Jump to content

Αρχάριος με Μονομάχο V.2


loumaros

Recommended Posts

Καλησπέρα, ή μαλλον καλημέρα!

Το Σάββατο, ως δώρο ονομαστικης εορτής πηρα δωρο στην κοπελα μου έναν μονομαχο απο γνωστη αλυσίδα pet stores.

Δηλωνω παντελως ασχετος με το θεμα, και ετσι εμπιστευτηκα τα λεγομενα του παλληκαριου που με εξυπηρετησε με προθυμια.

Οποτε πηρα :

  • 1 γυαλα κοντα στα 15 - 20 λιτρα ( μου ειπε να παρω γυαλα γιατι ειναι καλυτερα απο κατι πλαστικά ορθογώνια παραλληλεπίπεδα)
  • 2 σακουλάκια κοκκινες πετρουλες
  • 2 πλαστικά φυτα
  • τον μονομάχο!
  • τροφη που ειναι φυλλαρακια σπασμενα με μυρωδια δολωματος γαριδας
  • 2 χημικα, τα οποια μου ειπε πως ειναι κατι βακτηριδια και το αλλο για το χλωριο του νερου.

Μπαινοντας στο φορουμ σημερα, διαβασα πως πρεπει να στρωσουμε το περιβαλλον πριν δεχτει καποιο ψαρακι, και οφειλω να ομολογησω πως εχω τρομαξει μην πάθει τιποτα ο μικρος μονομάχος της κοπέλας μου, και οδηγηθούμε σε δραματα και κλάματα..

Η διαδικασια που ακολουθησα ηταν η εξης, πιστη στα βηματα που μοε εδωσε ο υπαλληλος :

1) πλυσιμο της γυαλας με νερακι σκετο.

2) πολυ καλο πλυσιμο του χαλικιου, μεχρι να μην βγαζει αλλη βρωμα

3) ξεπλυμα των φυτων

4)γεμισμα της γυαλας με το χαλικι

5)στηριγμα των φυτων

6)τοποθετηση λιγου νερου μεχρι να σκεπασει τις πετρες και λιγο παραπανω.

7) ριξιμο του μονομαχου στο νερακι μαζι με το νερο που μου εδωσε απο το Pet Shop (και διαβαζοντας τον σωστο τροπο εδω μεσα, με επιασε ενα σφιξιμο για το αποτομο τσαλαβουτημα..)

8)γεμισμα ολοκληρης της γυαλας με νερο.

9) ριχνω ποσοτητα του φαρμακου για το χλωριο (ειχε μπλε καπακι)

10) μετα απο μια ωρα φαρμακο για βακτηρια ( κοκκινο καπακι)

Δυστυυχως δεν εχω τα φαρμακα εγω για να σας πω , τι ακριβως ηταν..

Το θεμα που με απασχολει ειναι :

1)πρεπει να του βαλω καποιο φιλτρακι? αν ναι , ποιο?

2)το νερακι εχω σκοπο να το αλλαζω 1 φορα την εβδομαδα , 20% του υπαρχοντα ογκου

3)χωρος για 2 -3 μονομαχινες δεν υπαρχει φανταζομαι, αν και ο υπαλληλος μου ειπε να εβαζα σε αυτα τα λιτρα..

Sorry για το μακροσκελές θέμα μου, αλλα ειμαι αρκετά ανήσυχος με το όλο θεμα, γιατι ειναι κριμα το ψαρακι να παθει τιποτα..

ΝΑ σημειωσω πως δεν εχω κανεναν γνωστο με στρωμενο ενυδρειο κτλ κτλ :D

Έγινε επεξεργασία - loumaros
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις το προφίλ του ψαριού σου εδώ

καθώς και αναλυτικότερες πληροφορίες εδώ.

Θα καλύψεις πολλές απορίες σου.Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. :D

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Φώτη ευχαριστω για το ενδιαφερον και την γρηγορη απαντηση!

Τα 2 αυτα λινκ τα ειχα διαβασει πριν ποστάρω πιο πριν, αλλα μιας που τα ξαναεστειλες τους εριξα ακομη μια ματια.

Αυτο που με ανησυχει ειναι η θερμοκρασια της γυαλας, μιας και δεν εχει καποιο θερμοστατη, οπως επισης και ζωνη κολυμβησης.

Η συγκεκριμενη γυαλα εχει περιορισμενο στομιο, κ πολλες φορες παρατηρησα τον μονομαχο να ειναι στα ορια της επιφανειας.

Μηπως θα πρεπει να του παρω ενα μικρο ενυδρειακι απο τα jumbo Που δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στον ογκο του νερου, αλλα θα εχει περισσοτερη επιφανεια πλευσης?

Θα πρεπει να προχωρησω σε αγορα φίλτρου, ή ειμαι καλυμενος με την αλλαγη νερου? ( το παιδι από τα pet shop μου προτεινε να αγορασω μια "σκουπα" για να αλλαζω το νερο, η οποια ρουφαει το νερο πανω απο τις πετρες μαζι με τις βρωμιες).

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης είναι απαραίτητος για τον μονομάχο που είναι ψαρι θερμού νερού.

Ακόμα και αν κάνεις αλλαγές νερού, χωρίς φίλτρο οι αποικίες σου από βακτήρια θα είναι πολύ μικρές. Έτσι χρειάζεσαι και φίλτρο.

Δυστυχώς στην αρχή του χόμπι υπάρχουν αρκετά έξοδα... Σαν πιο μόνιμη λύση κάποια στιγμή σκέψου και ένα κανονικό ενυδρείο 20 λίτρων ( τσέκαρε αγγελίες με λίγο καθάρισμα θα γίνει τζάμι :D )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...