Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Τις τελευταιες μερες αντιμετοπιζω προβλημα με το συγκεκριμενο PH meter της ΗΑΝΝΑ.

Χωρις να το πειραζεις,χωρις να σκαλιζεις το βυθο αυτο ανεβοκατεβενει χωρις λογο.

Δηλαδη δειχνει ΡΗ 6.9 και μετα απο 5 λεπτα δειχνει 7.2.Το δοκιμασα και σε ενα ποτιρι με νερο της βρυσης αφηνοντας το καμια ωρα και εκανε τα ιδια.

Οπως κατλαβενετε ειναι και πολυ δυσκολο το καλιμραρισμα πρεπει να περιμενεις αρκετη ωρα για να δεις που σταθεροποιιθει κι αν σταθεροποιιθει στο σωστο σημειο.

Λετε να τα φτυσε?Ενα χρονο το εχω.

Υπαρχει κατι που μπορω να του κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το συγκεκριμενο

post-870-1151759332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φυλάς πάντα με υγρό συντήρησης; Αν όχι ένας χρόνος αρκεί για να χαλάσει αν και μπορεί να χαλάσει πολύ πιο σύντομα.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιχαλη το PH meter το πηρα μεταχειρισμενο μαζι με τα υγρα καλιμπραρισματος και τιποτε αλλο.Το παιδι που το ειχε το ειχε παντα μεσα στο ενυδρειο και ετσι εκανα κι εγω.

Τωρα που μου λες για υγρο συντήρησης καταλαβενω οτι το ''ματι του'' δε θα πρεπει να στεγνονει κατι που μου συνεβενε οταν εκανα αλλαγες νερου γιατι εμενε εκτος νερου καμια ωρα γιαυτο μαλλον και χαλασε.

Τωρα που θα παρω καινουριο το υγρο συντήρησης ερχετε μαζι η πρεπει να το αγορασω ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα υγρά είναι ξεχωριστά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τελικα το PH meter ειναι οκ.

Το προβλημα εμφανιζευε οταν αναψουν τα φωτα το ανακαλυψα χτες οταν πηγα να βαλω το καινουριο PH meter ΗΑΝΝΑ που αγορασα και με εκπληξη ειδα οτι εκανε τα ιδια.

Κλεινοντας το φως ολα πανε ρολοι.

Δοκιμασα να βαλω το φως σε μακρινη πριζα απο το ενυδρειο αλλα τα ιδια.

Αποτι καταλαβενω ειναι θεμα γηοσης του ενυδρειου(δεν εχει).

Κι αν ναι πως να τη βαλω?

Εσεις τι λετε?Εχετε αντιμετοπισει παρομιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε περίμενε γιατί παραπάνω λές ότι το δοκίμασες σε ενα ποτήρι νερό και έκανε τα ίδια.

Δοκίμασες και το καινούργιο ;;;;

Τι εννοείς κλείνοντας τα φώτα ;

Τα βγάζεις απο την μπρίζα ή απλά τα κλείνεις ;

Δεν νομίζω να το επηρεάζει αυτό !

Για την γείωση δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=1641&hl=Γείωση

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα εμφανιζεται οταν αναψουν τα φωτα του ενυδρειου.

Αυτοματος και τα 2 PH meter απο 7 πανε στο 5.5. Οταν ειναι σβυστα και στη πριζα δεν υπαρχει προβλημα.

Το προβλημα ειναι απο τα 4 ηλεκτρονικα ballast που ειναι κοντα στα PH meter

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που μας λές.

Το πιθανότερο είναι ότι κάποιος ηλεκτρομαγνητικός 'ερεθισμός' συμβαίνει μεταξύ των 2.

Δοκίμασε να απομακρύνεις το πεχάμετρο απο τα μπάλαστ και κοίτα αν υπάρχει θεραπεία.

Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις ένα αντιπαρασιτικό πηνίο στα καλώδια του ballast

Link to comment
Share on other sites

Φιλε SW1IXC και με το ενα μονο του γινετε ακριβος το ιδιο.

Το ενυδρειο μου απο πανω ειναι κλειστο με τζαμι και οι λαμπες ειναι πανω απο το ενυδρειο σε ενα ξυλινο κουτι.Επιασα λοιπον το κουτι με τις λαμπες αναμενες και το σηκονα λιγο λιγο προς τα πανω σε πληροφορω οτι οσο απομακρινταν το κουτι με τις λαμπες απο το ενυδρειο τοσο ανεβενε και το PH meter μεχρι που σταματαγε στη σωστη τιμη ΡΗ του ενυδρειου μου που ειναι 6.9.

Μαλλον θα πρεπει να απομακρινω τα 4 ηλεκτρονικα ballast μεσα απτο κουτι για να γινει δουλεια.

Αυτο το πεινιο που λες δε το γνωριζω το εχουν οι ηλεκτρολογοι?Εδω αδυνατον να εχουν τετοιο πραγμα θα με κοιταζουν καπως ετσι :lmao: οπως οταν τους ζητησα ηλεκτρονικα ballast για τις Τ5 :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λές ότι με την απομάκρυνση γίνεται δουλειά είμαι πλέον πεποισμένος ότι πρόκειται για electromagnetic emissions.

Δηλαδή ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές που επηρεάζουν το κυκλωματάκι του phμετρου σου.

To πηνίο θα το βρείς σε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη. Λέγεται επίσης και ΄στραγκαλιστικό' πηνίο.

Είναι κατά μια έννοια μια θωράκιση η οποία αποκόπτει αυτές τις παρεμβολές μιας συσκευής.

Γιαυτό και όλες οι συσκευές που έχούν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό συνήθως είναι πιστοποιημένες με το λεγόμενο EMF protection.

Για περισσότερα μπορείς να κάνεις ενα search στο google σχετικά με το EMF Protection.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:lmao: Καλησπερα και απο εμένα.

Φίλε Μαρμα αυτό που επιρεάζει της τιμές του ph όταν είναι αναμένες οι λάμπες είναι η θερμοκρασία οχι η ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές.

Επίσης χωρίς να θέλω να σε απαγοητεύσω η συγκεκριμένη εταιρία που αγόρασες θεωρείται μέτρια.

Για να έχεις καλές μετρήσεις πρέπει να καλιμπράρεις το ph σου κάθε μέρα με κάποιο buffer(ρυθμιστικό διάλυμα στην τιμή που θέλεις να πετύχεις).

Αν ενδιαφέρεσαι για πληροφορίες για αξόπιστα phmeter πές μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...