Jump to content

Βοηθεια με τον μονομαχο μου


nestoras7

Recommended Posts

2-3 φορές τη μέρα με 3-4 ώρες διαφορά όσο χρειάζεται για να είναι η κοιλιά του γεμάτη (απλά να μην είναι προς τα μέσα όπως όταν είναι νηστικός) μπορείς να πάρεις και bloodworms κατεψυγμένα για κάτι πιο φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα bloodworms?

Βασικα ζητησα σε 2 petshop σκουληκακια για μονομαχους που μου ειχε πει καποιος και μονο που δε γελουσαν!

Φανταζομαι αυτα εννοεις...

Περιπου ποσο εχουν αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα bloodworms?

Βασικα ζητησα σε 2 petshop σκουληκακια για μονομαχους που μου ειχε πει καποιος και μονο που δε γελουσαν!

Φανταζομαι αυτα εννοεις...

Περιπου ποσο εχουν αυτα?

2-4 ευρώ και φτάνουν για πολύυυυ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Επισης σε ενα petshop,μου ειπαν οτι μπορω να του παρω και ενα θηλυκο για παρεα...

Ισχυει?

Καλά κατάλαβα, απλά αγόρασε ότι θέλεις από εκεί και βάζε και ωτοασπίδες πριν μπεις για να μην ακούσεις άλλες $%^(^.

Οι μονομάχοι μπαίνουν μόνοι τους σε ενυδρείο κάτω από 60 λίτρα και μια στις τόσες μερικοί αντέχουν και με κάποια ήρεμα ψάρια, με θηλυκά μόνιμα ποτέ εκτός από μερικές ώρες κατά τη διαδικασία ζευγαρώματος αλλά και εκεί πρέπει να είσαι από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μ....ιες για να πουλησουν δηλαδη...

Θα ψαχτω για αλλο petshop να μη με κοροιδευουν τουλαχιστον...

Κριμα και θα μαρεσε να εχει παρεα,αλλα τελικα θα μεινει μονος του!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Α!Η ουρα του ειναι χτυπημενη...Μαλλον επειδη τον ειχαν σε κυπελακι.

Θα φτιαξει με τον καιρο?

mod note : παρακαλω οχι κακες λεξεις γιατι θα σου βαλω πιπερι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω μουσικη στο δωματιο,ο Μαρκος (μονομαχος) αρχιζει και κανει τα δικα του,σαν να χορευει!

Υπαρχει πιθανοτητα να γουσταρει,η ενοχλειται?

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω μουσικη στο δωματιο,ο Μαρκος (μονομαχος) αρχιζει και κανει τα δικα του,σαν να χορευει!

Υπαρχει πιθανοτητα να γουσταρει,η ενοχλειται?

Ενοχλειται.

Link to comment
Share on other sites

Μου χαρισαν ενα ενυδρειακι 18 λιτρα περιπου το υπολογισα,για να βαλω μεσα τον Μαρκο!

Εχει ενα φιλτρακι,αλλα νομιζω απλα πεταει αερα!δεν ειδα καποιο σφουγκαρι η κατι τετοιο!

Πανω γραφει wave stream 230 και ειναι 3W.

Το ενυδρειο ηταν απο χελωνακια...Θελω να παω να παρω και ενα θερμαντηρα αυριο...Ποσο θα μου κοστισει περιπου?

Tι πρεπει να κανω πριν βαλω μεσα το ψαρι?

Καθε ποτε να αλλαζω μετα νερο?

Link to comment
Share on other sites

ένας όχι πολύ κάλος θερμοστάτης κάνει 15 ευρό περίπου..

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι ο μονομάχοσ να μη μπαίνει σε ενυδρειο κάτω από 30 λίτρα και όσο για το φίλτρο άμα είναι αυτό που βρήκα στο ίντερνετ έχει χώρο για να βάλεις σφουγγάρι..άμα δεν βρείς μπορείς να αγοράσεις υαλοβάμβακα...

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι αυτο:

dsc00594w.jpg

dsc00593n.jpg

dsc00592j.jpg

Που ακριβως βαζω το σφουγγαρι η τον υαλοβαμβακα?Μεσα απτο σωληνακι?

Και τι σφουγγαρι να βαλω?

Να παρω απο πετ σοπ?Τι να ζητησω?

Ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ αρχαριος!

Σημειωμα συντονιστη : εγινε σμικρυνση των φωτογραφιων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες εινα ιτεραστιες και δεν μπορει να ανγνωστει η σελιδα.

Δυσκολευει οποιον θελει να σε βοηθησει.

Κανε τους σμικρυνση σε 800Χ600 ανεβασε τες παλι και θα επεξεργαστω εγω την δημοσιευση σου να τις βαλω εκει αντικαθιστωντας τις μεγαλες

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε ξερω πως να τις μικρυνω,καλυτερα αλλαξε τις εσυ!Η σβησε τις κιολας...

Πηρα αλλο φιλτρο...Μου ειπαν οτι αυτο δεν ειναι καν φιλτρο,κι οτι απλα πεταει αερα στο νερο!

Αυτο τωρα το συνδεω στο ενυδρειο και το βαζω να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τις φτιαχνω εγω για εσενα αυτη τη φορα.

Πρεπει να μαθεις ομως να τις μικραινεις για οταν ξαναχρειαστει να ανεβασεις φωτο.

Το software που χρτησιμοποιεις στο PC για να βλεπεις τις φωτο εχει πιθανοτατα δυνατοτητα σμικρυνσης.

Επισης καλος και ευκολος τροπος για να ανεβαζεις φωτο ειναι να κανεις αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=315527

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε ξερω πως να τις μικρυνω,καλυτερα αλλαξε τις εσυ!Η σβησε τις κιολας...

Πηρα αλλο φιλτρο...Μου ειπαν οτι αυτο δεν ειναι καν φιλτρο,κι οτι απλα πεταει αερα στο νερο!

Αυτο τωρα το συνδεω στο ενυδρειο και το βαζω να δουλευει?

Στο θεμα μας.

Ποση ροη ειχε ο κυκλοφορητης σου?

Αν ηταν χαμηλης ροης (οπως πρεπει για μονομαχο) θα μπορουσε με πατεντα παντως να μετατραπει σε καταλληλο φιλτρο.

Αυτο που πηρες επλιζω να εχει πολυ χαμηλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Νεο φιλτρο με νεα υλικα σημαινει "αστρωτο" χωρις βιολογια (θα μου πεις το παλιο ειχε? :D )

Παντως να ξερεις οτι το φιλτρο για να φορτωσει βιολογια και να καθαριζει το νερο βιολογικα απο τα τοξικα καταλοιπα των τροφων και ρυπων του ψαριου θελει καμποσο καιρο. (20-40 μερες)

Βοηθα το.

Με μπολι απο υγειες ενυδρειο, ή με βακτηρια εμποριου.

Παρακολουθα για εμφανιση αμμωνιας και κανε αλλαγη νερου σε καταλληλο ποσοστο για να μειωσεις την τοξικοτητα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!Το φιλτρο μου εχει ροη 50-150 l/h...

Το ρυθμισα στα 50 και του εβαλα ενα λιγο πιο φαρδυ στομιο που εχει για να μην το πεταει αποτομα,γιατι τρομαζε το ψαρι!

Το φιλτρο το εβαλα προσωρινα οπως ηταν,και το βραδακι θα μου φερει ενας φιλος μου υαλοβαμβακα απο το δικο του ενυδρειο που ειναι σε αψογη κατασταση!Μου ειπε να τον βαλω κι αυτον στο σφουγγαρακι μου!

Μετα απο ποσες μερες που θα το βαλω,θα μπορω να δωσω κι εγω μπολι στον αδερφο μου?

Εχει παραγγειλει ενυδρειο για χρυσοψαρα!

ΥΓ:Το εψαξα και εμαθα για τις φωτο,ΟΚ! :D

Link to comment
Share on other sites

1. Λοιπον!Το φιλτρο μου εχει ροη 50-150 l/h...

Το ρυθμισα στα 50 και του εβαλα ενα λιγο πιο φαρδυ στομιο που εχει για να μην το πεταει αποτομα,γιατι τρομαζε το ψαρι!

2. Το φιλτρο το εβαλα προσωρινα οπως ηταν,και το βραδακι θα μου φερει ενας φιλος μου υαλοβαμβακα απο το δικο του ενυδρειο που ειναι σε αψογη κατασταση!Μου ειπε να τον βαλω κι αυτον στο σφουγγαρακι μου!

3. Μετα απο ποσες μερες που θα το βαλω,θα μπορω να δωσω κι εγω μπολι στον αδερφο μου?

Εχει παραγγειλει ενυδρειο για χρυσοψαρα!

4. ΥΓ:Το εψαξα και εμαθα για τις φωτο,ΟΚ! :D

1. Πολυ καλο :thumbup:

Ποιο φιλτρακι ειναι?

Μπορεις να φτιαξεις και diy spraybar για να σπαει κι αλλο η ροη, και να το γυρισεις και προς το τζαμι.

2. Διαβασε αυτο για το μπολιασμα. Να σου φρεει και τη μπιχλα απο τα σφουγγαρια του να τη ριξεις πανω στα υλικα σου.

3. Μετα απο 15-30 μερες. Αναλογα και αν πετυχει το μπολιασμα.

4. Ωραια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

PowerClean 150 λεγεται...Θα μου φερει μπιχλα ειπε...

Το spraybar πως να το φτιαξω???

Δεν ξερω καν τι ειναι!!! :D

Πριν λιγο τα λεγαμε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=369034

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

PowerClean 150 λεγεται...

Ποιας εταιρειας ειναι?

Τα 150 ροης τα ειδες στις προδιαγραφες του ετσι? δεν το συμπερανες απο την ονομασια του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...