Jump to content

Σκουλικι?


Recommended Posts

να μαι παλι με καινουργια ερωτηση...

Παιδια εκανα πραγματικα πολυ φιλοτιμες προσπαθειες να βγαλω φωτογραφεια αλλα λιγο το οτι ειναι κινητου

λιγο του οτι ειναι ΠΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑ πολυ μικρα σε μεγεθος και δεν καθονται και σε μια θεση ....

βγηκανε καπως ...χαλια οι φωτο

Λοιπον οπως καθομουν και παρατηρουσα το ενυδρειο μου ...στην αρχη νομισα οτι αυτο που εβλεπα στο τζαμι ειναι σκονη !!! Προσεξα ομως οτι ...δεν ειναι σκονη και οτι ...κινείται ...με ταχυτητα σαλιγκαριου μεν αλλα κινείται! Διπλωνει κιολας αμα λαχει ναουμε !!!

Και δεν ειναι ενα και 2 ειναι μπολικα ...τι μπορει να ειναι ρε παιδια ? σκουλικια ?

post-18440-1271674487_thumb.jpg

post-18440-1271674498_thumb.jpg

Στο ενυδρειο μου (100λιτρων ) εχω μεσα 4 ανουβιες και ενα ξυλο ..(jbl λεγεται αν δεν κανω λαθος)

Τα σκουλικακια ομως προυπηρχαν του ξυλου ...αν ψαχνουμε ενοχο δεν ειναι αυτο...

Το στρωσιμο δεν εχει ολοκηρωθει ακομα εχω

Αμωνια 0

No2 50mgl

No3 100mgl (δεν εχω κανει ποιο προσφατη μετριση τα τελευταια μπορει να ειναι λιγοτερα μια και εκανα μια μερικη αλλαγη νερου)

Θα κανω και ποιο προσφατη μετριση

Θερμοκρασια 25 βαθμοι

ph 7.5

Φωτοπεριοδος ΤΩΡΑ ειναι 9 ωρες αλλα απο λαθος μου την προηγουμενη βδομαδα ηταν 4 (εχω και καφε αλγη)

Μπορει να ειναι σκουλικι αυτο ?

Στο ενυδρειο μπαινει μονο τροφη (μεσα στην αποχη) να σαπιζει να κανει αμωνια ..τιποτα αλλο ...

Τι να ειναι αραγε ?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι μικρό σαλιγκαράκι παθρεπιβάτης, από τα φυτά που αγόρασες, να ήταν πάνω τους!

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

ΧΩΡΙΣ καβουκι ? ουτε ενα καβουκι δεν εχω δει ....παιζουν τετοια σαλιγκαρια ? :wacko: φαση θα εχει

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ειναι τα γνωστα σε ολους πλαναρια.μαλλον ταϊζεις πολυ.κανε λιγες αλλαγες νερου,ελλατωσε το ταΪσμα και θα φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου αν μη τι αλλο ταιζω πολυ μιας και κανω στρωσιμο με τροφη ..

Ειναι κατι που θα φυγει λοιπον οταν μπουνε τα ψαρακια μεσα και δεν θα κανω <<ταρζανιες>>

Σε πρωτη φαση θα βαλω (μαλλον ) νεον τετρας ...δεν θα τους δημιουργισουν προβλημα αν υπαρχουν τελικα μερικα μεσα ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου αν μη τι αλλο ταιζω πολυ μιας και κανω στρωσιμο με τροφη ..

Ειναι κατι που θα φυγει λοιπον οταν μπουνε τα ψαρακια μεσα και δεν θα κανω <<ταρζανιες>>

Σε πρωτη φαση θα βαλω (μαλλον ) νεον τετρας ...δεν θα τους δημιουργισουν προβλημα αν υπαρχουν τελικα μερικα μεσα ε?

το οτι στρωνεις με τροφη δε σημαινει πως πρεπει να ριχνεις πολυ τροφη.δεν δημιουργουν προβλημα σε κανενα ψαρι.οπως σου ειπα.ελατωσε το ταϊσμα και με λιγες αλλαγες νερου ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

το οτι στρωνεις με τροφη δε σημαινει πως πρεπει να ριχνεις πολυ τροφη.δεν δημιουργουν προβλημα σε κανενα ψαρι.οπως σου ειπα.ελατωσε το ταϊσμα και με λιγες αλλαγες νερου ολα καλα.

ναι απλα ηθελα να πω οτι μιας και δεν υπαρχει ψαρι μεσα στο ενυδρειο .....υπαρχει περισευμα τροφης ..

θα ελλατωσω οπως μου λες (μιας και μαλλον το παρακανα)

Σε ενα ψαξιμο στο νετ οι φωτο ΔΕΝ κολανε στα πλαναρια οπως και αυτο της φωτογραφειας του sarevock

Ομως σε μια φωτογραφεια ασχετου ειδους υπαρχει μεσα (σχεδον ) καθαρα και σας την παραθετω

post-18440-1271686364_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...