Jump to content

Αρχάριος: Ζητάω την βοήθειά σας για τον καινούργιο ενυδρείο που θα φτιάξω


panos.35

Recommended Posts

Μόλις έκανα και τις μετρήσεις στο νερό. Είναι οι παρακάτω:

NH4: 0,25

NO2: 0

NO3: 10mg/l

Ph: 8,2

KH: 9 dkH

Ca: 472 ppm

Mg: 1300

Αλλατότητα: 1,023

Θερμοκρασία 27,5.

Οι μετρήσεις δεν είναι κακές.

Να περιμένω ή να ρίξω τα ψάρια από το μικρό ενυδρείο? Το νερό με τον βράχο (τον πήρα κουραρισμένο) τα έχω βάλει από την Κυριακή. Νωρίς δεν είναι ακόμα? Να περιμένω?

Περιμενε να μηδενησει η αμμωνια και μετα βαλε μεσα.Και οχι ολα μαζι.Την αλλατοτητα ανεβασε την στο 1025.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και τις μετρήσεις στο νερό. Είναι οι παρακάτω:

NH4: 0,25 :D

NO2: 0

NO3: 10mg/l

Ph: 8,2

KH: 9 dkH

Ca: 472 ppm

Mg: 1300

Αλλατότητα: 1,023

Θερμοκρασία 27,5.

Οι μετρήσεις δεν είναι κακές.

Να περιμένω ή να ρίξω τα ψάρια από το μικρό ενυδρείο? Το νερό με τον βράχο (τον πήρα κουραρισμένο) τα έχω βάλει από την Κυριακή. Νωρίς δεν είναι ακόμα? Να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Και καμια αλλαγη για να πεσει η αμμωνια να κανεις.

Και μια συμβουλη που ειναι η γνωμη μου φυσικα.. Εχω δοκιμασει 6 προιοντα για ammo minus τιποτα δεν λειτουργει ενω με μια αλλαγη 30 % πευτει ευκολα απο 0.25 σε 0.1 π.χ. <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα που δεσμευουν αμμωνια πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο σε περιπτωση αναγκης και εφοσον εχουμε ζωντανα στο ενυδρειο ή στη σακουλα μεταφορας (για μεγαλο διαστημα).

Χρησιμοποιοντας τα διαταρρασουμε τον κυκλο του αζωτου,με αποτελεσμα μετα απο μερες να εχουμε χειροτερα αποτελεσματα σε ενα ενυδρειο που τωρα στρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλω τίποτα για να μειώσω την αμμωνία. Θα περιμένω να πέσει μόνη της. Δεν βιάζομαι. Έχω πρόθεση να μην βάλω κανένα ζωντανό οργανισμό στο καινούργιο ενυδρείο πριν περάσει ένας μήνας λειτουργίας του χωρίς φώτα. Λογικά η αμμωνία δεν θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί?

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι όμως. Χθες που κοίταγα το διαμέρισμα με τον ζωντανό βράχο στο sump παρατήρησα κάτι μικροσκοπικούς οργανισμούς να κινούνται. Είναι άσπροι και έχουν ουρίτσα. Θα έλεγα οτι μοιάζουν με μικρογαρίδες. Οι ίδιοι οργανισμοί υπάρχουν και στο κυρίως ενυδρείο.

Θα πρέπει να ανησυχώ? Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχείς καθόλου αλλά να χαίρεσαι γιατί αυτά θα γίνουν τροφή για ψάρια και κοράλλια <_<

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω κλείσει τρεις εβδομάδες με το νερό και τα βράχια. Μήπως πρέπει να αρχίσω να ανάβω τα φώτα σιγά σιγά?

Τι μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρας αμμωνια και ΝΟ2 σταθερα μηδεν,μπορεις να ξεκινησεις με 2 ωρες τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις στο νερό και είναι καθαρό από αμμωνία και νιτρικά.

Μπορώ τώρα να μεταφέρω τα ψάρια και τα κοράλια μου από το μικρό ενυδρείο?

Αν ναι, ισχύει αυτό με την 3ωρη φωτοπερίοδο?

Βοηθήστε με γιατί θέλω να το κάνω σωστά. Αυτή την στιγμή το ενυδρείο μου τρέχει 2 εβδομάδες με κουραρισμένο βράχο και κλειστά φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε πολυ-πολυ λιγη τροφη στο νεο ενυδρειο και μετρα μετα απο μιση μερα αμμωνια και ΝΟ2.Αν ειναι μηδεν τοτε κανε μια αλλαγη νερου και μετεφερε ενα μικρο ψαρι.Αν ολα ειναι καλα,μετα απο 7-10 μερες μετεφερε αλλο ενα.Αν δεις οτι ολα καλα μετα απο 7 μερες αλλα δυο μικρα ή ενα μεγαλο.

Για το φως,ξεκινα με 2-3 ωρες και οσο δεν εχεις προβληματα αλγης,αυξανεις κατα μια 1-1,5 ωρα καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...