Jump to content

Yλικα Φιλτρανσης


dragonld

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει καποιος τα παρακατω υλικα;

Ειναι οντος τοσο καλα η' απλα καθε εταιρια πεταει ενα xxx sq. meters per liter για να κερδισει τον ανταγωνισμο;

HOBBY Absorbex: 765 sq. meters per liter

seachem Matrix 700 sq. meters per liter

JBL SintoMec 1200 sq. meters per liter

Υπενθυμιζω τα ηδη γνωστα που προτιμουν οι περισοτεροι

EHEIM Substratpro: 450 sq. meters per liter

SERA Siporax: 270 sq. meters per liter

Καποιοι που εχουν εσωτερικα φιλτρα η' μικρα εξωτερικα φιλτρα σιγουρα θα θελανε σε μικρο χωρο ενα πολυ καλο βιολογικο υλικο.

Πχ ενα φιλτρο με 3 λιτρα JBL sintomec θα ηταν το ιδιο με ενα μεγαλο φιλτρο που εχει 13 λιτρα siporax;

Aυτο επισης εξυπηρετει και τις μεγαλες ποσοτητες που εχουν μεγαλο κοστος.

Πχ θελω να κανω μια πισινα με DIY εξωτερικο φιλτρο με ενα βαρελι ας υποθεσουμε 80 λιτρα,αν αποφασισω να το γεμισω με 80 λιτρα siporax τοτε θα χρειαστω περιπου 80χ13=1040 euro.

Τωρα αν αντι για 80 λιτρα siporax εβαζα 18 λιτρα jbl sintomec θα ηθελα 18x25=450 euro.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κάθε εταιρία λέει τα δικά της κι επειδή δεν υπάρχει τρόπος πειραματικής επαλήθευσης, πόσο μάλλον σύγκρισης, δεν μπορείς να πιστέψεις τίποτε από αυτά.

Εγώ κόλλησα χρόνια τώρα στο σιποράξ, το οποίο κάνει την δουλειά μια χαρά, δεν θέλει αντικατάσταση και όσο το βρίσκουμε με τιμή γύρω στα 5 ευρώ το λίτρο, είναι ασυναγώνιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτως του οτι δεν ξερουμε τι μας λεει ο καθε ενας, εγω αυτα τα υλικα δεν τα εχω δει ποτε Ελλαδα..

Εσεις? :D

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Σωστος το ειχα ξεχασει, κατσε να παραγκειλω μια παλέτα! :D

Το HOBBY Absorbex θα ηθελα πολυ να δοκιμασω, εχω διαβασει τα καλητερα απο οσους το πηραν.

Αν το πετυχετε ριξτε μια ενημερωση!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτως του οτι δεν ξερουμε τι μας λεει ο καθε ενας, εγω αυτα τα υλικα δεν τα εχω δει ποτε Ελλαδα..

Εσεις? :D

Το hobby absorbex νομιζω το ειδα στον Nidal σε ενα σταντ δεξια λιγο πριν μπεις στο fish room.

Eπισης το εχει και το reptilica.gr που ειδα και τη τιμη για 450γρ και για λιτρο.

Το seacem το ειδα στο petcumulus.

Το JBL σιγουρα θα το βρεις σε καταστημα που φερνει JBL φιλτρα.

Και εγω ειμαι της γνωμης οτι πανω κατω ολα ιδια ειναι και πλασαρει η καθε εταιρια εικονικα νουμερα για να εχει πωλησεις.

Σε μερικα χρονια μπορει να δουμε το substrat ultra με 1500 sq,pm και το siporax pro με 1200 sq,pm.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απτό εάν όντως αληθεύουν οι προδιαγραφές τους , πιστεύω πως έχει να κάνει και με την αντοχή του κάθε υλικού ως προς τον χρόνο χρήσης μια που λογικά πρέπει να αλιωνονται ποιο εύκολα μια που η κατασκευή τους είναι extreme.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...