Jump to content

Θα ήθελα την γνώμη σας για καινούργιο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Σκέφτομαι να στήσω ένα δεύτερο ενυδρείο από 40 έως 60 περίπου λίτρα, φυτεμένο και από ψάρια σκέφτομαι ένα μονομάχο, ένα φαντασματάκι και γαρίδες (ίσως και κανένα σαλιγκάρι).

Υπάρχουν δύο επιλογές στο pet shop που γνωρίζω:

-CAYMAN 60 καθαρά λίτρα 60

-ενυδρείο της EHEIM με χαρακτηριστικά 40 περίπου λίτρα με εσωτερικό φίλτρο και θερμοστάτη της EHEIM

Η διαφορά τους είναι εκτός από την τιμή ότι το ενυδρείο της CAYMAN έχει καλύτερο φίλτρο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ως καινούργιο; Δεν έχω πρόβλημα και για μεταχειρισμένο αν κάποιο μέλος σκέφτεται να πουλήσει. Με ενδιαφέρει λογική τιμή. Διαστάσεις ύψος και μήκος περιορισμός δεν υπάρχει αλλά βάθος να είναι έως 37 εκατοστά γιατί θα κάτσει πάνω σε πάγκο κουζίνας.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα αυτά έχεις πολλές επιλογές αρκετά πιο ανταγωνιστικές. Κάνε μία βόλτα στα καταστήματα της Αθήνας (αρκετά από αυτά έχουν παρουσία εδώ στο forum οπότε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους)

Δες και άλλες μάρκες (Juwel, Elite, Aquael, Resun, anubias) και πολλές άλλες μην σταθείς μόνο σε αυτές που ανέφερα. Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις από κάποιο φίλο pου πουλάει δικό του εδώ στο forum βγάλε μια αγγελία για ζήτηση ενυδρείου στη σωστή ενότητα.

Το φίλτρο μη σε δεσμεύει μπορείς πάντα να βάλεις ένα άλλο φίλτρο, εξωτερικό για παράδειγμα, ώστε να κερδίσεις λίτρα.

Στα λίτρα αυτά συνήθως το βάθος είναι περίπου στα 30 εκατοστά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εν κατακλείδι, μην βασιστείς μόνο στα προϊόντα ενός καταστήματος, κάνε μία έρευνα αγοράς, ενημερώσου και κρίνε νηφάλια.

Ο ενημερωμένος ενυδρειόφιλος είναι ευτυχισμένος ενυδρειόφιλος

Ο υπομονετικός ενυδρειόφιλος είναι φιλικός προς τη τσέπη του ενυδρειόφιλος

:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κάνε οπωσδήποτε την βόλτα που προτείνει ο φίλος Andreas, οι μάρκες που αναφέρεις είναι οι 2 ακριβότερες. Σρ αυτά τα λίτρα νομίζω δεν αξίζει. Υπάρχουν πολύ φθηνότερα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά πριν αγορασω το πρωτο μου ενυδρειο.....

Το εψαχνα για 1 μηνα.... περασα απο 32 pet shop της Αττικης κανωντας μια ερευνα αγορας.... σε όλα τα προιόντα που με ενδιεφεραν... :D

Αρα έχει δικιο ο Ανδρεας....

Ο ενημερωμένος ενυδρειόφιλος είναι ευτυχισμένος ενυδρειόφιλος

Ο υπομονετικός ενυδρειόφιλος είναι φιλικός προς τη τσέπη του ενυδρειόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...