερού σε τόσο λίγα λίτρα...

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. απλος για τα τιγρακια διαβασα στα αρθρα οτι κανουν και ειμαι σε αναζητηση ενος 20λ

Link to comment
Share on other sites

ότι κάνουν σε σχέση με τί??

Ένα ενυδρείο με 20 καθαρά λίτρα πιστεύω είναι το μίνιμουμ για έναν ευτυχισμένο μονομάχο..

Και επειδή οι τιμές σε αυτά τα λίτρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις ένα 30λιτρό για να το ευχαριστηθείς και εσύ περισσότερο...

Ο μονομάχος σου πως είναι??

Ανέβασε καμία φωτό να τον δούμε.. :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για να βάλεις και άλλα ψάρια! Και ο μονομάχος δεν θα αισθάνεται και τόσο καλά σε 13 λίτρα. Συν τα φυτά, ο κορμός και φίλτρο, τα καθαρά λίτρα είναι λιγότερα! Πόσο μάλλον για τιγράκια, που και πολύ επιθετικά είναι και θα τσακίσουν στην κυριολεξία τον μονομάχο σου, και πάνε σε κοπάδι, δηλαδή το λιγότερο 10!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για να βάλεις και άλλα ψάρια! Και ο μονομάχος δεν θα αισθάνεται και τόσο καλά σε 13 λίτρα. Συν τα φυτά, ο κορμός και φίλτρο, τα καθαρά λίτρα είναι λιγότερα! Πόσο μάλλον για τιγράκια, που και πολύ επιθετικά είναι και θα τσακίσουν στην κυριολεξία τον μονομάχο σου, και πάνε σε κοπάδι, δηλαδή το λιγότερο 10!!!

Ναι ναι θα τον κάνουν με τα κρεμυδάκια και είναι μεγάλο κρίμα!!!

Και αντί για τον ψεύτικο κορμό μπορείς να βάλεις κανένα όμορφο ξυλαράκι...

Link to comment
Share on other sites

εχετε απολυτο δικιο θα παρω μεγαλυτερο! ειναι μπλε και εχο ενα προβλημα με το νετ για να ανεβασω φωτος αλλα θα το διορθωσω. τι ψαρια να βαλω μαζι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να τον κρατήσεις μόνο του, με κανά δυο σαλιγκάρια, ανάλογα τα λίτρα του ενυδρείου που θα πάρεις... Και να βάλεις μέσα μπόλικα αληθινά φυτά και κανένα ξυλαράκι...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις συμβουλες και θα τις ακολουθησω απλα τα αδερφακια μου ηθελαν και κανα δυο γατοψαρα μαζι...ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις συμβουλες και θα τις ακολουθησω απλα τα αδερφακια μου ηθελαν και κανα δυο γατοψαρα μαζι...ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν πολύ τα γατόψαρα αλλά πάνε κοπαδάκια των 6 και άνω και σίγουρα θέλουνε πολύ περισσότερα λίτρα....

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λιτρα δεν θα εβαζα τιποτα αλλο παρα μονο ενα μονομαχο.

Ουτε καν applesnail.

Εβαλα 2 applesnails μονα τους σε ενα 20 λιτρο και με το ζορι κραταγα σταθερο το πεχα γιατι τραβαγαν ολα τα αλατα απο το νερο για το κέλυφος τους, και επεφτε πολυ η κεχα και μαζι και το πεχα.

Καθε 2 μερες εκανα αλλαγη 4 λιτρα.

Ενα τοσο μικρο ενυδρειακι με "κουρασε" περισσοτερο απο το 400αρι, να το παρακολουθω και να το κυνηγαω απο πισω.

Τελικα του εβαλα καμια 15αρια red cerry και ησυχασα (τροπος του λεγειν "ησυχασα" κανω 1-2 φορες αλλαγη την εβδομαδα 4λιτρα)

Για το 13λιτρο σου ακομα πιο μεγαλη προσοχη.

Τα τιγρακια αποκλειωνται για πολλους λογους

Ειναι σμηνοψαρα που φτανουν ενηλικα τα 7 εκ. και διατηρουνται σε ομαδες μινιμουμ 6-8 ατομων, (οσο πιο λιγα τα ατομα της ομαδας τοσο πιο ενοχλητικα στα αλλα ψαρια ειναι).

Ειναι πολυ κινητικα και θελουν ενυδρειο μινιμουμ 60 εκ μηκος, περιπου 7 λιτρα μινιμουμ νερο για καθε ψαρι.

Ειναι τα πλεον γνωστα ψαρια της επονομαζομενης fin nipper κατηγοριας ψαριων (τσιμπανε πτερυγια που προεξεχουν πχ σε σκαλαρια, γκουραμι, μονομαχοι)

Δες κι αυτο για πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37125

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω φιλε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα 80λ και ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο!!!!

:wacko::bowdown::wub:

Link to comment
Share on other sites

σε τοσα λιτρα και με κρυψωνες παει κανενα αλλο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

σε τοσα λιτρα και με κρυψωνες παει κανενα αλλο ψαρι?

1. Θηλυκος μονομαχος (και βλεπεις πως παει αναλογα)

2. (ομαδουλα 8 ατομα) Αρλεκινοι (Trigonostigma heteromorpha) το εχω δοκιμασει επιτυχως, με το δικο μου ομως μονομαχο, εσυ παντα τσεκαρεις για τον δικο σου ψαρη τι χαρακτηρα εχει και πως τα παει.

ή καποιο παρομοιο ειδος οπως Trigonostigma hengeli, Trigonostigma espei, Trigonostigma somphongsi.

3. (ομαδουλα 6 ατομα) Botia sidthimunki

4. (ομαδουλα 4 ατομα) Kuhli loach

Αν τα βαλεις ολα αυτα θα πρεπει να εχεις πολυ καλη φιλτρανση και να κανεις τακτικες αλλαγες (το αργοτερο καθε εβδομαδα το ενα τριτο του νερου).

Δεν θα μπερδευουν γιατι κυκλοφορουν σε διαφορετικα επιπεδα στο νερο

(μονομαχοι επιφανεια, αρλεκινοι μεση-ψηλα, Botia πανω στο βυθο αλλα και παντου, kuhli πανω και μεσα στο βυθο)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι συνδιασμοι.. :wacko:

Συνονόματε παρα ένα 6,

εαν έβαζε με τον αρσενικό του θηλυκές μονομαχίνες τι αριθμό θηλυκών θα πρότεινες γι αυτά τα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερετε οτι θα εχει μεσα κλιματα γυμνομενα καθαρα και βρασμενα απο το χωραφι του παππου μου χωρις λιπασμα που ειναι 1 χρονο ξερα.... οποτε θα εχει αμετριτες κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή για αρχή τα 80 λίτρα! Μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι τιγράκια σε 80 λίτρα, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ αυτά και τίποτα άλλο!!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι συνδιασμοι.. :wacko:

Συνονόματε παρα ένα 6,

εαν έβαζε με τον αρσενικό του θηλυκές μονομαχίνες τι αριθμό θηλυκών θα πρότεινες γι αυτά τα λίτρα?

Οι θηλυκες πανε και κοπαδι αφου μπορουν και φτιαχνουν ιεραρχια.

Με τη παρουσια αρσενικου ισως αλλαζουν τα πραγματα.

Ολα οπως εχουμε ξαναπει στους μονομαχους ειναι ρευστα και θελουν παρατηρηση και επεμβαση αναλογα.

Εγω θα δοκιμαζα 2-3 θηλυκες μαζι του.

Φυσικα μετα θα πρεπει να ξερω τι θα κανω τα μικρα που θα εβγαιναν για να μη γινοταν σφαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...