Jump to content

Θόρυβος στον κυκλοφορητη απο σαλιγκαρια


pateras

Recommended Posts

καλησπέρα, λόγω έλειψης χρονου εχω καιρο να μπω στο Forum , και δυστυχως μπαινω γιατι έχω πρόβλημα...

συγνωμη καταρχην αν υπαρχει αναλογο θεμα και δε το ειδα...

.

Λοιπον ...έχω ένα ενυδρειο γλυκου γυρω στα 500 lt με εσωτερικο φιλτρο βιολογικο, φυτεμενο με ανουμπιες και moss.

To προβλημα ειναι ότι γεμιζει σαλιγκαρακια κωνικου σχήματος (όχι τα κλασικα που γέμιζα κατα καιρους) τα οποια περνουν τα στρωματα του φίλτρου, φτάνουν στο χωρισμα που είναι ο κυκλοφορητης, τον φρακαρουν και αρχιζει σιγα σιγα ο θόρυβος....Δε σταματαει να δουλευει, αλλα κανει πολυ θόρυβο όσο περνανε οι μερες.....

Βγάζω καπακια , φιλτρα, κυκλοφορητη, τα καθαριζω όλα, (βρισκω πολλα μικρα τετοια κωνικα σαλιγκαρακια), για κανα δυο βδομαδες όλα καλα, αλλα μετα πάλι τα ιδια.Το ενυδρειο είναι μεγαλο. μεσα στο σαλονι, και δεν ειναι ευκολο και πρακτικο να το καθαριζω ανα δυο βδομαδες...Υπάρχει κατι άλλο να κάνω για να ξεμπερδευω μια και καλή?

να παγιδευσω τα σαλιγκαρακια με λαχανικα κτλ δε νομιζω να αποδωσει γιατι ειναι πολυ μεγαλο......

??

ευχαριστω εκ των προτέρων, καλο βράδυ

Link to comment
Share on other sites

anentome helena(σαλιγκαρια δολοφονοι),ψαρια κλοουν,λιγοτερη τροφη και καλυτερες συνθηκες νερου,ειναι μερικες απο τις λυσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...