Jump to content

Εσωτερικό φίλτρο εμπορίου και βιολογικό υλικό


thanasisrou

Recommended Posts

http://www.aquaclubdesign.com/aquael-unifi...-750-l-h-1.html

για το συγκεκριμενο εσωτερικο φιλτρο γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω χρηση βιολογικων υλικων και αν ναι ποιών;εως τωρα δουλευει με δυο σφουγγαρακια. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λίγο Eheim substrat pro σε ένα δυκτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε φίλτρο με κάδο μπορεί να μετατραπεί σε βιολογικό..τα υλικά που περιέχονται μέσα σε αυτό είναι αυτα που το χαρακτηρίζουν σε χημικό - βιολογικό - μηχανικό το βασικό είναι να βρεις το βιολογικό υλικό που ταιριάζει μέσα στον κάδο σου,ώστε να μπορείς να το χειριστείς με άνεση στη συντήρηση του και να μην είναι τόσο συμπαγές ώστε να μην σου μειώσει την ροή περισσότερο από την επιθυμητή..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβαινω καλα θα αφαιρεθουν τα σφουγγαρακια και στον κενο πλεον καδο μπορω να βαλω μεσα τετοιο βιολογικο υλικο σε ποσοτητα που να μην επηρεαζει την ροη...δηλαδη να μην το γεμισω ωστε να υπαρχει φυσιολογικη κυκλοφορια κυκλοφορια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αυτό το φίλτρο (ή το αμέσως επόμενο δεν είμαι σπίτι τώρα να το τσεκάρω) να σε ενημερώσω ότι πρέπει να αφαιρέσεις και τους πλαστικούς οδηγούς (ένας ή δύο είναι ?) που κρατάνε στη θέση τους τα σφουγγαράκια. Εγώ είχα βάλει μίνι siporax.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αυτό το φίλτρο (ή το αμέσως επόμενο δεν είμαι σπίτι τώρα να το τσεκάρω) να σε ενημερώσω ότι πρέπει να αφαιρέσεις και τους πλαστικούς οδηγούς (ένας ή δύο είναι ?) που κρατάνε στη θέση τους τα σφουγγαράκια. Εγώ είχα βάλει μίνι siporax.

ακριβως ετσι ειναι φιλε Αντρεα νομιζω οτι με καλυψες πληρως...mini siporax λοιπον. Η αλλαγη να γινει βαθμιαια η δεν υπαρχει προβλημα?δηλαδη να αφαιρεσω ενα σφουγγαρακι ωστε να μεινει το δευτερο και να προσθεσω βιολογικο υλικο η να γινει αντικατασταση απευθειας;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το μόνο φίλτρο που υπάρχει στο ενυδρείο τότε δεν πρέπει να αντικαταστήσεις όλα τα σφουγγαράκια, χρειάζεσαι και μηχανική φίλτρανση. Αφού θα αγοράσεις τώρα βιολογικό υλικό υποθέτω ότι δεν έχεις στρωμένη βιολογική φίλτρανση. Οπότε όταν πας να αγοράσεις το υλικό πάρε και υγρά βακτήρια για να αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το μόνο φίλτρο που υπάρχει στο ενυδρείο τότε δεν πρέπει να αντικαταστήσεις όλα τα σφουγγαράκια, χρειάζεσαι και μηχανική φίλτρανση. Αφού θα αγοράσεις τώρα βιολογικό υλικό υποθέτω ότι δεν έχεις στρωμένη βιολογική φίλτρανση. Οπότε όταν πας να αγοράσεις το υλικό πάρε και υγρά βακτήρια για να αρχίσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου :bowdown:

ναι ετσι ειναι οποτε αυτο φανταστικα και εγω...ευχαριστω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...