Jump to content

αναγνωριση φυτων


gemen

Recommended Posts

μου εφεραν αυτα τα δυο φυτα.μπορειτε να μου πειτε οποιος γνωριζει εαν μπαινουν στο ενυδρειο και την ονομασια τους? ειναι ευκολα φυτα? θελουν κατι ιδιαιτερο? σας ευχαριστω.

post-16164-1271889942_thumb.jpg

post-16164-1271889993_thumb.jpg

post-16164-1271890020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μια ακομη με το φυτο στο ενυδρειο οπως το φυτεψα

post-16164-1271890285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φυτό είναι valisneria nana και το δεύτερο egeria densa

Μια χαρά τα φύτεψες, το μόνο που θα έκανα εγώ είναι να αφαιρέσω όλα τα κιτρινισμένα και μισοκατεστραμένα φύλλα από την nana. Έτσι και αλλιώς θα χαλάσουν και χωρίς αυτά θα προσαρμοστεί και θα "πάρει μπροστά" πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φυτό είναι valisneria nana και το δεύτερο egeria densa

Μια χαρά τα φύτεψες, το μόνο που θα έκανα εγώ είναι να αφαιρέσω όλα τα κιτρινισμένα και μισοκατεστραμένα φύλλα από την nana. Έτσι και αλλιώς θα χαλάσουν και χωρίς αυτά θα προσαρμοστεί και θα "πάρει μπροστά" πιο γρήγορα.

Φίλε theodor72 το φυτό στην 1η φωτό μήπως είναι blyxa japonica ή ophiopogon japonicus? Δυσκολεύομαι να το ξεχωρίσω αλλά δεν μου φαίνεται για valisneria.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό στην 1η φωτογραφία σίγουρα δεν είναι blyxa japonica και ακόμα πιο σίγουρα δεν είναι ophiopogon japonicus.

Αν και στη φωτογραφία και η κατάσταση του φυτού δεν είναι και ότι καλύτερο για να βοηθήσει στην σίγουρη αναγνώριση πρέπει να είναι μάλλον κάποιο είδος vallisneria.

Link to comment
Share on other sites

Το ophiopogon japonicus έχει χαρακτηριστικά καμπυλωτά φύλλα. Δες εδώ.

Η blyxa εχει εντελώς διαφορετική εμφάνιση, δεν έχει καμία σχέση. :D

Όσον αφορά την nana δες μερικές χατακτηριστικές φοτογραφίες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνεριες δεν έχουν πλατια φύλλα; Επισης, αντίθετα με την φωτογραφία αμα βάλεις μια βαλισνερια με το καλαθακι "ορθια" τα φύλλα θα πέσουν κατω. Αυτά μένουν κάγκελο, όπως μέσα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Για την συγκεκριμένη ποικιλία δες τις φώτο στα link που έδωσα παραπάνω. Όχι, οι nana δεν έχουν πλατιά φύλλα. Τουλάχιστον αυτές της tropica που κάποτε είχα στην κατοχή μου. Τα φύλλα της είναι πολύ πιο σκληρά και ακόμα και εκτός ενυδρείου στέκονται όρθια εκτός αν είναι αρκετά μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...