Jump to content

Ερώτηση για Clam


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ο παρακάτω μικρος ζεί στο συστημα μου περίπου 10 μήνες. Τις τελευταίες μέρες εχω την εντύπωση πως ο μανδύας εχει μεγαλώσει υπερβολίκα....Βλεπετε τίποτα περιεργό στην φωτό???? :D:D

post-10548-1272305671_thumb.jpgpost-10548-1272305683_thumb.jpg

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λάμπες αλλαξα πριν 2 μήνες.

Αλλα εχω προβλημα με ενα strawberry που εχει μεγαλώσει υπερβολικα οπως

μπορεις να δεις και στην φωτο που επισυναπτω.Μπορεί να ωφείλεται σε αυτο??

Δηλαδη οτι δημιουργεί σκια?

post-10548-1272307365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν το φως ειναι καλο και το clam σε καλη κατασταση,ετσι τεραστιος γινεται ο μανδυας,ειδικα στα crocea.Το αντιθετο θα επρεπε να σε ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λάμπες αλλαξα πριν 2 μήνες.

Αλλα εχω προβλημα με ενα strawberry που εχει μεγαλώσει υπερβολικα οπως

μπορεις να δεις και στην φωτο που επισυναπτω.Μπορεί να ωφείλεται σε αυτο??

Δηλαδη οτι δημιουργεί σκια?

post-10548-1272307365_thumb.jpg

ποια είναι η πιο πρόσφατη φωτογραφία ??

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 φωτό ειναι σημερινές.....

μαι χαρά είναι το clam σου , ίσως να θέλει λίγο περισσότερο φως.....

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι το κλαμακι σου χαιρει ακρας υγειας και εινα μια χαρα ,αλλα οταν βλεπεις να ανοιγει υπερβολικα τον μανδυα του ειναι γιατι προσπαθει να "παρει"ακομα περισσοτερο φως.. αυτο το ειδα και πρακτικα στο δικο μου ενυδρειο οταν αλλαξα φωτισμο απο 150w Mh σε 250w Mh .Επισης αν προς τα τελειωματα της φωτοπεριοδου σου ο μανδυας ''αγκαλιαζει'' το εξωτερικο του κελυφος σημαινει οτι εχει παρει την απαιτουμενη ποσοτητα που θελει...αυτα τα λεω απο προσωπικες παρατηρησεις των δικων μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να ρωτησω κατι.....στην φυση τους εχουν τοσο πολυ φως???Αφου βρισκονται σε 15 και φευγα μετρα βαθος απο οτι ξερω ρε παιδια... :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα το ιδιο clam πριν καμποσο καιρο. ενω ολα πηγαιναν μια χαρα, ξεκινησε να ανοιγει κ εμενα παρα πολυ κ μετα απο μερικες ημερες εβγαλε μερικα ξεθοριασμενα στιγματα. στο τελος πεθανε. ελπιζω να μη σου σθμβει κατι τετοιο, παντως ςπειδη το εψαξα τοτε, τα περισσοτερα clams εχουν ενα βακτηριο μεσα τους που περιπου στο 6μηνο τα σκοτωνει.

Link to comment
Share on other sites

Το "βακτηριο" ηταν καποια εποχη της μοδας ως δικαιολογια για τη μη επιτυχη διατηρηση αυτων των οργανισμων.Δεν φταιει το ενυδρειο μου ή εγω αλλα το "βακτηριο" που εχουν ολα.Κατι σαν ημερομηνια ληξης ;)

Φυσικα δεν ισχυει κατι τετοιο.

Το να χασουμε ενα clam πρεπει να μας κανει να ψαξουμε τους λογους.

Βεβαια πολλες φορες προσφερουμε ιδανικες συνθηκες στα clam μας,ζουνε αρκετα χρονια και ξαφνικα μπορει κατι να παθουν και να πεθανουν.Δεν ειναι και οι πιο ευκολοι οργανισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ΑΚΗ 100% εφοσων το clamaki εχει σωστο φωτισμο και δεν εχει καποιο κρυμμενο pyramid snail που το τρωει σιγα σιγα και πολυ βαζουν γιαυτο προληπτικα το Six Line που εντοπιζει καποιους μικροσκοπικους εχθρους των clam τοτε το μονο που θελει ειναι πολυ σταθερες παραμετρους του νερου και εκει που την ακουει μετα απο καποιες παρατηρησεις μου ειναι ιδιαιτερα το σκαμπανεβασμα του Kh ειται προς τα πανω ειται προς τα κατω και γιαυτο συνηθως την ακουνε μετα απο κανα δυο μερες μετα την καθορισμενη μας αλλαγη νερου...

αυτες ειναι οι δικες μου παρατηρησεις μετα απο μερικες αποτυχιες που ειχα και μετα απο καποιες επιτυχιες που εχω οπως να διατηρω 3clamakia crocea εδω και δυο χρονια ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...