Jump to content

Recommended Posts

τα gappies μου εχουν αρχισει και μου κανουν ξαφνικους θανατους...σημερα παρατηρισα οτι καποιες ουρες απο αυτα εχουν γινει ψιλομαυρες στο περιγραμα τους..οπως και σε ενα θηληκο πισο πισο εχει στο δερμα του το ιδιο μαυρο σαν αναγλυφο χρωμα...και ειναι σαν να το εχουν χτυπισει..οι μετρησεις μου ειναι κανονικες αποτι εχω μετρησει 2 φορες...τι μπορει να ειναι? εχω ψαξει και δεν μπορω να καταλαβω...μηπως ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739 συμπλήρωσε αυτό για να σε βοηθήσουν οι γνώστες :D
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2 φιλτρα 400λ/ω με μπλε σφουγκαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 χρονια εχει περασει fungus πριν απο 1.μιση χρονο και τωρα μετα απο καιρο ξαφνικοι θανατοι

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 μολλυ 17-20 γκαπι 2 κλοουν

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγες νερου καθε δευτερο σαββατο ι και πιο νωρις αν εχει πολλα ιπολιματα ακαρθασιων...70% αλλαγη πριν μια βδομαδα...ταισμα καθε μερα στις 3 με φιλαρακια τετρακρισπς και μια διο φορεσ με nutrongreen tis prodac το σαββατο τπτ.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:

- GH:15

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0.2mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:waterlife tests kai no2 prodac

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:guppie

- Ιστορικό Ψαριού:καμια αρρωστια δικιας μου αναπαραγωγης

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματακανονικα, χρωματισμός ψαριούκανονικος και στα σημεια που ειναι σαν χτυπιμενο σαν μαυρο ματ αναγλυφο ελαχιστα...και στο αρσενικο σαν να μαυριζουν περιγραμικα το πανς και το πισω πτεριγιο, όρεξηδεν εχω δει αλλαγη, αναπνοήβλεπω τα βρανχια να ανοιγοκλεινουν λιγο πιο γριγορα αλλα οχι πολυ συχνα..., κινητικότητα κανονικη προς το βραδυ λιγο πιο ηρεμο στον πιθμενα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:του ενιδριου ανεφερα του ψαριου οχι

δν εχει περασει κατι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:εκτοζον

-Δοσολογία:2 κουταλιες τις σουπας

-Χρόνος Χρήσης:1 βδοαμδα μετα εκανα αλλαγη νερου

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

φοτο δν μπορω να βγαλω ακομα...θα προσπαθησω

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Έγινε επεξεργασία - BackouliS
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά φυτά στο ενυδρείο?

Τα ΝΟ3 αν δεν έχεις είναι λίγο δύσκολο να είναι 0.

Πιστεύεις ότι για 25 ψαράκια το φαγητό που τους δίνεις αρκεί?

Θα πρότεινα να ταίζεις 2 φορές την ημέρα γιατί τα Guppy έχουν και μικρό στομάχι και σίγουρα τις υπόλοιπες ώρες σίγουρα πεθαίνουν της πείνας.

Εκτός απο τις παρατηρήσεις μου μπορεί να περνάς και κάποια αρρώστεια.

Περίμενε όμως και τους εμπειρότερους :D:D

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 (νιτρώδη):0.2mg/l

εμένα αυτό με προβληματίζει!! Το ενυδρείο είναι στρωμένο και πόσο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

στο ενιδριο εχω μερικα ευκολα φυτακια..δν ξερω ακριβος πως λεγοντε αλλα σε σειρα ι ριζες ειναι γυρο στα 50-60 cm σαν background.τους ριχνω αρκετο φαι για να μενει και κατω να τρονε τα μικροτερα αλλα συνιθος δν μενει παντα(σκευτομαι να το κανω με λιγοτερη τροφη 2-3 φορες τιν μερα.εγω φοβιθικα μιπος τα ταιζω πολυ γιατι φοβαμε για μικιτες-βακτηρια...γιατι το δερμα του ψαριου ειναι σαν να εχει δαγκωθει αλλα ειναι σαν γρατζουνια...οποτε δν νομιζω να εχουν νυχια.αλλα στο ενιδριο δν υπαρχει επιθετικοτιτα καθολου.τα φιλτρα το ενα απο αυτα ειναι στωμενο το αλλο σχετικα καινουργιο.και το ενιδριο ειχε μεινει λιγο καιρο χωρις ψαρια.γυρο στον χρονο εινναι που τρεχει με τα γκαπυ.ευχαριστω για τισ παρατιρισεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από την στιγμή που έχεις νιτρώδη κανένα φίλτρο δεν είναι απόλυτα στρωμένο Η δεν είναι στρωμένο για την ιχθυοφόρτιση που έχεις. Πιθανός τον καιρό που δεν είχε ψάρια το ενυδρείο η βιολογία σου συρρικνώθηκε λόγω έλλειψης "φαγητού" (αμμωνία-νιτρώδη).Γνώμη μου βρες γρήγορα μπόλι για τα φίλτρα σου αλλιώς πάρε κάποιο σκεύασμα βακτηρίδια από κατάστημα να επιταχύνει την διαδικασία και συχνές αλλαγές νερού. Και τάιζε λιγότερο έως καθόλου. Αυτό που θα πω μπορεί να σου φανεί απαίσιο αλλά άσε τα μεγαλύτερα να τραφούν με των γόνο τους για κάποιο διάστημα γιατί το μόνο που δεν χρειάζεσαι τώρα είναι και άλλα ψάρια. Τώρα μπορείς να ξεκινήσεις με πολύ συχνές αλλαγές και να περιμένεις και την γνώμη κάποιου πιο έμπειρου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2 : 0.2ppm δεν ειναι σημαντικη ποσοτητα για να ανησυχεις.

Συνεχισε οτι κανεις, εκτοζον, αλλαγες, ταιζε κανονικα και παρακολουθα με μετρησεις και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τισ απαντησεις...δν βλεπω αλλαγες με το εκτοζον...οσο για τον γονο εχω σχεδον φυτεμενο με γαριδες και τα βαζω εκει.μπολι πως θα βρω??να αρχισω να ριχνω βακτιρια σε υγρι μορφη?σε λιγο ανεβαζω φοτο...φοβαμε για βακτηρια ι μυκητες γιατι το δερμα του ψαριου ειναι σαν να το εχουν φαει μυκιτες.αλλα γιατι ειναι επιρεασμενο ενα ψαρι μονο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...