Jump to content

βοηθεια με αγορα φιλτρου


insan

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι αρχαριος και χθες αγορασα το δευτερο ενυδρειο μου ... ειναι 300 λιτρα και δν εχω ιδεα τι φιτρο να του παρω ... απ οτι εχω δει ειναι αρκετα ακριβα και δν θελω να με πιασουν κοροιδο ... εχετε να μ κανετε καμια προταση ?

Link to comment
Share on other sites

τι ψάρια θα βάλεις μέσα και πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αγγελοψαρα και καποιο αλλο ιδος και ισος καποιες μεγαλουτσικες γαριδες ... θελω ενα καλο φιλτρο που να μην κανει θοριβο αν γινετε .... μεχρι 150 ευρο λεω ... ελπιζω να μην χρειαζονται παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αγγελοψαρα και καποιο αλλο ιδος και ισος καποιες μεγαλουτσικες γαριδες ... θελω ενα καλο φιλτρο που να μην κανει θοριβο αν γινετε .... μεχρι 150 ευρο λεω ... ελπιζω να μην χρειαζονται παραπανω...

2 χ eheim 2217.

Σε αυτα τα χρηματα θα σου βγουνε περιπου και θα εχεις εξειρετικη φιλτρανση απο εξειρετικα φιλτρα!

Link to comment
Share on other sites

2 χ eheim 2217.

Σε αυτα τα χρηματα θα σου βγουνε περιπου και θα εχεις εξειρετικη φιλτρανση απο εξειρετικα φιλτρα!

Το ενα και οχι με μαμισια υλικα :D

(οχι πως το χυμα Siporαχ δεν ειναι καλο)

Οτι πληρωνεις παιρνεις απο αποψης αξιας φιλτρου.

Τωρα για συγκριση τιμων για ενα ιδιο φιλτρο πρεπει να κανεις ερυενα αγορας γιατι θα βρεις διαφορες.

Επισης παιζει να εχουν διαφορετικο εξοπλισμο καποια (πχ αλλου να ειναι χωρις υλικα ή με υλικα ή με/χωρις βανακια ή με/χωρις διπλα βανακια) και ετσι να δικαιλοογειται διαφορα στην τιμη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσες φορες ενα φιλτρο πρεπει να ανανεωνει το νερο του ενυδρειου την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια ... θα κανω μια ερευνα αγορας και θα προχορισω με την αγορα του φιλτρου :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσες φορες ενα φιλτρο πρεπει να ανανεωνει το νερο του ενυδρειου την ωρα?

Αναλογα και τις απαιτησεις των ψαριων σε ροη.

Η αποψη μου ειναι 3 και πανω και οσο αντεχει το ενδυρειο να μη γινεται και πλυντηριο.

Ο Bleher ελεγε και μιση φορα νομιζω, αλλα ειναι αναλογα οπως ειπαμε πολλους παραγοντες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στο Fluval 405,εγω σε 300 λιτρα εχω το 305 και εδω και 1.5 χρονο ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεχης προτασεις για eheim αποφασισα να αγορασω ενα eheim 2213 για ενα ενυδρειο 120 λιτρα.

Συμπερασματα και συγκριτικα με μια πρωτη ματια σε συγκριση με τo fluval που εχω:

1)Εισοδος εξοδος εντος ενυδρειου,αν δεν τα εβλεπα στο κουτι και τα εβλεπα χυμα θα ελεγα οτι ειναι απο καποιο κινεζικο φιλτρο.

2)Λαστιχο,ελπιζω να με φτασει... στο fluval πεταξα αρκετο.

3)Εισοδος εξοδος κανιστρου,να διαλεξω στη τυχη;δεν υπαρχουν ενδειξεις input και και output,το fluval γραφει in - out πανω στο κανιστρο για παν ενδεχομενο.

4)Τρομπα εκινησης,δεν υπαρχει,θα πρεπει να γεμισω το φιλτρο κατα τα 9/10 με το νερο του ενυδρειου και να κανω το σταυρο μου ποτε θα φυγει ο αερας απο μεσα,fluval συνδεεις τις βανες,τραβας 6-7 φορες τη τρομπα εκινησης και σε 2 λεπτα εχει γεμισει ολο,μετα απο 5 λεπτα λειτουργιας εχει φυγει ολος ο αερας απο μεσα και δεν κανει το παραμικρο θορυβο.

5)απο υλικα ειχε μονο σφουγγαρια(το γνωριζα ηδη),το fluval ειχε σφουγγαρια και βιολογικο υλικο biomax κατι αντιστοιχο του siporax.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεχης προτασεις για eheim αποφασισα να αγορασω ενα eheim 2213 για ενα ενυδρειο 120 λιτρα.

Συμπερασματα και συγκριτικα με μια πρωτη ματια σε συγκριση με τo fluval που εχω:

1)Εισοδος εξοδος εντος ενυδρειου,αν δεν τα εβλεπα στο κουτι και τα εβλεπα χυμα θα ελεγα οτι ειναι απο καποιο κινεζικο φιλτρο.

2)Λαστιχο,ελπιζω να με φτασει... στο fluval πεταξα αρκετο.

3)Εισοδος εξοδος κανιστρου,να διαλεξω στη τυχη;δεν υπαρχουν ενδειξεις input και και output,το fluval γραφει in - out πανω στο κανιστρο για παν ενδεχομενο.

4)Τρομπα εκινησης,δεν υπαρχει,θα πρεπει να γεμισω το φιλτρο κατα τα 9/10 με το νερο του ενυδρειου και να κανω το σταυρο μου ποτε θα φυγει ο αερας απο μεσα,fluval συνδεεις τις βανες,τραβας 6-7 φορες τη τρομπα εκινησης και σε 2 λεπτα εχει γεμισει ολο,μετα απο 5 λεπτα λειτουργιας εχει φυγει ολος ο αερας απο μεσα και δεν κανει το παραμικρο θορυβο.

5)απο υλικα ειχε μονο σφουγγαρια(το γνωριζα ηδη),το fluval ειχε σφουγγαρια και βιολογικο υλικο biomax κατι αντιστοιχο του siporax.

1)Η αληθεια ειναι οτι τα fluval εχουν καλητερες εισαγωγες-εξαγωγες.Το εχω διαπιστωσει και γω.Παρολαυτα, για να τα ξεχωριζεις χρειαζεται και μια στοιχηωδης νοημοσυνη!! :thumbup:

2)Και παλι ειναι αληθεια οτι κανουν τσιγκουνιες..

3)και παλι χρειαζεται η στοιχηωδης νοημοσυνη που λεγαμε!! :D:bowdown:

Τα fluval εχουν και τις δυο υποδοχες επανω οποτε ΠΡΕΠΕΙ να αναφερεται in & out.Σε ΟΛΑ τα eheim το νερο εισερχεται στο φιλτρο απο κατω εφοσων ΟΛΑ εχουν την αντλια επανω...

4)Περιτο....μολις ρουφιξεις ξεκιναει και τρεχει το νερακι...μολις το κανιστρο γεμισει το βαζεις στην μπριζα!

5)Δεν μπορεις να συγκρινεις την μια κατασκευαστρια εταιρια με την αλλη εξαιτιας των υλικων που συνοδευουν τα φιλτρα τους..

Η eheim ειναι η mercedes και η fluval η nissan!Tι ψαχνεις να βρεις? :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

1)Η αληθεια ειναι οτι τα fluval εχουν καλητερες εισαγωγες-εξαγωγες.Το εχω διαπιστωσει και γω.Παρολαυτα, για να τα ξεχωριζεις χρειαζεται και μια στοιχηωδης νοημοσυνη!! :thumbup:

2)Και παλι ειναι αληθεια οτι κανουν τσιγκουνιες..

3)και παλι χρειαζεται η στοιχηωδης νοημοσυνη που λεγαμε!! :D:bowdown:

Τα fluval εχουν και τις δυο υποδοχες επανω οποτε ΠΡΕΠΕΙ να αναφερεται in & out.Σε ΟΛΑ τα eheim το νερο εισερχεται στο φιλτρο εφοσων ΟΛΑ εχουν την αντλια επανω...

4)Περιτο....μολις ρουφιξεις ξεκιναει και τρεχει το νερακι...μολις το κανιστρο γεμισει το βαζεις στην μπριζα!

5)Δεν μπορεις να συγκρινεις την μια κατασκευαστρια εταιρια με την αλλη εξαιτιας των υλικων που συνοδευουν τα φιλτρα τους..

Η eheim ειναι η mercedes και η fluval η nissan!Tι ψαχνεις να βρεις? :D

1)Δεν μιλουσα για το ποιο ειναι in out αλλα για τη ποιοτητα κατασκευης που "υποτιθεται" οτι εχουν.

3)Για εσενα που εχεις δουλεψει 150 φιλτρα και γνωριζεις και εχεις και τη δυνατοτητα του aquazone ξερεις τι θα κανεις,εγω απεφθινομαι σε νεους χομπιστες που αγοραζουν για 1 φορα ενυδρειο και θελουν να παρουν εξωτερικο φιλτρο χωρις να εχουν καμια επαφη με τα εξωτερικα φιλτρα,το manual ειναι 2 σελιδες χαρτι και cd δεν υπαρχει,το fluval εχει ολοκληρο βιβλιο μεσα και 1 cd με video τοποθετησης και συντηρησης...

4)Οταν το φιλτρο δουλεψει 2 χρονια και δεν ειναι καινουριο και καθαρο εσυ βαλε το στομα σου στο λαστιχο με ολη αυτη τη μακα απο σκατα και τροφες.

Η eheim και η fluval ειναι ισαξιες εταιριες κατα τη γνωμη μου,τωρα αν τα περισοτερα καταστηματα στην Ελλαδα φερνουν eheim γιατι αυτα τους ζητανε δεν συμαινει οτι ειναι και καλυτερα,στο εξωτερικο τα fluval ειναι πολυ φθηνοτερα και πιο διαδεδομενα απο οτι στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

...και στην Κινα με το 1,3 δις πλυθησμο τα resun & boyu ειναι αυτα που πουλανε πιο πολυ αυτο ομως δε σημαινει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

...και στην Κινα με το 1,3 δις πλυθησμο τα resun & boyu ειναι αυτα που πουλανε πιο πολυ αυτο ομως δε σημαινει τιποτα....

Μιαs και ειπες για Κινα ακομα και το sunsun εχει τρομπα εκινησης για να γεμισει το κανιστρο χωρις να βαζεις το στομα σου και να ρουφας.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Και τι προβλημα υπαρχει αν ρουφιξεις?

Θα κουραστεις η θα σου τελειωσει ο αερας?

:D

Αν εισαι επιμελης οι σωληνες σου θα ειναι παντα πεντακαθαρες και δεν εχεις προβλημα.

...και για να πουμε και την αληθεια εγω το εχω συνηθισει και μου αρεσει, και μια στο τοσο πινω καμια τζουρα βρωμιλικο ενυδρειακο νερακι! :D

Link to comment
Share on other sites

Και τι προβλημα υπαρχει αν ρουφιξεις?

Θα κουραστεις η θα σου τελειωσει ο αερας?

:D

Αν εισαι επιμελης οι σωληνες σου θα ειναι παντα πεντακαθαρες και δεν εχεις προβλημα.

...και για να πουμε και την αληθεια εγω το εχω συνηθισει και μου αρεσει, και μια στο τοσο πινω καμια τζουρα βρωμιλικο ενυδρειακο νερακι! :D

Ρε Κωστα εσυ μπορει να συμβιβαζεσαι,αλλοι δεν πινουν ουτε απο ξενο ποτηρι θα βαλουν το στομα τους στο λαστιχο...

Εγω συγκρινω τα 2 γερμανικα προιοντα και λεω τη προσωπικη μου αποψη για να γνωριζουν αυτοι που σκεφτονται να αγορασουν φιλτρο,καποιες λεπτομεριες που μπορει να μην γνωριζουν.

Και ο θειος μου δεν εχει air condition στο αυτοκινητο και ανοιγει τα παραθυρα το καλοκαιρι,εγω αν παω να παρω καινουριο αυτοκινητο δεν θα πρεπει να προσεξω αν εχει air condition;

Tι θα πω:" καλα ειναι και με ανοιχτα παραθυρα το ιδιο αποτελεσμα εχει..."

Να προσθεσω οτι δεν υπαρχει τροπος μιωσεις της ροης του φιλτρου,σε αντιθεση με το fluval που μπορεις να βαλεις ακομα και το 405 με 1300 λιτρα/ωρα να τρεχει σε ενα 60λιτρο και να το εχεις μετα και για το επομενο ενυδρειο.

Τα κλιπς που κουμπωνει το φιλτρο ειναι περιπου σαν τα κλιπς απο ενα κουτακι αναψυκτικο,θελει μεγαλη προσοχη μην στραβωσουν η' σπασουν.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Και τα eheim εχουν τρομπα εκκινησης.

Το classic οχι.

Οταν εχεις παρει "το κολαει" στο φιλτρο, θα καταλαβεις οτι οσο πιο απλες οι κατασκευες τοσο πιο γερες και ανθεκτικες.

Επισης πιο οικονομικες στα ανταλλακτικα κλπ

Αστο να τρεξει και τα ξαναλεμε στην πορεια. :thumbup::D

ΥΓ οι οδηγιες στο classic δεν ειναι τομος γιατι δεν χρειαζεται.

Απο κατω μπαινει το νερο, απο πανω βγαινει, στη μεση βαζεις τα υλικα.

Το γεμιζεις νερο απο το ενυδρειο μεχρι τα 9/10 του καδου, το συνδεεις, αν δεν βγαλει αμεσως νερο το βγαζεις απο τη πριζα για λιγο, το ξαναβαζεις, περιμενεις να εξαερωσει και να σταματησει να ακουγεται ο αερας και το ξεχνας :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και τα eheim εχουν τρομπα εκκινησης.

Το classic οχι.

Οταν εχεις παρει "το κολαει" στο φιλτρο, θα καταλαβεις οτι οσο πιο απλες οι κατασκευες τοσο πιο γερες και ανθεκτικες.

Επισης πιο οικονομικες στα ανταλλακτικα κλπ

Αστο να τρεξει και τα ξαναλεμε στην πορεια. :thumbup::D

ΥΓ οι οδηγιες στο classic δεν ειναι τομος γιατι δεν χρειαζεται.

Απο κατω μπαινει το νερο, απο πανω βγαινει, στη μεση βαζεις τα υλικα.

Το γεμιζεις νερο απο το ενυδρειο μεχρι τα 9/10 του καδου, το συνδεεις, αν δεν βγαλει αμεσως νερο το βγαζεις απο τη πριζα για λιγο, το ξαναβαζεις, περιμενεις να εξαερωσει και να σταματησει να ακουγεται ο αερας και το ξεχνας .................για τα επομενα 10 χρονια... :D

:bowdown::ninja::o

Link to comment
Share on other sites

Και τα eheim εχουν τρομπα εκκινησης.

Το classic οχι.

Οταν εχεις παρει "το κολαει" στο φιλτρο, θα καταλαβεις οτι οσο πιο απλες οι κατασκευες τοσο πιο γερες και ανθεκτικες.

Επισης πιο οικονομικες στα ανταλλακτικα κλπ

Αστο να τρεξει και τα ξαναλεμε στην πορεια. :bowdown::thumbup:

ΥΓ οι οδηγιες στο classic δεν ειναι τομος γιατι δεν χρειαζεται.

Απο κατω μπαινει το νερο, απο πανω βγαινει, στη μεση βαζεις τα υλικα.

Το γεμιζεις νερο απο το ενυδρειο μεχρι τα 9/10 του καδου, το συνδεεις, αν δεν βγαλει αμεσως νερο το βγαζεις απο τη πριζα για λιγο, το ξαναβαζεις, περιμενεις να εξαερωσει και να σταματησει να ακουγεται ο αερας και το ξεχνας :D

Οποτε και τα υλικα σε σειρα απο κατω προς τα πανω,με εξερεση τον γυαλοβαμβακα που προσεξα οτι παει πανω πανω,λογικα για να μην παει τιποτα μεσα στην αντλια.

Μακαρι Σπυρο να πανε ολα καλα γιατι με το αλλο ειχα καλομαθει τελικα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω συγκρινω τα 2 γερμανικα προιοντα

.....

...τελικα τα fluval που φτιαχνονται,γιατι ενα 105 που επεσε στα χερια μου εγραφε ή οτι ηταν Made in Italy ή made by Hydor δεν θυμαμαι καλα,αν καποιος εχει Fluval ας μας διαφωτισει...

Link to comment
Share on other sites

η fluval ειναι Ιταλικη εταιρια και νομιζω τα τελευταια χρονια την εχει παρει η hydor.

Link to comment
Share on other sites

Και τα eheim εχουν τρομπα εκκινησης.

Το classic οχι.

Οταν εχεις παρει "το κολαει" στο φιλτρο, θα καταλαβεις οτι οσο πιο απλες οι κατασκευες τοσο πιο γερες και ανθεκτικες.

Επισης πιο οικονομικες στα ανταλλακτικα κλπ

Αστο να τρεξει και τα ξαναλεμε στην πορεια. :thumbup::D

ΥΓ οι οδηγιες στο classic δεν ειναι τομος γιατι δεν χρειαζεται.

Απο κατω μπαινει το νερο, απο πανω βγαινει, στη μεση βαζεις τα υλικα.

Το γεμιζεις νερο απο το ενυδρειο μεχρι τα 9/10 του καδου, το συνδεεις, αν δεν βγαλει αμεσως νερο το βγαζεις απο τη πριζα για λιγο, το ξαναβαζεις, περιμενεις να εξαερωσει και να σταματησει να ακουγεται ο αερας και το ξεχνας :D

+ 1000 :bowdown:

έχω φίλτρα και απο τις 2 εταιρείες και έχω να πω eheim clasic και πάλι clasic

Link to comment
Share on other sites

Eγω στα 300λιτρα με 6σκαλαρια και 4 κονκο 4 μελανοταινιες 10 στερμπαι και 1 κοπαδακι γκλοου λαιτ εχω 2 2217 η ροη εδω και 1 χρονο ειναι ιδια ειμαι ευχαριστημενος αυτη η σειρα της eheim ειναι απλη και αξιοπιστη

Link to comment
Share on other sites

Και τα Fluval παντως καλα ειναι.

Ενα μικρο εσωτερικο fluval που εχω λειτουργει χρονια τωρα μια χαρα.

Καποιοι οπως μαθουν και οπως βολευτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...