Jump to content

Seachem Flourish Excel κατά της τριχοειδούς άλγης


akvariym

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!!

Διαθετο ενα ενυδρειο 160 λιτρα(130 καθαρα).αρκετα φυτεμενο με ευκολα φυτα!

το μεγαλο μου προβλημα εδω και καιρο ειναι η πρασινη τριχοΐδή άλγη!!!

εχω καταφερει με καθημερινους καθαρισμουσ να την περιορισω αρκετα αλλα και οχι

να την εξαφανησω!

Μετα απο καποια αρθρα που διαβασα αποφασισα να δοκιμασω το κολπο με την υπερδοσολογια

του seachem flourish excel και θα ηθελα την γνωμη σας για το πωσ να ξεκινησω!

Στο ενυδρειο υπρχει DIY CO2 και και κανω αλλαγεσ νερου 60 λιτρα καθε 4 μερες!

επισησ εχω και ενα μπουκαλι seachem flourish και ενα KENT FRESH WATERPLANTS (απο αυτο βαζω 5μλ καθε 3 μερες)....να προσθετο και απο αυτα???

Τι δοσολογια του excel να ακολουθησω?

Ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπ οσο θυμαμαι θελει διπλη δοση καθε μερα για 7 εως 10 μερες οχι παραπανω....

Νομιζω οτι ριχνεις πολυ λιπασμα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οποτε περιμενε ν δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι :D

Link to comment
Share on other sites

στο μπουκαλακι γραφει οτι την πρωτη φορα θελει 5μλ για καθε 40 λιτρα νερου και μετα 5μλ για καθε 200 λιτρα νερου!

να ξεκινησω ετσι με 15 μλ την πρωτη μερα(αφου τα λιτρα μου ειναι 130 καθαρα) και μετα καθε μερα απο 6,5 μλ

καθημερινα για 7 μερεσ???

Link to comment
Share on other sites

Eγω φιλε μου εριχνα 10 ml καθε μερα για 80 L πιστευω με 15 θα εσυ θα εισαι καλα..

:D:D:thumbup:

Ακριβώς ! για 130 λίτρα γύρω στα15ml την ημέρα για 7-10 μέρες.

Όμως προσοχή, η υπερδοσολογία στο excel βλάπτει κάποια φυτά όπως τις βαλισνέριες και το κερατόφυλλο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

δηλαδι ξεκιναω με 25 μλ για πρωτη φορα και μετα 15μλ καθε μερα...Στεφανε ειδεσ αποτελεσμα???

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα αποτελεσματα με την υπερδοσολογια.

Εχασα ομως λιγα ψαρια και ελιωσαν και οι valisneries.

Εφυγε η αλγη ομως.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδι ξεκιναω με 25 μλ για πρωτη φορα και μετα 15μλ καθε μερα...Στεφανε ειδεσ αποτελεσμα???

Εγώ δεν πρότεινα κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα αποτελεσματα με την υπερδοσολογια.

Εχασα ομως λιγα ψαρια και ελιωσαν και οι valisneries.

Εφυγε η αλγη ομως.

!!! Μπορείς να μας πεις τι είδους ψάρια, σε τι ενυδρείο και κάτω από ποιες συνθήκες καθώς και τη δοσολογία που έριξες ???

Γενικά δεν αναφέρονται απώλειες ψαριών αν τηρηθούν οι πιο πάνω προϋποθέσεις.

Εκτός αν αναφέρεσαι σε γαρίδες ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεασ301 τι προτινεισ δηλαδη??

εγω ηδη εριξα 30 μλ χτεσ το βραδυ σαν πρωτη δωση!ποια πρεπει να ειναι η δευτερι???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν προσπαθείς να δεις τι φταίει? Και να την καθαρίσεις 100% με excel μετά θα ξαναβγει αφού οι συνθήκες θα το ενισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

εχω καταληξει πωσ φταινε οι πολυ αραιεσ αλλαγεσ νερου και ελλιψη CO2...τωρα αυτα τα εχω υπο ελεγχο!

επισησ η μακριτριχη αλγη μεταφερθηκε με καποια φυτα και ευνοηθηκε απο την ανισοπροπια.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεασ301 τι προτινεισ δηλαδη??

εγω ηδη εριξα 30 μλ χτεσ το βραδυ σαν πρωτη δωση!ποια πρεπει να ειναι η δευτερι???

Όπως είχα γράψει αρχικά δηλαδή 15ml ημερησίως για 7-10 μέρες

Γιατί δεν προσπαθείς να δεις τι φταίει? Και να την καθαρίσεις 100% με excel μετά θα ξαναβγει αφού οι συνθήκες θα το ενισχύουν.

:D

Οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις και τι γίνεται με την ισορροπία στο ενυδρείο σου κάτι που όπως βλέπω από το τελευταίο μήνυμά σου το έχεις βάλει σε πρόγραμμα.

Οι αραιές αλλαγές είναι πράγματι ένας λόγος αλλά να ξέρεις ότι σε ένα απολύτως ισορροπημένο ενυδρείο δεν χρειάζονται αλλαγές για να αποφύγεις τις άλγες γιατί απλά δεν έχεις άλγες (λάθος, μάλλον έχεις αυτές που πρέπει στα πλαίσια της ισορροπίας και είναι καλοδεχούμενες ως ένα σημείο)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!!!

ειμαι στην 7η μερα που ριχνω την υπερδωσολογια Seachem Flourish Excel και εχω δει αποτελεσμα!

πιστεβω οτι θελει 2-3 μερουλες ακομα....αλλα ειδα οτι τα Αpistogramma Cacatuoides εκαναν αυγα ;):D:angry2:

τα οποια σε μερικες μερες θα εκολαυθουν!

το Seachem Flourish Excel θα επιρρεασει τα μικρα???να το κοψω και να κανω μια καλη αλλαγη νερου

και να βαζω καθημερικα την κανονικι δωση ή να συνεχισω??

Link to comment
Share on other sites

up! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν επηρεάζει αυγά ή ιχθύδια αλλά γιατί να μην είσαι στη ασφαλή πλευρά ?

Μείωσε τη δόση στο κανονικό κάνε και αλλαγή νερού και περίμενε πρώτα να δεις τι θα γίνει με τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...