Jump to content

Για το καλοκαιρι τι προτεινετε?


Enochian

Recommended Posts

Ηθελα να σας ρωτησω για το καλοκαιρι τι προτεινετε να βαλω στο Red Sea Max 130l?

Με οσο πιο λιγα χρηαμτα γινεται και με χαμηλη καταναλωση...

Η συνσιταται κατευθειαν να αγορασω καποιο Chiller? (αληθεια υπαρχει καποιο για τα λιτρα μου μεχρι 200 ευρω?) Και ποσο θα καιει?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

κάποια απαραίτητα πράγματα για το θαλασσινό είναι και ένα chiller....μπορεί το κόστος να είναι αρκετό άλλα είναι αναπόφευκτο έξοδο...πάντως έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μετά την αγορά οπότε χαλάλι....κοίτα αν θα βρεις από κανένα συνχομπιστα αν πουλάει :wacko: για τα λιτρα σου κατι τετοιο ειναι super https://www.tecous.com/product/seachill-tr10/

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτησω για το καλοκαιρι τι προτεινετε να βαλω στο Red Sea Max 130l?

Με οσο πιο λιγα χρηαμτα γινεται και με χαμηλη καταναλωση...

Η συνσιταται κατευθειαν να αγορασω καποιο Chiller? (αληθεια υπαρχει καποιο για τα λιτρα μου μεχρι 200 ευρω?) Και ποσο θα καιει?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Δηλαδη Κωστα σε σχεση με αυτοματη αναπληρωση, να προτιμήσω το Chiller??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Κωστα σε σχεση με αυτοματη αναπληρωση, να προτιμήσω το Chiller??

προηγειτε η αναπληρωση.....αλλα σε συνδιασμο με ψυκτικο εχεις λιγοτερη εξατμιση και πιο σταθερες τιμες (οσο αφορα την αναπληρωση).εγω πρωσωπικα ειμουν με ανεμηστηρακια αλλα δεν ειναι μονιμη λυση(αποψη μου παντα)ετσι πηρα ψυκτικο και ολα ο.κ :wacko: ελπιζω να βοηθησα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα ανεμηστηρακια σε συνδυασμό με την αναπληρωση θα μπορούσαν σε βοηθήσουν πολύ , το καπάκι του red sea max όμως βάζει περιορισμούς και έτσι το chiler είναι απαραίτητο , ρίξε μια ματιά στις αγγελίες εδώ ,όπως σου λέει ο Κώστας :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να λάβεις υπ όψιν και πόση θερμοκρασία έχεις γενικά στο δωμάτιο... αν είναι δροσερό ή ζεστό.

Στο δωμάτιο που έχω το ενυδρείο, από πάνω υπάρχει πλάκα και το βαράει όλη τη μέρα ήλιος ανεβάζοντας υψηλές θερμοκρασίες σε όλο το χώρο.

Αναγκαστικά λοιπόν λειτουργεί κλιματιστικό στον ίδιο χώρο και βοηθάει φυσικά πολύ και στη θερμοκρασία του ενυδρείου.

Σε συνδυασμό με τα ανεμιστηράκια, αλλά και με την ανατάραξη της επιφάνειας στη χειρότερη περίπτωση η θερμοκρασία φτάνει τους 28..άντε 29.

Ένα ψυκτικό φυσικά είναι η καλύτερη λύση αλλά φέτος θα είναι το τρίτο καλοκαίρι που θα τη βγάλω και πάλι έτσι λόγω κόστους του ψυκτικού.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω βγαλει 2 καλοκαιρια με ανεμιστηρακια μεχρι τα 400 λιτρα συνολο!

απλα ειχα παραπανω εξατμιση οπως ειπαν κ τα παιδια

ειναι μια πολυ καλη λυση αφου σαν κοστος κατασκευης κ λειτουργειας

ειναι πολυ πολυ μακρυα απο το chiller

ειδικα στα λιτρα του rsm ειναι σουπερ

αν ομως μπορεις οικονομικα φυσικα κ ειναι καλυτερη λυση το chiller

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε ενα ενυδρειο να λειτουργισει τις ωρες αιχμης μεσημερια με μια παγωκιστη στην αρχη του sump?

Προσοχη!!!

Τονιζω στην αρχη του sump για να μην υπαρχουν τεραστιες θερμοκρασιακες αλλαγες μεσα στο ενυδρειο ετσι το σχετικα κρυο νερο καθως θα εχει κανει ολοκληρη διαδρομη μεσα στο sump με αποτελεσμα:

1. Δεν θα ειναι παγωμενο.

2. Η ανλια επιστροφης θα το διανεμει ομαλα στο ενυδρειο.

3. Για την επιθυμητη θερμοκρασια πολυ απλα παιζεις με το μεγεθος της παγωκιστης.

4. Με αυτον τον τροπο για 4-5 ωρες που η θερμοκρασια ξεφευγει θα μενει σε καλα επιπεδα.

5. Μεχρι το νερο να ανεβασει ξανα θερμοκρασιες θα ειναι βραδυ και δεν θα ανεβουν στα κοκκινα επιπεδα.

Προφανως αυτη η σκεψη δεν ειναι επιτυχης σε μεγαλα ενυδρεια... αλλα σε nano reefs μεχρι 100λτ?

Link to comment
Share on other sites

με παγοκύστη μπορείς μόνο να διορθώσεις τη θερμοκρασία , όχι να τη ρυθμίζεις ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

φιλε μου εγω το δοκιμασα αυτο στο 1200λιτρο μου ενυδρειο και ειδα εξερετικα αποτελεσματα .κατεβηκε η θερμοκρασια στους 25 βαθμους στης πιο ζεστες μερες του καλοκαιριου

TD SILENT TD-160/100 N TD SILENT TD-160/100 N
Link to comment
Share on other sites

.....πανε 3μησι χρόνια απο τότε!

δεκτη η προταση αλλα καπως αργοπορημενη σε ενα ακινητο θεμα απο τον ιδιοκτητη του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λυπαμε για την καθηστερηση της απαντησεις αλλα ενα σας λεω,εχω δει καταπλικτηκα αποτελεσματα στην μειωση της θερμοκρασιας και με μονο καταναλωση 30watt.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...