Jump to content

DIY CO2


georigos

Recommended Posts

Μιας και ο Γιάννης χάλασε το ψαροντούφεκο :rolleyes: για να φτιάξει το δοχείο για το μείγμα μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες για το αν εκτός από μαγιά , ζάχαρη και φυσικά νερό, βάζουμε σόδα και αν ναι σε τι αναλογία και γιατί;

Ευχαριστώ

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μίγμα που έφτιαχνα στο παρελθόν (πρίν την μπουκάλα) ήταν το εξείς:

***για 1μιση λίτρο μπουκάλι.

2,5 ποτήρια ζάχαρη (πάντα τα μετρούσα σε πλαστικά μιάς χρήσης)

1,5 κουταλάκι του γλυκού μαγιά σκόνη

1 κουταλάκι του γλυκού σόδα

:)

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Κάποιος μου είπε ότι σταθεροποιεί το μείγμα για να παράγει με σταθερό ρυθμό CO2. Πάντως χθες κατασκεύασα το πρώτο μου μπουκάλι (χωρίς να χαλάσω το ψαροντούφεκο :) ), έβαλα και σόδα αλλά :rolleyes: . Παρεπιπτόντως καταπληκτικές οδηγίες για την θεωρία αλλά και την κατασκευή CO2 στο παρακάτω link

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Κάποιος μου είπε ότι σταθεροποιεί το μείγμα για να παράγει με σταθερό ρυθμό CO2. Πάντως χθες κατασκεύασα το πρώτο μου μπουκάλι (χωρίς να χαλάσω το ψαροντούφεκο :) ), έβαλα και σόδα αλλά    :D . Παρεπιπτόντως καταπληκτικές οδηγίες για την θεωρία αλλά και την κατασκευή CO2 στο παρακάτω link

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

955[/snapback]

Αν θυμάμαι καλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του νερού. Σωστά;

Υ.Γ. Georigos η photo σου είναι κορυφαία! :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του νερού. Σωστά;

Αυτό όσον αφορά τις θερμοκρασίες

Διαλύεις την μαγιά σε χλιαρό νερό.

Αν την διαλύσεις σε πολύ ζεστό μπορεί να σου χαλάσει το μίγμα.

Το μπουκάλι δεν πρέπει να το τοποθετήσεις κοντά σε θερμό σημείο πχ. καλοριφέρ

γιατί τότε αυξάνεται η πίεση στο μπουκάλι και μπορεί να ανοίξει σαν σαμπάνια.

Την έχω πάθει και γω πριν απο 8 χρόνια.

Σημείωση:

Το σωληνάκι πρέπει να έχει οπωσδήποτε βαλβίδα αντεπιστροφής για να μην γυρίσει το νερό του ενυδρείου πίσω οταν πέσει η απόδοση του co2.

Και ποτέ δεν πρέπει να γεμίζει το μπουκάλι μέχρι πάνω με νερό γιατί το co2 αφρίζει.

1,5 με 2 λίτρα μπουκάλι αναψυκτικού ειναι οτι πρέπει.

Το έχω δοκιμάσει και με 500 ml μπουκαλάκι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την βαλβίδα και για έναν ακόμα λόγο. Άμα κάνει πως φεύγει το σωληνάκι από το μπουκάλι θα σου αδειάσει το ενυδρείο στο πάτωμα.

Ερώτηση: Οι συνθήκες φωτισμού παίζουν κάποιο ρόλο; Το μπουκάλι δηλαδή πρέπει ή δεν πρέπει να είναι σε φως; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για μπουκαλι απο κοκα κολα 1,5lt εγω εβαζα :

2 κουπες ζάχαρη

ξηρη μαγια 1/3 απο το κουταλάκι του γλυκού

σοδα δεν εβαζα ποτε και παντα ειχα μια χαρα μιγμα για 3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συμφορουμίτες/τισσες,

χαίρομαι πολύ που το πρώτο μου post έχει να κάνει με πράγματα για τα οποία γνωρίζω πιστεύω σχετικά καλά μια και χρησιμοποιούσα DIY CO2 εδώ και καμιά διετία πριν πάω σε μπουκάλα.

Λοιπόν, σε μπουκάλα 1.5 lt που χρησιμοποιούσα η αναλογία που έβαζα ήταν η εξής και μου δούλευε για περίπου 1 μήνα ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία (καλοκαίρι-χειμώνας). Γέμιζα με ένα χωνί 2.5 κούπες ζάχαρη στο μπουκάλι και πρόσθετα αρκετά ζεστό νερό μέχρι τη μέση. Ανακάτευα καλά ώστε να διαλυθεί η ζάχαρη και μετά το άφηνα με ανοιχτό καπάκι να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου (γύρω στους 25 βαθμούς Κελσίου). Κατόπιν σε μία κούπα έβαζα χλιαρό νερό (όχι καυτό, γιατί όπως είπατε κι εσείς μπορεί να χαλάσει τη μαγιά) και πρόσθετα 1 κουταλιά του γλυκού μαγιά. Την ανακάτευα μέχρι που δεν υπήρχαν κόκκοι αδιάλυτοι και σιγά σιγά αυτή άρχιζε να αφρίζει. Μόλις άρχιζε να αφρίζει πρόσθετα μισή κουταλιά σόδα, την ανακάτευα κι αυτή και τα έριχνα όλα στο μπουκάλι. Τάπωνα, ανακάτευα και γέμιζα νερό μέχρι μία παλάμη από το στόμιο του μπουκαλιού. Έβαζα το πώμα με την ανεπίστροφη και voila το μίγμα μου ήταν έτοιμο.

Όπως είπατε και πιο πριν κι εγώ πιστεύω ότι η χρήση ανεπίστροφης είναι απαραίτητη, μια και αν δεν βάλεις σίγουρα κάποια στιγμή θα την πάθεις την ζημιά (ο παθών μαθών :D )

Παραθέτω και μια φωτό από την δική μου DIY συσκευή. Θα δεις ότι με μια ανεπίστροφη σαν αυτή που χρησιμοποιώ κάτω από το καπάκι διευκολύνει τα πράγματα, δεν έχεις διαρροές (λόγω του κωνικού στομίου) και δεν πρόκξειται ποτέ να στην πετάξει εκτός η πίεση μια και είναι από την εσωτερική πλευρά.

post-190-1131152479_thumb.jpgpost-190-1131152493_thumb.jpg

Όσον αφορά τώρα τη σόδα οι απόψεις διύστανται. Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται, κάποιοι λένε το αντίθετο. Σε κάποιο forum είχα διαβάσει ότι οι ζυμώσεις που γίνονται μέσα στο μπουκάλι αδρανοποιούν τη μαγιά. Βάζοντας σόδα εξουδετερώνονται ως ένα βαθμό αυτές οι ζυμώσεις (ή επιβραδύνονται) με αποτέλεσμα να σου κρατάει το μίγμα καμιά βδομάδα περισσότερο.

I guess this is up to U :)

Αυτά για την ώρα!!! Πάω για το δεύτερο post με απορίες/ερωτήσεις :rolleyes:

Happy DIYing...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

Είχα CO2 της Nutrafin αλλά δεν ήταν αρκετή η παροχή για το ενυδρείο μου.

Μετρήσεις pH=7,5 KH=4, CO2 = (βάση πίνακα υπολογισμού)

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να προσθέσω περισσοτερο CO2 για να κατεβάσω το pH (χωρίς προσθήκη χημικών) και να δώσω στα φυτά τη σωστή αναλογία CO2.

Ακολουθόντας τις οδηγίες που περιγράφονται πιο πάνω θέλω να μοιραστώ μαζί σας την κατασκευή μου.

Εδώ βλέπετε την κατασκευή μαζί με της Nutrafin

post-177-1128495601_thumb.jpg

μια μεγένθυνση του μετρητή φυσαλίδων (στο μέλον θα τον φτιάξω καλύτερα) και η σύνδεση των δύο συστημάτων

post-177-1128495682_thumb.jpg

Πλαινή όψη

post-177-1128495760_thumb.jpg

Μετά την προσθήκη της δεύτερης συσκευής, το pH έπεσε στο 6,5 περίπου με ΚΗ=4

Σύμφωνα με τον πίνακα υπολογισμού CO2 είμαι στα επιθυμητά επίπεδα

Το πρόβλημα είναι οτι δεν θέλω να συνεχίσει να πέφτει το pH. Τώρα δουλεύω το πώς θα διακόπτω την παροχή (χωρίς βέβαια να πληρώσω controler προς το παρόν) και χωρίς να "σκάσει" η μπουκάλα.

Τα σχόλια σας είναι καλοδεχούμενα.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύω το πώς θα διακόπτω την παροχή (χωρίς βέβαια να πληρώσω controler προς το παρόν) και χωρίς να "σκάσει" η μπουκάλα.

Γειά σου Ανδρέα

Controler δεν θα μπορούσες να βάλεις σε diy σύστημα.

Το co2 άστο να διαφεύγει ελεύθερα στην ατμόσφαιρα με μια βανούλα που θα προσθέσεις.

Κατά κανόνα θα ήταν καλύτερα να γίνεται το βράδυ αυτό.

Ομως το κυριότερο ειναι να έχεις σταθερές τιμές.

Εκεί θα ρίξεις το περισσότερο βάρος.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σου Ανδρέα

Controler δεν θα μπορούσες να βάλεις σε diy σύστημα.

Το co2 άστο να διαφεύγει ελεύθερα στην ατμόσφαιρα με μια βανούλα που θα προσθέσεις.

Κατά κανόνα θα ήταν καλύτερα να γίνεται το βράδυ αυτό.

Ομως το κυριότερο ειναι να έχεις σταθερές τιμές.

Εκεί θα ρίξεις το περισσότερο βάρος.

:hysterical:

2008[/snapback]

Μιας και γίνεται κουβέντα για CΟ2 θα ήθελα να σας ρωτήσω και γώ αν το χρειάζομαι. Το ενυδρείο είναι περίπου 85 λίτρα με αρκετά φυτά όπως annubias,hygrophylla, ceratophyllum κ.λ.π. Σύμφωνα με τον πίνακα έχω 6 mg/L ενώ θα έπρεπε να είναι στα 20 mg/L.

Το ενυδρείο είναι στην 15 ημέρα στρωσίματος και περιμένω όπου ναναι να ξεκινήσουν τα νιτρώδη να ανηφορίζουν.

Για DIY θελώ ενα μετρητή φυσαλίδων, σωληνάκια και βαλβίδα ανεπιστροφής. Που τα παίρνω αυτά ; Σε πετσοπάδικο ;.

Γιάννηηη (istellas) στείλε υλικό να ξεστραβωθούμε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γίνεται κουβέντα για CΟ2 θα ήθελα να σας ρωτήσω και γώ αν το χρειάζομαι. Το ενυδρείο είναι περίπου 85 λίτρα με αρκετά φυτά όπως annubias,hygrophylla, ceratophyllum κ.λ.π. Σύμφωνα με τον πίνακα έχω 6 mg/L ενώ θα έπρεπε να είναι στα 20 mg/L.

Το ενυδρείο είναι στην 15 ημέρα στρωσίματος και περιμένω όπου ναναι να ξεκινήσουν τα νιτρώδη να ανηφορίζουν.

Για DIY θελώ ενα μετρητή φυσαλίδων, σωληνάκια  και βαλβίδα ανεπιστροφής. Που τα παίρνω αυτά ; Σε πετσοπάδικο ;.

Γιάννηηη (istellas) στείλε υλικό να ξεστραβωθούμε.  :hysterical:

5446[/snapback]

Τιμές CO2 γύρω στα 20 είναι καλό να υπάρχουν για τα φυτά. Όσο ποιο απαιτητικά είναι αυτά τόσο πιο χρήσιμο είναι το διοξείδιο. Θα μπορούσες να βάλεις δοκιμαστικά μια DIY μπουκάλα 1.5 λίτρο και να δεις πως παίζει. Μπορείς εύκολα να φτιάξεις όπως περιγράφεται σε αυτό το άρθρο ο τρόπος κατασκευής και οι ποσότητες των υλικών που χρειάζεσαι. Με λίγο πειραματισμό σίγουρα θα έρθει στα μέτρα σου η κατασκευή. Σωληνάκια και βαλβίδα ανεπίστροφης μπορείς να βρεις στα μαγαζιά Pet shop.

Όσο για bubble counter μπορείς να βρεις έτοιμο να αγοράσεις ή να φτιάξεις από ένα βαζάκι από μαρμελάδα. Στο καπάκι του θα ανοίξεις 2 τρύπες και θα βάλεις 2 σωληνάκια, το ένα μέχρι το πάτο και το άλλο κοντά στο καπάκι, το γεμίζεις νερό μέχρι τη μέση, το κλείνεις καλά ώστε να μην έχεις απώλειες και έτοιμος ο μετρητής φυσσαλίδων σου. Εννοείται ότι η παροχή του διοξειδίου θα είναι από το σωληνάκι που θα πηγαίνει στον πάτο, ώστε το CO2 να περνάει μέσα από το νερό και να βλέπεις τις φυσσαλίδες του. Μόλις βρω κάποιο καλό Link για DIY με φωτό θα το κάνω publish.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη & Νίκο. Πολύ ωραία. Η κατασκευή είναι αστεία. Θα το επιχειρήσω και θα σας ενημερώσω σχετικώς.

Link to comment
Share on other sites

Go for it :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...