Jump to content

Recommended Posts

Διαβασα και αλλα ποστς

Διαβασα και τις απαιτησεις του ...

Το εριξα σε ενυδρειο με ενα σκασμο νιτρικα αλατα (λεμε για 100mg/l) ...

Θερμοκρασια σταθερη ...ΔΕΝ εχω βαλει ποτε λιπασμα ομως...

Οταν το αγωρασα το παιδι στο pet shop μου ειπε οτι με τοσα νιτρικα θα γινει γκοτζιλας ....

Ε οπως το εβαλα ...ετσι εμεινε ...και τωρα βλεπω εχει αρχισει να περνει και την κατηφορα (καποια φιλαρακια σαπισμενα κτλ)...

Τι διαλα ...δεν ειναι και τοσο ευκολο φυτο οπως λεγανε ?

εριξα χθες 2 3 χαπακια co2 και κατι ταμπλετες βυθου ...θα σας πω πως παει ...αλλα δεν το βλεπω καλα ...

εχεται καμοια ιδεα τι μπορει να παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά χρειάζονται από μια εβδομάδα και πάνω για να προσαρμοστούν και το να χάνουν φύλλα είναι μέσα στο στάδιο προσαρμογείς τους μην στεναχώρησε γι αυτό. Της πρώτες μέρες μέχρι να ξεπεταχτεί θέλει και αρκετό φως .

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο φίλος. πόσες μέρες είναι μέσα το φυτό; τι θερμκρασίες έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕ την εχουμε περασει την εβδομαδα ...ΟΜΩΣ πρεπει να εχεις δικαιο φιλε επειδη τωρα θυμηθηκα οτι

1ον εχω βγαλει τον ανακλαστηρα απο το φως

2ον η φωτοπεριοδος μου ειναι δεν ειναι 8 ωρες ...

Θα βαλω τον ανακλαστηρα και θα ανεβασω περιοδο στις 10 ωρες ...

Πρεπει να βοηθησει ...

Θα σας ενημερωσω :D

Link to comment
Share on other sites

αν τυχών και δεν σου τραβίξει η δεν προλάβεις να το συνεφέρεις στείλε μου π.μ. να σου δώσω εγώ .

απλά εγώ παρατήρησα οτι με το που έβαλα CO2 και λίπασμα seachem τρελάθηκε στην ανάπτυξη και απο

νιτρικά < 12,5 και φωτοπερίοδος 9 ώρες.

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

μην αυξήσεις απότομα την φωτοπερίοδό σου γιατί θα κάνεις πάρτι με τις άλγες, σιγά σιγά, εγώ αυξάνω μισάωρο ανά 2-3 μέρες μέχρι να φτάσω την επιθυμητή διάρκεια!

Link to comment
Share on other sites

Πωω καλα που το ειπες ..επειδη το εβαλα κιολας στις 9μιση ωρες(απο 8) ...αλλα ενταξυ μιας και χθες εβαλα ψαρακια και δεν αναψα φως προλαβαινω οταν γυρισω απο την δουλεια να το ξανα βαλω στις 8μιση

Νασο σε ευχαριστω φιλε ....δεν ξερω αν θα παρει μπρος ....και αν δεν ανακαμψει γρηγορα στανταρ απο βδομαδα θα σε χρειαστω ...σε ευχαριστω για την προθυμια σου ...

Βαγγελης!

Link to comment
Share on other sites

βάλε camboba κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με τα νιτρικά απ' όσο μου είπαν και είναι πολύ πολύ πιο εντυπωσιακή. εγώ αυτό έκανα και γουστάρω τρελα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε θα κοιταξω το προφιλ της να την δω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...