Jump to content

Γρασιδι και γαριδες


eltzor

Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχω ενα 80αρι ενυδρείο και θέλω να βάλω γρασίδι. Βάζω γρασίδι αλλά μετά απο μερικές μέρες οι γαρίδες πάνε και σκάβουν το γρασίδι και το ξεριζώνουν. Υπάρχει λύση?? ή απλώς διαλέγω αν θα έχω γαρίδες ή γρασίδι??

Οι γαρίδες είναι αμανο, και τα 2 είδη γρασιδιού που έχω προσπαθήσει να φυτέψω είναι cuba και Utricularia graminifolia.

Σκέφτηκα σε ενα σημείο να το σκεπάσω με αλουμινένιο πλέγμα για να το αφήσουν ήσυχο μέχρι να περάσει λίγος καιρός και μεγαλώσει, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα μόλις το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Τι φως έχεις?

2χ 24W (T5) GLO Power + Life

επίσης και CO2.

Αλλά αυτή τη στιγμή με νοιάζει το τι θα πρέπει να κάνω με τις γαρίδες για να μην πειράζουν το γρασίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τα φυτά δεν αναπτύσσονται ξεριζώνονται εύκολα ακόμα και μόνα τους.

Ο φωτισμός δεν είναι αρκετός για cuba και σίγουρα καθόλου αρκετός για Utricularia, ο βυθός τι υλικό είναι και τι κοκκομετρία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τα φυτά δεν αναπτύσσονται ξεριζώνονται εύκολα ακόμα και μόνα τους.

Ο φωτισμός δεν είναι αρκετός για cuba και σίγουρα καθόλου αρκετός για Utricularia, ο βυθός τι υλικό είναι και τι κοκκομετρία?

το υλικό που έχει ο βυθός είναι ADA AQUA SOIL AMAZONIA II.

Τι εννοείς με το "κοκκομετρία"?? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα μήπως είναι πολύ χοντρό το χαλίκι και δεν πιάνουν αλλά είναι οκ, μπορείς να δοκιμάσεις να τα προστατέψεις με κάποιο τούλι μέχρι να πιοάσουν αλλά το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμίσεις τον φωτισμό σου, ανακλαστήρες έχεις στις λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα μήπως είναι πολύ χοντρό το χαλίκι και δεν πιάνουν αλλά είναι οκ, μπορείς να δοκιμάσεις να τα προστατέψεις με κάποιο τούλι μέχρι να πιοάσουν αλλά το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμίσεις τον φωτισμό σου, ανακλαστήρες έχεις στις λάμπες?

Έχω πάρει της GLO το φωτιστικό ( http://www.ukpetsupplies.com/Details.aspx?...mp;ProdId=3092# ) και οι λάμπες της ίδιας εταιρίας LIFE + POWER. Λες να πάρω άλλο ένα μονό φωτιστικό για παραπάνω φως?

Τώρα έχω σκεπάσει το γρασίδι (όσο έχει μείνει) με αλουμινένιο πλέγμα αλλά δεν θα έχει και μείωση του φωτός αυτό σαν αποτέλεσμα? Τι θα έκανες στην θέση μου αν ήθελες να βάλεις γρασίδι χωρίς να διώξεις της γαρίδες απο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

σου προσθέτω και φωτογραφίες μήπως και βοηθήσει την κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία - eltzor
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το υλικό του βυθού είναι πολύ χοντρό για τέτοιου είδους φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα ADA υπέθεσα οτι αυτά τα προιόντα είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένα για τέτοια φυτά, παρ' όλα αυτά ένα πιο λεπτόκοκκο υλικό σίγουρα θα βοηθούσε, μέχρι τότε όμως καλύτερα να βοηθήσεις την ανάπτυξη των φυτών, όπως το βλέπω η σχάρα τα σκιάζει ακόμα περισσότερο και δεν θα τα βοηθήσει να ριζώσουν, πάλεψέ τη με φωτισμό κοντά στο 1watt/lt.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα ADA υπέθεσα οτι αυτά τα προιόντα είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένα για τέτοια φυτά, παρ' όλα αυτά ένα πιο λεπτόκοκκο υλικό σίγουρα θα βοηθούσε, μέχρι τότε όμως καλύτερα να βοηθήσεις την ανάπτυξη των φυτών, όπως το βλέπω η σχάρα τα σκιάζει ακόμα περισσότερο και δεν θα τα βοηθήσει να ριζώσουν, πάλεψέ τη με φωτισμό κοντά στο 1watt/lt.

Οπότε προτείνεις την αγορά ενός νέου φωτιστικού. Να πάρω το ίδιο για 2 λάμπες ή για μία. Και τι είδους λάμπα(ες) να βάλω? (life ή power)

Επίσης βάζω και λιπάσματα για τα φυτά ημερας, εβδομαδας, 15ημέρου και μήνα της dennerle.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...